اصول راه اندازی استارتاپ


تاریخ انتشار: 30 بهمن 1397 | 61 بازدید

اصول راه اندازی استارتاپ

بر طبق آمارهای جمع آوری شده در حوزه استارتاپ ها ،  در حدود 550 هزار استارتاپ ها وجود دارد. وقتی شما تعدادی از رایج ترین دلایل را برای راه اندازی استارتاپ مثل داشتن یک ایده منحصر به فرد، علاقه مندی به کسب استقلال مالی و سرمایه گذاری و … بررسی کنید ، هیچ تعجب نمیکنید که شاهد رشد روزافزون استارتاپ ها در کشور هستیم . یادگیری اصول راه اندازی استارتاپ اولین گام اساسی می باشد.

استارتاپ چیست

استارتاپ

اما هر استارتاپی هم امکان دستیابی به موفقیت را ندارد . برطبق آمارها بصورت تقریبی 50% از استارتاپ ها ، چیزی نزدیک دو سال دوام میاورند و کمتر از یک سوم شان امکان دارد وارد سال پنجم کسب وکار خود شود .

هنگامی که قصد میکنید تا کسب و کار خود را شروع  کنید ، در دنیایی که رقابت جدی و سرعت حرکت بازار تند است ، شما نیاز دارید اصول و آموزش هایی را فراگیرید تا با برنامه ای قوی و حرفه ای ایده خود را اجرائی کنید .

پرداختن به اصولی که در مقاله زیر گفته می شود و آموزش استارتاپ و راهنمایی گرفتن از اساتید و افراد حرفه ای در این حوزه پایه ای برای موفقیت کسب و کار شما خواهد بود.

 

ایده

ایده استارتاپ

ایده

شما برای شروع یک کسب و کار نیازمند داشتن ایده هستید . از شاخص های یک ایده خوب این است که یک ارزش خلق کند ، ارزشی که یا نیازی را برای مشتریان رفع نماید یا  خدمت جدیدی برای رفاه مشتری خلق کند . ارزش آفرینی و نوآوری از امتیازات یک استارتاپ موفق است .

بعد از اینکه ایده خود را برروی کاغذ پیاده سازی کردید ، لازم است بازار مورد نظر خود را بررسی کرده تا شانس موفقیت ایده خود را تخمین بزنید ، همزمان رقبا ، نیاز مشتریان و شاخص هایی مرتبط با کسب و کار خود را می سنجید و ایده استارتاپ خود را به مرحله اجرا نزدیکتر میکنید این اولین گام اصول راه اندازی استارتاپ می باشد.

 

 

طراحی بیزینس پلن

بیزینس پلن

بیزینس پلن

( چسبیدن به یک طرح کاغذی برای یک شرکت نوپا جواب نمیده )

شما برای تبدیل ایده تان به کسب و کار واقعی و شروع استارتاپ خود نیاز به یک برنامه و مدل کسب و کار دارید . امروزه مدل ها و طرح های تجاری فراوانی وجود دارد که با توجه به نیاز و اهداف شما بخش های مختلفی از جمله مشتریان بازار هدف ، سرمایه گذار ، راه های ارتباطی با مشتریان و … دارد .

مدل کسب و کار شما ، منطق چگونگی آفرینش ، رساندن و کسب ارزش توسط سازمان توصیف میکند یا به تفسیر دیگر منطق کسب و کار شما برای درآمدزایی و کسب ارزش چیست ؟

اگر شما به دنبال جذب سرمایه گذار و حمایت مالی برای کسب و کار خود باشید ، نیاز دارید مدل کسب و کار جامع و دقیقی تنظیم کنید و همه جوانب کاری را بسنجید اما اگر صرفا میخواهید مسیر و شاخص های کلیدی کسب و کار خود رابسنجید ، میتوانید از مدل های ساده استفاده کنید و روز بروز آنرا ارتقا دهید .مدل کسب و کار دومین گام اصول راه اندازی استارتاپ می باشد.

 

محصول اولیه (MVP ) و اعتبارسنجی بازار

بازارسنجی

اعتبار بازارسنجی

محصول اولیه پذیرفتنی (MVP  یا  Minimum Viable Product ) محصولی است که حداقل های مناسب و مطلوب را برای عرضه به مشتری‌ها داراست و هدف از عرضه آن به بازار بررسی بازخوردهای مشتریان نسبت به محصول است . ساخت یک MVP به استارتاپ ها کمک می‌کند که ایده خود را با حداقل تلاش و سرمایه ممکن امتحان کنند.

این محصول یک نمونه‌ی ساده شده از محصول نهایی است؛ که هم قابل فروش بوده و هم دارای ویژگی‌های اولیه و اساسی برای گسترش محصول در آینده است .

البته باید بدانید که محصول اولیه ( MVP ) با نمونه اولیه با نمونه آزمایشی از یک محصول متفاوت است که بطور خلاصه میشود :

محصول اولیه ( MVP ) با هدف آزمایش مدل کسب‌و کار تولید میشود .

نمونه اولیه که نسخه دست‌ساز محصول اصلی است برای بررسی جنبه‌های فنی محصول تولید میشود .

محصول آزمایشی نمونه‌ای از محصول اصلی است که پس از راه اندازی استارتاپ شما برای معرفی به مشتری و آشنایی او با کارکردهای محصول تولید میشود .

مرحله رشد ، پیشرفت و اندازه گیری

برای رشد و پیشرفت هرچه بهتر برندتان بدون شک فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی از قدرتمند ترین ابزار ها محسوب می شوند. یک کارآفرین موفق علاوه بر تکیه بر دیگر اصول راه اندازی استارتاپ، از مزیت ها و امکانات این فضا به نحو احسن استفاده می کند تا اصطلاحاً برند خود را در بین مردم Popular (محبوب) سازد. گام بعدی ما پس از شناخته شدن و محبوب شدن برند، ارزیابی عملکرد و سنجش میزان پیشرفت ماست. چراکه این ارزیابی ها باعث بهبود عملکرد تیم در گام های بعدی خواهد شد.از ابزار های ارزیابی عملکرد نیز می توان به نمودار های پینگ، داشبورد های مدیریتی و… اشاره کرد.

 

آگاهی از قوانین و بودجه مورد نیاز

آگاهی از قوانین بودجه

قوانین بودجه

این قوانین شامل کلیه قوانینی است که فرد باید در حوزه راه اندازی استارتاپ و کسب و کارهای اینترنتی بداند . هرچه برند شما بیشتر رشد و پیشرفت کند حلقه ارتباطات شما در تیم اصلی گسترش می یابد . لذا داشتن قوانین مشخص در کنار یک تیم حرفه ای نیازمند بودجه و سرمایه قابل توجهی است .

شاید شروع یک کسب و کار کوچک نیاز به سرمایه چندانی نداشته باشد ، اما یک کسب و کار حرفه ای نیازمند سرمایه گذاری اولیه هست و لازم دارد شما توانایی پوشش هزینه های حین انجام پروژه و تا قبل از رسیدن به سود را داشته باشید. هزینه های اولیه راه اندازی یک کسب و کار،مثل اخذ مجوز ها، گواهی نامه ها، تهیه تجهیزات، هزینه های حقوقی ، ثبت نام تجاری ، مطالعات بازار ، علامت تجاری، مراسم افتتاحیه و هزینه های اجرایی اش، اجاره دفترکار و…) و دیگر هزینه هایی که در کسب و کار خود پیش بینی می کنید، در نظر گرفتن مبلغی برای حداقل ۱۲ ماه برای پیشبرد کارتان برای هزینه هایی مثل (اجاره دفترکار ، آب و برق، بازاریابی و تبلیغات ، تولید محصول ، حقوق و بیمه کارمندان و … ). با براورد همه ی این هزینه ها و جمع زدنشان میزان سرمایه اولیه که احتیاج دارید مشخص میشود .

راه های مختلفی برای تامین سرمایه اولیه مورد نیازتان وجود دارد:

سرمایه گذاری شخصی / وام های کوچک تجاری / کمک های کوچک تجاری / شتاب دهندگان /تامین جمعی سرمایه

از دیگر روش هایی که استارتاپ ها برای شروع فعالیت خود می توانند انجام دهند، بوت استرپ است ؛ به این معنی که شما تنها با کمترین سرمایه مورد نیاز (فقط برای آنچه که ضروری است) کسب و کار خود را آغاز میکنید.

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری مناسب برای شروع فعالیت یک استارتاپ می‌تواند قسمت مهمی از موفقیت آن را تضمین کند. نام نامناسبی که مشتریان نتوانند ارتباط خوبی با آن برقرار کنند می‌تواند برای یک مجموعه‌ی نوپا مشکل‌ساز شود.

نکات زیر درهنگام انتخاب نام در نظر بگیرید :

 • نامی را انتخاب کنید که تلفظ آن و یا املای نوشتنش برای افراد آسان باشد .
 • برند خود را با انتخاب اسم محدود نکنید ، نامی را انتخاب نکنید که به تنها بخشی از کسب و کار شما مربوط می شود و یا باعث شود در آینده اگر قصد گسترش و ورود به حوزه هایی دیگر را داشته باشید بخاطر اسم برندتان نتوانید .
 • نام انتخابی خود را در اینترنت سرچ کنید ، بدین ترتیب اگر شرکت یا کسب و کار دیگری به این نام باشد ، متوجه میشوید علاوه برآن از معنی و میزان توجه کاربران در زبان های دیگر نیز نسبت به نام انتخابی خود نیز مطلع میشوید .
 • از اطرافیان و دوستانتان در رابطه با نام انتخابی خود بازخورد و راهنمایی بگیرید .
 • بلافاصله پس از انتخاب نام ، در دنیای مجازی آنرا ثبت نمایید (از ثبت دامین تا عضویت در شبکه های مجازی مرتبط با کسب و کارتان از جمله اینستاگرام ، فسیبوک ، توئیتر ، لینکدین و پینترست و … )

 

شکل گیری یک تیم حرفه ای

شکل گیری تیم حرفه ای

تیم حرفه ای

یکی از اصل های مهم راه اندازی یک استارتاپ موفق تشکیل یک تیم کارآمد و کاملا حرفه ای است. یک کارآفرین موفق با برنامه ریزی دقیق، طرح یک نقشه کلی و دانستن شرح وظایف هر فرد شروع به یافتن و استخدام منابع انسانی مورد نیاز برای تیم خود می کند.

 

چگونگی بازاریابی و فروش

سرانجام و هدف هر کسب و کار استارتاپی بدون شک بازاریابی به بهترین شیوه ممکن جهت عرضه و فروش هرچه بهتر محصولات شرکت است. در اینجا بحث تبلیغات و بازاریابی مطرح می شود، به گونه ای که عده ای معتقدند اهمیت تبلیغات به قدری بالاست که ۹۸ درصد از درآمد بازهم باید صرف تبلیغات شود! از این رو قبل از پرداختن به بحث تبلیغات باید به خوبی فکر و تحقیق کرد تا از یکنواختی تبلیغ و شکست در این عرصه جلوگیری شود.

 

مشخص کردن مکان استارتاپ خود

انتخاب و راه اندازی محلی که می خواهید استارتاپ خود را شروع و گسترش دهید از جمله اصول بسیار مهم راه اندازی کسب و کار استارتاپی است. شما باید درباره مکان، تجهیزات و تنظیمات کلی کسب و کارتان فکر کرده و مطمئن شوید که محل کسب و کار شما برای نوع کسب و کارتان مناسب هست یا خیر. همچنین در مورد این مساله که آیا می خواهید فضای کسب و کار خود را اجاره کنید یا بخرید نیز باید فکر شود.

 

استارتاپ خود را ارتقاء دهید

یک کارآفرین نمونه پس از کسب اولین موفقیت خود دست از کار نمی کشد و همواره به دنبال ایده پردازی و روش های جدید و به روز بازاریابی است. یکی از روش های ارتقاء یک استارتاپ، شناسایی و بررسی عملکرد استارتاپ های مشابه و کسب تجربه از چگونگی موفقیت و یا شکست های آنهاست.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش راه اندازی استارتاپ بصورت قدم به قدم

Lean Startup

آموزش راه اندازی استارتاپ از صفر تا صد

استارتاپ ناب

 • مفاهیم کسب و کار جدید
 • برای راه اندازی استارت آپ از کجا شروع کنم
 • چگونه شروع کنم
 • نقشه راه تخصصی راه اندازی استارتاپ
 • برای شروع کار از چه ابزارهایی استفاده کنم
 • از کسب و کار جدید چه انتظاراتی داشته باشم
 • کی به سراغ شتابدهنده ها بروم
 • کی به سراغ سرمایه گذار بروم
 • چگونه تیم استارتاپی تشکیل دهم

 • زمان: هفته آخر مرداد ماه 99
 • مدت زمان دوره : یک کارگاه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما