طراحی رابط کاربری UI


تاریخ انتشار: 15 آذر 1397 | 101 بازدید

در صفحات وب و اپلیکیشن ها و نرم افزارها عامل اصلی تعامل با کاربر رابط کاربری (UI) میباشد.بطور کلی هر چیزی که ما پس از ورود به صفحه ی وبسایت مشاهده میکنیم مربوط به طراحی رابط کاربری میباشد.اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید و به دنبال پاسخ سوال UI) چیست؟( هستید ،در ادامه با رشدانا همراه باشید.

اکثر محصولات طراحی شده توسط ما انسان ها برای استفاده ی خود انسان ها ساخته شده است. هنگامی که می خواهید وسیله ای را جا به جا کنید توسط دستگیره ی آن، کار به راحتی انجام می شود. بنابراین به چیزهایی که باعث استفاده از محصولات و به کارگیری آن ها می شود را رابط کاربری می گوییم.

امروزه رابط کاربری به کامپیوتر مرتبط تر می باشد و در واقع به فضایی که در آن تعاملاتی میان انسان ها و ماشین ها اتفاق بیفتد می گویند. پس در زمینه ی فناوری اطلاعات و محصول دیجیتالی نیز مواردی با UI ارتباط دارند.

 

رابط کاربری(UI) چیست؟

رابط کاربری یا UI که مخفف کلمه ی user interface  میباشد، ابزار تعاملی کاربر با صفحات وبسایت ،نرم افزار، سیستم عامل، اپلیکیشن و …محسوب میشوند. در واقع مخاطب از طریق ui میتواند با سیستم های مختلف ارتباط برقرار کند. امروزه بهبود هر چه بیشتر رابط کاربری که در نهایت باعث رضایت کاربر میشود یکی از اصلی ترین مباحث IT  میباشد.

 

رابط کاربری وبسایت

رابط کاربری نقش بسیار مهمی در جذب و حفظ مخاطب در یک وبسایت ایفا میکند به همین دلیل مبحث طراحی رابط کاربری بسیار مهم و قابل توجه است.بطور مثال اگر یک وبسایت که مطالب بسیار مفید و ارزشمندی در اختیار کاربر میگذارد ،طراحی رابط کاربری ضعیفی داشته باشد نمیتواند مخاطبان خود را راضی نگه دارد و باعث بازگشت آنان به آن وبسایت نمیشود و خیلی زود با شکست روبرو میشود.بنابراین مهارت طراح UI در حفظ کاربر و موفق شدن یک وبسایت بسیار مهم است.

 

رابط کاربری موبایل

رابط کاربری موبایل از لحاظ طراحی بسیار با وبسایت متفاوت است چرا که موبایل مسیرهای موجود محدودتری نسبت به وبسایت دارد و نیز تعداد دفعاتی که کاربر با آن سرو کار دارد بسیار متفاوت است. هر شرکت سازنده ی موبایل طراحی کاربری مخصوص به خود را دارد همانطور که با نگاه کردن به منوی هر موبایل متوجه شرکت سازنده ی آن خواهیم شد و بعبارتی رابط کاربری درگوشی موبایل امضا شرکت سازنده ی آن محسوب میشود.

 

رابط کاربری اپلیکیشن و نرم افزار

UI طراحی شده در هر اپلیکیشن یا نرم افزاری نشان دهنده ی ساختار و محتوای آن است بنابراین مخاطب میتواند در نگاه اول همه چیز را دریافت کند و در مورد کیفیت آن قضاوت کند پس بهتر است رابط کاربری در این زمینه با مهارت کافی انجام پذیرد. برای طراحی در این زمینه بهتر است به نکات زیر توجه شود:

 • آنالیز رفتار کاربر
 • داشتن اطلاع کافی از آنچه که مخاطب میخواهد
 • آنالیز طراحی های مشابه
 • دسترسی آسان به بخش های مهم و پر کاربرد
 • استفاده از سبک های موفق طراحی

 

طراح رابط کاربری کیست؟

یک طراح  خوب کسی است که خوب دیدن را آموخته باشد.او باید برای رسیدن به این توانایی به صورت روزانه وبسایت های موجود در زمینه ی طراحی و گرافیک نظیر free pik, splash  و…را چک کند و ایده کافی را در زمینه های مختلف کسب کند.

یک طراح رابط کاربری ماهر باید بر روی این موضوع تمرکر داشته باشد که کاربر چه چیزی را احتیاج دارد و بهترین راه حل برای رفع نیاز او چیست.بعبارتی باید خود را به جای کاربر فرض کند وقدرت پیش بینی داشته باشد.عناصری که طراح به کار میبرد باید خوانا و ساده باشد بطوری که برای کاربر مبهم نباشد.

رابط کاربری علاوه بر بحث نیاز کاربر ،بر روی برندینگ نیز تمرکز دارد بنابراین یک طراح باید بتواند با استفاده از ابزار هایی مانند فتوشاپ و ایلاستریتور به درستی از رنگ ها و تصاویر مرتبط استفاده کند تا برای کاربر جذاب باشد.

پیشنهاد ویژه: آموزش طراحی رابط کاربری

چگونه یک طراح رابط کاربری موفق شویم؟

طراحی رابط کاربری چیزی فراتر از کار با فتوشاپ و کارهنری هست و اصول ویژه آن باید رعایت شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

در مرحله ی اول باید بتوانیم ساختار را رعایت کنیم.رعایت ساختار به این معناست که طراح هدف و سمت و سویی مشخص داشته باشد و طراح از لحظه ی اول طراحی بداند قرار است چه چیزی و با چه ساختاری طراحی کند.

در مرحله بعدی رعایت سادگی شرط است.عناصر استفاده شده در UI نباید مبهم و پیچیده باشند که کاربر با چندین کلیک پیاپی و مراحل پیچیده به خواسته ی خود برسد و یا آنچه را که میخواهد پیدا نکند.به عبارتی دیگر ،مهم نیست تکنولوژی چقدر پیشرفته است کاربری را آسان نگه دارید!

قابلیت دیده شدن در طراحی را دست کم نگیرید.در این اصل باید بدانید که کاربر نیاز دارد چه چیزی را جلوی چشم خود داشته باشد تا به راحتی استفاده کند و مجبور نباشد برای رسیدن به آن مراحل پیچیده ای را طی کند.معمولا موارد پرکاربرد که به صورت مداوم استفاده میشوند نیاز است که در دید کاربر قرار بگیرند.

اصل اطلاع رسانی به کاربر را حتما رعایت کنید چرا که در صورت بروز اشکال یا خطا باید کاربر مطلع شود و او را با طراحی ویژه راهنمایی کنید که در قدم بعدی چه کاری باید انجام دهد.

نکته دیگری که باید رعایت کنید شناخت هرچه بیشتر مخاطب است تا مطابق سلیقه و مناسب شرایط و سن و … او بتوانید طراحی کنید.این مورد به کاربر کمک میکند که راحتتر با UI طراحی شده توسط شما ارتباط برقرار کند.

و در نهایت نکته ی آخر اینکه در طراحی، زیبایی وانتخاب رنگ و تصاویر مناسب شرط مهمی است ولی دقت کنید که کارهای گرافیکی شما را از هدف اصلی یعنی سادگی و کاربردی بودن UI باز ندارد.

 

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری

در طراحی تجربه کاربری طراح میکوشد بصورت عملی و مداوم میزان رضایت کاربر از تعامل با وبسایت، اپلیکیشن، سیستم عامل و… را کنترل کند و روز به روز به بهبود کیفیت این تعامل بیفزاید. در UX پیش بینی، کاربرد چندانی ندارد بلکه طراح با استفاده از ابزار های مختلف ،عناصری که در UI به کار رفته را آنالیز میکند که تا چه میزان راحتی کاربر را سبب میشود.

پیشنهاد ویژه: آموزش طراحی تجربه کاربری

تمرکز تجربه ی کاربری بر روی ارزیابی کوتاه مدت و ارتباطات طولانی مدت با مخاطب است و هرچه این ارتباط بیشتر حفظ گردد باعث سوددهی هرچه بیشتر پروژه میشود. باید دقت داشت که در زمینه UX سوددهی لزوما جنبه ی مالی ندارد و تعامل طولانی مدت با کاربر ،نوعی سود محسوب میشود. در این مطلب بیان کردیم که UI چیست؟ و شرحی مختصر برچگونگی طراحی آن ارائه شد.اگر شما نیز تجربه ای در این زمینه دارید ،منتظر نظرهای ارزشمندتان از طریق کامنت هستیم.

 

مهارت های لازم برای طراحی UI

بدون شک برای انجام هرکاری نیاز به یک سری مهارت و ابزار داریم.طراحان رابط کاربری برای طراحی خود از نرم افزار های گرافیکی فتوشاپ و ایلاستریتور بهره میبرند.البته از ابتدای کار نباید به سراغ این ابزارها رفت بلکه ابتدا باید وایر فریم (شکل کلی وبسایت، اپلیکیشن و…)را بصورت دستی روی کاغذ و یا با استفاده از برنامه های مخصوص طراحی شود سپس از این نرم افزارها برای رسیدن به بهترین نتیجه استفاده گردد.

 

اصول اولیه طراحی رابط کاربری

اصل ساختار:

رابط کاربری می بایست با هدف مشخصی طراحی شود. هدفی کاربردی و با معنایی قابل درک که با برنامه ریزی دقیق انتخاب شده است. با در کنار هم قرار دادن مسائل مربوط به هم و جداسازی مسائل غیر مربوط  باید به مدلی ثابت برسید.

 

اصل سادگی:

هدف از ارائه ی رابط کاربری به کاربر، ساده سازی فرآیند های دشوار و انجام آن ها به طور متداول و بدون دردسر می باشد. طراحی باید به گونه ای صورت گیرد که فهم آن برای کاربر آسان باشد. به معنای دیگر UI باید میانبری متناسب با موقعیت های پیش آمده باشد.

 

اصل پدیداری:

طراحی باید آنقدر دقیق باشد که تمامی اطلاعات و مواردی که برای به انجام رساندن یک فرآیند نیاز است را جمع آوری کند و در اختیار کاربر بگذارد. همچنین اطلاعاتی که ضروری نبوده و در طول انجام کار نیازی به آن ها نداریم باید حذف شوند تا باعث ایجاد سردرگمی و مزاحمت نشوند.

 

اصل بازخورد:

طراحی رابط کاربری باید به زبان ساده و قابل درک کاربر را از وضعیت های متغیر، خطا های پیش آمده و استثناهای موجود مطلع کند.

 

اصل تحمل:

کاهش دادن هزینه ی خطا و اشتباهات پیش آمده مثلا از طریق برگشت پذیری می تواند از اصول مهم طراحی باشد. یعنی باید از انعطاف و تحمل بالایی برخوردار باشد. تا جایی که ممکن است از پیش آمدن مشکلات جلوگیری کند.

 

تفاوت میان طراح رابط کاربری و گرافیست

طراح رابط کاربری کار خود را با وایرفریم هایی با جزئیات پایین شروع می کند که جلوه ی خاصی ندارد و ممکن است جذابیت چندانی نداشته باشد.

به عنوان مثال طراح به مواردی چون: مکان مناسب قرارگیری المان ها، طریقه ی ارسال فرم، چگونگی بروز خطا، جایگاه دکمه ی ارسال و موارد زیادی از این قبیل فکر می کند.

گرافیست اما به جذابیت ظاهری می پردازد. طراح دیداری مشخصا با شناسایی رنگ ها و تصاویر، مرتبط با هدف شرکت نمای آن را زیبا می کند.

درواقع تفاوت این دو در ساده سازی و زیبا سازی است.

 

یک طراح رابط کاربری باید چه چیز هایی بلد باشد؟

معمولا یک طراح رابط  کاربری حرفه ای می تواند کار طراح دیداری را نیز انجام دهد. کار این دو هر چند متفاوت است اما کاملا به یکدیگر وابسته و مرتبط می باشند. اکثر شرکت ها فردی را برای انجام هر دو حرفه استخدام می کنند. پس اگر طراح رابط کاربری با ابزار های گرافیکی چون فوتوشاپ و Illustrator آشنایی کامل داشته باشد بسیار در کسب و کارش موفق تر خواهد بود. هرچند باید از ابتدا فرآیند کار را با وایرفریم ها آغاز کنید و کاربرد فوتوشاپ در ابتدای کار به وضوح دیده نمی شود.

امروزه افراد متخصصی به نامUI Developer  ها نیز با مهارت های طراح رابط کاربری و یک برنامه نویس  front-end به وجود آمده اند.

اگر تمرکز یک طراح روی وب سایت باشد بهتر است سبک های مختلف طراحی را بداند. حتی مزیت ها و عیب های سبک های مختلفی مانند تخت، رئالیسم، سه بعدی و… را بشناسد تا بتواند کاربردی تر و حرفه ای تر فعالیت کند.

 

تست کاربردپذیری

این مورد نیز از مواردی است که طراحان رابط کاربری باید به آن توجه داشته باشند. اما از آن جایی که به آن اهمیت کافی نمی دهند در این قسمت آن را جداگانه برایتان شرح می دهیم.

کاربردپذیری قسمت کوچکی از موضوع عمیق تری که تجربه کاربری نام دارد می باشد. مفهوم کلی آن به دسترسی ساده تر در استفاده از محصولات و وب سایتی خاص  اشاره دارد.

یک طراح رابط کاربری پیش از این که وب سایت را گرافیکی کند کاربردپذیریش را به کمک ابزار های نمونه سازی چندین بار می آزماید. اگر همه ی موارد طبق انتظارات کاربر و قابل درک پیش برود به سراغ مرحله ی بعد می رود.

حتما تست کاربردپذیری را جدی بگیرید. چراکه نتیجه ی آن می تواند با پیش بینی شما متفاوت باشد.

 

بازار کار برای طراح رابط کاربری

متخصصین در این زمینه بسیار کم هستند پس قطعا درخواست استخدام زیاد است. اما موضوع قابل توجه توانایی شما در این زمینه می باشد.

از جمله مواردی که در ملاک های استخدامی وجود دارد: کیفیت نمونه کار های قبلیتان، رزومه کاری و شرکت هایی که پیش از این در آن ها مشغول فعالیت بودید، اطلاعات شما از طراح های مطرح و اعتماد به نفس شما در طول مصاحبه هستند.

اگر می خواهید واقعا یک طراح رابط کاربری متخصص باشید بهتر است دائما در حال فعالیت باشید. این که بنشینید تا پروژه ای را به شما بسپارند و انجام دهید به هیچ عنوان باعث پیشرفت شما نخواهد شد. می توانید مهارتتان را در نمونه کارهای فرضی نیز افزایش دهید. پس دست به کار شوید و چند وب سایت فرضی طراحی کنید. البته به یاد داشته باشید برای نشان دادن آن ها به عنوان نمونه کار باید فرضی بودنشان ذکر شود.

حتی می توانید آزادکاری داشته باشید و جایی استخدام نشوید. خودتان پروژه بگیرید و انجام دهید. البته که اعتماد کردن به طراح رابط کاربری بدون رزومه و تجربه مقداری مشکل است. اما اگر با افراد سرشناس ارتباط برقرار کنید گرفتن پروژه آسان تر می شود. رابطه ی خود را با این افراد که پروژه های زیادی در دست دارند تا آن ها را به شما بسپارند حفظ کنید. داشتن اعتماد به نفس و جسارت شما را چند قدم بزرگ در کار جلو می اندازد.

 

کلام پایانی

اگر استعداد یک طراح رابط کاربری  را دارید و به آن علاقمند هستید می توانید با شرکت در دوره های آموزشی رشدانا این شانس را به خود بدهید که یک طراح حرفه ای در این زمینه شوید. از آن جایی که بازارکار و درخواست از سوی کارفرما زیاد است کار شما بسیار راحت است. تنها کافی است در این دوره ها مهارت کافی را کسب کنید و شروع به فعالیت روی نمونه کارهای اولیه ی خود کنید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

متخصص طراحی رابط کاربری

UI Design Expert

یک طراح رابط کاربری حرفه ای شوید و پروژه های یو آی انجام دهید

دوره جامع آموزش طراحی رابط کاربری

 • آشنایی با لایه ها و تنظیمات آن
 • آموزش فتوشاپ با محوریت طراحی UI
 • پیاده سازی قالب گرافیکی
 • نحوه صحیح استفاده از تصاویر، پترن ها
 • آشنایی با تجربه کاربری در طراحی سایت و اپلیکیشن
 • ترسیم پرسونای مخاطب
 • اصول پیاده سازی لوگو
 • اجرای بصری برند سازمان
 • کاربرپژوهی یا تحقیقات کاربران چه منافعی برای ما دارد؟
 • در یک پروژه یا بیزینس کوچک چگونه از تحقیقات کاربر استفاده کنیم؟
 • نحوه تشخیص نیاز برای استفاده از گیمیفیکیشن در محصول یا سرویس
 • نحوه عملکرد در هر یک از فازها و شناخت ابزارهای مورد نیاز
 • آموزش تخصصی نرم افزار Adobe Illustrator
 • نحوه تعامل ایلاسیتریتور و افترافکت برای ساخت موشن گرافیک
 • اصول متحرک سازی
 • کاربرد پذیری وبسایت ها در موبایل

 • زمان: از 11 آذرماه 1399
 • مدت زمان دوره : 3 ماه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما