سیر تا پیاز فریلنسینگ یا آزادکاری ، فریلنسر کیست؟


/
تاریخ انتشار: 4 فروردین 1399 | 26 بازدید

در ابتدا اگر بخواهیم واژه فریلنسینگ یا آزادکاری را به صورت ساده توضیح بدهیم باید بگوییم فریلنسینگ کاری است که شما در آن با مدیر، رئیس و همکار سر و کار ندارید و به صورت آزادانه برای خود کار می کنید و به اصطلاح رئیس خودتان هستید.

فریلنسینگ یا Freelancing اصطلاحاتی است که معمولاً برای شخصی که خود اشتغالی دارد استفاده می شود و لزوماً به کارفرمای خاصی در دراز مدت تعهد نمی شود.

فریلنسر ها چه کسانی هستند و دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟

فریلنسران بعضا توسط یک شرکت یا آژانس موقت نمایندگی می شوند که خدمات آن فریلنسر (که میتواند در جنبه های مختلفی باشد) را به مشتری بفروشند. بعضی از فریلنسران به طور مستقل کار می کنند یا از انجمن های حرفه ای یا وب سایت ها برای کار استفاده می کنند (مثل وب سایت پونیشا که در ادامه بیشتر در این باره توضیح میدیم). در فریلنسینگ یا آزادکاری شخص با توجه به مهارت‌های خود مانند طراحی، گرافیک و نویسندگی پروژه به صورت آزادانه قبول می کند. در این مقاله ما سعی کردیم با فریلنسرها در زمینه‌های مختلف گفتگویی داشته باشیم تا از مزایا و معایب آزاد کاری آگاه شویم پس با رشدانا همراه باشید.

سیر تا پیاز فریلنسینگ یا آزادکاری ، فریلنسینگ چیست؟ فریلنسر کیست؟

چرا فریلنسر باشیم؟ کسب درآمد از فریلنسینگ

حال ما از فریلنسرها پرسیدیم چرا با اینکه این کار این سختی ها را دارد آنها باز هم آزادکاری را انتخاب کردند بعضی از آنها جواب های جالبی به ما دادند مثلاً: میخواهم با لباس راحتی کار کنم و محدودیت و سختی کار در شرکت را نداشته باشند یا از کار اخراج شدم و کارم را از دست داده ام یا مثلاً میخواهم درآمد بیشتری کسب کنند و دلایل بسیار دیگر…

ما از آنها خواستیم تا کمی درباره نحوه معرفی شد نشان به شرکتها و دریافت حقوقشان برای ما توضیح بدهند.

برخی از آنها توسط شرکتها و موسسات به دیگران معرفی میشوند و برخی دیگر توسط وب‌سایت‌های قانونی و معتبر به کار مشغول میشوند .همچنین دستمزد آنها با توجه به تجربه و نوع کاری که انجام میدهند پرداخت میشود مثلاً دستمزد بعضی ها به صورت ساعتی پرداخت میشود بعضی ها پس از تمام شدن پروژه دست مزدشان را دریافت میکنند عده‌ای هم پیشاپیش مبلغی را به عنوان بیعانه دریافت میکنند.

سپس ما از آنها خواستیم تا در باره زمینه‌های مختلف کارشان بیشتر برای ما توضیح بدهند از موارد مختلف برای فریلنسری میتوان نویسنده فریلنس ،طراح وب فریلنس، کتابدار فریلنس ،خدمات بازاریابی، روابط عمومی یا مدیر شبکه های اجتماعی فریلنس اشاره کرد.سیر تا پیاز فریلنسینگ یا آزادکاری ، فریلنسینگ چیست؟ فریلنسر کیست؟

برای آغاز فریلنسینگ یا آزادکاری به چه چیزهایی نیاز داریم؟

یک فریلنسر باید مهارت هایی مانند موارد بالا را برای ارائه به مشتریان داشته باشد در کنار یک خدمت و یا مهارت باید مواردی را هم در نظر گرفت. مثلاً باید وب سایت داشته باشید تا نمونه کارهای تان را از این طریق به دیگران نشان دهید.

همچنین توضیحاتی درباره سابقه کاری و مدرک شما باید وجود داشته باشد.

پروفایل در شبکه اجتماعی لینکدین داشته باشید چون این شبکه مانند یک رزومه آنلاین است و برای یک فریلنسر نقش مهمی ایفا می‌کند در این شبکه مخاطب می‌تواند با توجه به مهارتها و رزومه شما به شما پیشنهاد کار دهد و نیز شما هم می‌توانید کارهای فریلنس بسیاری پیدا کنید.

یک کارت ویزیت با توضیحات مهم و مختصر درباره حرف های خود داشته باشید همچنین عضویت در یک وب سایت فریلنسینگ می‌تواند حضور شما را در کسب و کار تثبیت و وجه تان را بهتر نمایش دهد.

حال اگر بخواهیم تفاوت ها و شباهت های بین فریلنسر و یک مالک کسب و کار که از خانه فعالیت می‌کند را مقایسه کنیم شباهت‌های زیادی با هم دارند.

مثلاً هر دو گروه خود اشتغال هستند که برنامه کاری شان توسط خودشان تنظیم می‌شود همزمان می‌‌توانند چند مشتری قبول کنند میزان مالیات آنها یکسان است اما اگر تفاوت آنها را بخواهیم بیان کنیم، میتوان گفت مالک یک کسب و کار خانگی برعکس یک آزاد کار تحت یک نام تجاری فعالیت می کند.

همچنین دنبال نیاز بازار می گردد و آن را برطرف می‌کند اما یک فریلنسر به نیازهای ثابت بازار توجه و متناسب با ان ها فعالیت میکند.

در سال های اخیر و در پی همه گیر شدن اینترنت، مشاغل‌ آزادکاری آنلاین گسترش چشم‌گیری داشته اند به گونه ای که بسیاری از افراد با تخصص های گوناگون شروع به فعالیت در این عرصه کرده اند.

فعالیت فریلنسینگ (freelancing) می تواند به صورت پاره وقت یا پروژه ای باشد افراد می‌توانند به عنوان شغل اصلی یا شغل دوم انجام پروژه ها به صورت فریلنسری را انتخاب کنند.

حرفه های فعال در فریلنسینگ یا آزادکاری

اکثر حرفه هایی که با خلاقیت و نوآوری در ارتباط اند، می‌توانند جزو فعالیت های آزادکاری قرار بگیرند؛ به عنوان مثال، بر اساس آخرین آمار، متخصصین در 15 حوزه زیر به ترتیب بیشترین فعالیت را به عنوان فریلنسر داشته اند: طراحان، نویسندگان، ویراستار ها، متخصصان تبلیغات، مترجمین، توسعه دهندگان وب، بازاریاب ها، مشاورین کسب و کار، ادمین های صفحات مجازی، نقاش ها، محققین، فیلم بردار ها، عکاس ها، پشتیبان سیستم های کامپبوتری و برنامه نویسان.

حال که با فریلنسینگ آشنا شده اید، شما هم می‌توانید کار خود را به صورت آزادکاری از همین الان شروع کنید. البته به یاد داشته باشید که آزادکاری یا فریلنسینگ نیز مانند هر کار دیگری مزایا و معایب خود را هم دارد.

سیر تا پیاز فریلنسینگ یا آزادکاری ، فریلنسینگ چیست؟ فریلنسر کیست؟

روش کار افراد آزادکار یا فریلنسر

بسته به صنعتی که فریلنسینگ در آنها شایع تر است، شیوه های کار مستقل متفاوت است و با گذشت زمان تغییر کرده و همچنان هم متناسب با نیاز دوطرف تغییر میکند.

در برخی از صنایع مانند مشاوره، آزادکاران ممکن است مشتریان را ملزم به امضای قراردادهای کتبی کنند. در حالی که در روزنامه نگاری یا نویسندگی و ترجمه، آزادکارها ممکن است به صورت رایگان کار کنند یا برای ساختن اعتبار و یا ارتباط با یک نشریه ، بتوانند خدماتی را ارائه دهند و برخی از آزادکاران ممکن است تخمین هایی از میزان مبلغی که حاضر هستند به ازای آن کار کنند ارائه دهند و از مشتری درخواست واریز مبلغ به ازای خدماتی که ارائه میدهند، کنند.

پرداخت هزینه به یک فریلنسر نیز همان طور که در پاراگراف بالا به آن اشاره شد، به صنعت شایع در آن منطقه ، مهارتها ، تجربه و موقعیت مکانی بستگی دارد. آزادکاران ممکن است روز ، ساعت یا بر اساس هر پروژه را ملاک حقوق خود در نظر بگیرند.

بجای یک نرخ یا هزینه مشخص شده ی کلی ، برخی از مترجمان آزاد روش مبتنی بر ارزش گذاری را بر اساس ارزشی که به مشتری ارائه دادند انتخاب میکنند.

به طور کلی ، شکل پرداخت ممکن است نزولی، درصدی یا بعد از اتمام آن پروژه باشد. البته در پروژه های بزرگ و پیچیده قضیه ممکن است کمی فرق کند و قراردادی بین طرفین تنظیم شود و یا نسبت به پیشرفت کار در هر قسمت پرداختی صورت گیرد.

در این نوع کار دیگر خبری از ارزش‌های افزوده و مالیات نیست. شخص میتواند هر جقدر که مایل است درآمد داشته باشد و خبری هم از هزینه های اضافه نیست. نهایت هزینه شما، هزینه واسطه‌گری است که توسط شرکت‌های تامین کننده‌ی پروژه‌های فریلنس ارائه می‌شود.

سایت‌های«پونیشا» و«انجام میدم»نمونه‌هایی از این واسطه‌گری در ایران  هستند. اگر شخص یک فرد متخصص و حرفه‌ای در کار خود  باشد می‌تواند از قبل تمامی هزینه‌های یک پروژه را پیش بینی کند تا بتواند این مبالغ احتمالی را از قبل با کارفرما خود طی کند.

 

نکته پایانی از جنس تخصص و مهارت

در اخر، در دنیایی که روز به روز پیچیده تر میشود، شکل و تنوع کار بسته به مهارت ها و نیازهای روز بالا میرود. افراد میتوانند با شرایط مختلف ارزشهای متفاوتی خلق کنند که این موضوع قطعا به نفع دو طرف بازار تمام میشود. لذا این شکل از کار روز به روز با استقبال بیشتری رو به رو میشود، هر چند که قطعا این نوع از کار ،شخصیت متناسب با خود را نیز میطلبد.

 

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها