همه چیز درباره فریلنسینگ یا آزادکاری


/ /
تاریخ انتشار: 3 فروردین 1399 | 193 بازدید

حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی از بعضی افراد درمورد شغل آنها پرس و جو میکنید، خودشان را تحت عنوان فریلنسر معرفی میکنند. مثلا میگویند من یک فریلنسر برنامه نویس یا یک فریلنسر موشن گرافیک هستم. اما فریلنسر دقیقا کیست؟ فریلنسینگ یعنی چه؟ آیا نوعی دورکاری محسوب میشود؟

در سری مقالات مربوط به فریلنسری قصد داریم به طور مفصل به شرح مفهوم این اصطلاح بپردازیم ، مزایا و معایب آن را بشناسیم و همچنین نکات طلایی را که شما را به یک فریلنسر موفق تبدیل میکند را باهم بررسی کنیم. در ادامه با رشدانا همراه باشید.

فریلنسری جیست

 

فریلنسری یا آزادکاری چیست؟

در ساده ترین تعریف، فریلنسری همان کاری است که در آن افراد شغل آزاد دارند و کارمند نیستند. درواقع فریلنسری کاری است که شما در آن با مدیر و رئیس و همکار (به صورت ثابت و همیشگی) سر و کار ندارید و کاملا آزادانه (Free) به فعالیت های خود میپردازید؛ شما به هیچ کارفرمای مشخصی در دراز مدت متعهد نمیشوید و به نوعی خودتان رئیس خودتان هستید. دقت کنید که این قضیه با مفهوم دورکاری کلا متفاوت است.

دوری کاری یا کار ریموت به زبان ساده یعنی کار کردن از فاصله دور برای شخصی که قرار است از او پولی دریافت کنید و این شامل هر شکلی از به کارگیری ابزار های فناوری اطلاعات (استفاده از رایانه مثلا) از راه دور می‌شود. اما آزادکاری هم میتواند به صورت دورکاری و هم به صورت حضوری مستقیم انجام شود. بنابراین به مفهوم شغل آزاد، Freelancing و به کسی که شغل آزاد دارد و اصطلاحا آزادکار است، Freelancer گفته میشود.

 

فریلنسر یا آزادکار کیست و چه کاری انجام میدهد؟

تا اینجا متوجه شدیم که فریلنسینگ یا آزادکاری چیست و به چه کسی فریلنسر گفته میشود. اما حالا بیایید ببینیم فریلنسر ها چگونه زندگی خود را میگذرانند و علت اینکه افراد به سمت مشاغل فریلنسینگ تمایل نشان میدهند چیست.

افراد آزادکار معمولا یا آنقدر شناخته شده هستند که به صورت خودکار به افراد مختلف معرفی میشوند و پروژه دریافت میکنند و یا اینکه از طریق یک سری سایت های پلتفرمی (سایت های فریلنسینگ ایرانی یا خارجی) پروژه را تقبل میکنند. گاهی هم به صورت موقت با یک شرکت یا آژانس تبلیغاتی قرارداد بسته و به صورت پروژه ای کار را جلو میبرند.

اما چه چیزی باعث میشوند که افراد موقعیت طلایی و جایگاه امن خود را در شرکت ترک کرده و به مشاغل فریلنسری رو بیاورند؟ در اینجا تعدادی از جالب ترین دلایل این قضیه را باهم بررسی میکنیم.

حتما بخوانید: مزایا و معایب فریلنسینگ یا آزادکاری

خیلی از فریلنسر ها میگویند که میخواهم با لباس راحتی کار کنم و محدودیت و سختی کار در شرکت را نداشته باشم. برخی دیگر میگویند نمیخواهم سر یک تایم مقرر (مثلا 8 صبح) بیدار شوم و تا یک زمان مشخص، موظف به انجام کار باشم چرا که با این شیوه تایم کافی برای انجام کار های دلخواه و مهارت آموزی ندارم. علاوه بر این موارد، اکثر فریلنسر ها هم معتقدند که حقوق حاصل از پروژه های فریلنسینگ چند برابر حقوق کارمندی است و همین باعث میشود که افراد فریلنسر بودن را بر کارمند بودن ترجیح دهند.

 

چگونه یک فریلنسر شویم؟

فریلنسر ها میتوانند به صورت آزادانه با توجه به مهارت و علایق و امکانات خود  در زمینه طراحی گرافیک، نویسندگی، برنامه نویسی، مشاوره، راهبری شبکه های اجتماعی ، روابط عمومی و هر آنچه که تخصصش را داشته باشند فعالیت کنند. بنابراین اولین قدم شما برای فریلنسر شدن این است که با در نظر گرفتن علایق و امکانات خود و بازار کار، شروع به مهارت آموزی کنید و در یک حوزه متخصص شوید.

بعد از انتخاب حوزه دلخواه خود و کسب مهارت های لازم، وقت آن میرسد که در شبکه های اجتماعی عضو شوید و خودتان را برند کنید. سعی کنید ارزش خدمات خود و درواقع آنچه که شما را از هم صنفی هایتان متمایز میکند را به سایر افراد نشان دهید. به همین منظور میتوانید یک وبسایت شخصی برای خود ایجاد کنید و نمونه کار هایتان را از این طریق به اشتراک بگذارید.

حتما بخوانید: نکات طلایی که تنها فریلنسر های موفق از آن با خبرند

قدم بعدی، عضویت در شبکه های اجتماعی است که ما عضویت در شبکه اجتماعی لینکدین را به شما پیشنهاد میکنیم. لینکدین مانند یک رزومه آنلاین عمل کرده و برای فریلنسر ها نقش مهمی را ایفا میکند چرا که خیلی از فریلنسر ها پروژه های بزرگ و موقعیت های شغلی جذاب خود را از طریق لینکدین دریافت میکنند.

 

درآمد فریلنسر ها به چه صورت است؟

مشاغل آزادکاری میتواند به صورت پاره وقت یا پروژه ای باشد و افراد میتوانند از آن به عنوان شغل دوم نیز استفاده کنند. بسته به صنعتی که فریلنسینگ در آن شایع است، شیوه کار و مدل پرداخت متغیر است. درواقع درآمد افراد آزادکار با توجه به میزان تخصص، تجربه، موقعیت مکانی و نوع کاری که انجام میدهند، متفاوت است.

در پروژه های بزرگ و پیچیده قضیه ممکن است کمی فرق کند و قراردادی بین طرفین تنظیم شود و یا نسبت به پیشرفت کار در هر قسمت پرداختی صورت گیرد. به طور کلی، شکل پرداخت ممکن است نزولی، درصدی یا بعد از اتمام آن پروژه باشد. برخی ممکن است روز ، ساعت ، دقیقه و یا تعداد پروژه ها را ملاک حقوق خود در نظر بگیرند.

به طور مثال اگر شما یک فریلنسر گوینده باشید، میتوانید بر اساس دقایقی که گویندگی میکنید، هزینه دریافت کنید. یا اگر شما یک فریلنسر تولید محتوا باشید، میتوانید ملاک پرداخت را بر اساس تعداد کلمات محتوا (500 کلمه ، 1000 کلمه و… ) در نظر بگیرید.

 

سایت های فریلنسری ایرانی

یکی از مشکلاتی که باعث میشود فریلنسر های تازه کار نتوانند پروژه تقبل کنند، عدم شناخت است. درواقع این افراد نمیدانند که کدام شرکت ها به تخصص آنها نیاز دارند و متقابلا شرکت ها نیز در شناسایی افراد شایسته و متخصص حوزه دلخواه خود چالش دارند. بنابراین در این باز داغ فریلنسینگ، یک سری سایت های قانونی به وجود آمدند که به عنوان پلتفرم، ارتباطی ساده بین کارفرما و افراد آزادکار ایجاد کنند.

درواقع این سایت ها با ایجاد یک فضای ساده و محیط پرداخت امن و دریافت کارمزد، افراد متخصص را به کارفرما ها (شرکت ها) متصل میکنند تا روند تقبل پروژه با سهولت بیشتری انجام شوند. در ادامه به چند مورد از بهترین سایت های فریلنسری ایرانی اشاره میکنیم:

 

نکته پایانی از جنس تخصص و مهارت

در دنیایی که روز به روز پیچیده تر میشود، شکل و تنوع کار بسته به مهارت ها و نیازهای روز بالا میرود. افراد میتوانند با شرایط مختلف ارزش های متفاوتی خلق کنند که این موضوع قطعا به نفع دو طرف بازار تمام میشود. لذا این شکل از کار روز به روز با استقبال بیشتری رو به رو میشود. هر چند که این نوع از کار ،شخصیت متناسب با خود را نیز میطلبد.

تا به حال تجربه آزادکاری در سایت های فریلنسینگ داشته اید؟ تجربه های شما مثبت بوده اند یا چالش برانگیز؟ معمولا کدام سایت ها را برای دریافت پروژه انتخاب میکنید؟ امیدواریم این مقاله برای شما مفیده واقع شده باشد. لطفا نظرات ارزشمند خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید. 🙂

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

پکیج توانمندسازی اشتغال رشدانا

Empowerment package

با فراگرفتن این مجموعه آموزشی، چند گام از دیگر افراد جلوتر باشید


 • ارتباطات موثر
 • فریلنسینگ چیست و چگونه یک فریلنسر شویم
 • آموزش تکنیک‌های مذاکره
 • خودشناسی و کشف مهارتها با روش MBTI
 • آموزش روزمه نویسی حرفه ای
 • مدیریت فایلها در فضای وب
 • آموزش دورکاری و ابزار لازم برای آن
 • نحوه شناسایی مشکل
 • دوره آموزش رفتار شناسی و ارتباط موثر با مدل دیسک DISC
 • زبان بدن
 • مثل یک جنگجو استخدام شویم
 • آموزش تیم‌سازی و کار تیمی
 • نحوه ارائه و پاورپوینت

 • زمان: شروع از 11 آذرماه 1399
 • مدت زمان دوره : 12 جلسه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها