چرا پروپوزال نویسی مهم است؟


تاریخ انتشار: 7 مهر 1397 | 512 بازدید

پروپوزال نویسی یکی از مباحث مهم و اساسی در فرآیند نوشتن مقالات و تحقیقات و پایان نامه ها است که هر دانشجو و محققی باید به آن مسلط باشد، در این مقاله می خواهیم توضیحاتی درباره پروپوزال نویسی به شما رشدآموزان محترم بدهیم.

پروپوزال نویسی

اهمیت پروپوزال نویسی

پروپوزال نویسی چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

پروپوزال یا طرح اولیه تحقیق در واقع همانند یک نقشه ی ابتدایی برای طراحی دکوراسیون خانه می باشد. شما وقتی می خواهید دکوراسیون منزل خود را به طور حرفه ای بچینید. در ابتدا یک طرح اولیه بر روی کاغذ کشیده و پس از بررسی و پیدا کردن ایرادات و مشکلات و تکمیل طرح آنرا اجرا می کنید، در ابتدا حتی ممکن است چند بار طرح اولیه خود را نیز به طور کامل عوض کنید. پروپوزال نیز در واقع همان طرح اولیه و پیشنهادی تحقیقات و پروژه ی اصلی شما است و در عین حال که باید در مدت زمان کوتاهی نوشته شود، باید با دقت و اصولی نیز باشد و در آن اطلاعات و محاسبات اولیه ی کافی درباره ی پروژه ارائه داده شود. پس در هنگام پروپوزال نویسی شما نیاز دارید تا در مورد تحقیق خود مطالعه ی کافی انجام داده باشید.
هر چه قدر که وقت بیشتری را برای نوشتن یک پروپوزال کامل و ایده آل صرف کنید، پروژه ی شما در ادامه با سرعت بیشتری پیشرفت و رشد خواهد کرد و در واقع شما قدم های بعدی خود را در فرآیند انجام تحقیق می دانید.

چگونه یک پروپوزال خوب بنویسیم؟

مهم ترین اجزای سازنده ی یک پروپوزال خوب و کامل شامل عنوان مقاله و تحقیق، اصطلاحات و کلمات علمی، شرح دلیل انجام تحقیق یا بیان مشکل موجود و میزان اهمیت آن موضوع، پیشینه ی تاریخی تحقیق و پروژه های مرتبط، فرضیات و اهداف تحقیق و در آخر منابع گردآوری تحقیقات. در ادامه نکات مهم در پیدا کردن یک تیتر و عنوان خوب برای تحقیق را بیان خواهیم کرد.
اولین مورد که البته تنها به پروپوزال نویسی مربوط نمی شود و شما نیاز دارین تا در هر مقاله و تحقیق و … به آن اهمیت داده و نکات لازم را در آن رعایت کنید، عنوان مقاله و تحقیق می باشد. عنوان یا تیتر تحقیق در واقع به مخاطب شما نشان می دهد که چه چیزی انتظار او را می کشد، پس باید به گونه ای باشد تا مخاطب را نسبت به خواندن بقیه ی مقاله ترغیب کند. اولین نکته برای نوشتن یک تیتر یا عنوان مناسب برای تحقیق این است که عنوان باید نه خیلی طولانی باشد و نه خیلی کوتاه، در عین حال که باید مختصر باشد، باید جامع بوده و در بر گیرنده ی اهداف تحقیق باشد. سعی شود در عنوان تا حد امکان از کلمات فارسی به جای اصطلاحات عربی و انگلیسی که معادل فارسی نیز دارند، استفاده شود. بهتر است نیاز و مشکل مورد نظر که تحقیق درباره ی آن است نیز در عنوان مقاله بیاید.
ما در تیم رشدانا امیدواریم با نوشتن یک پروپوزال مناسب پروژه ها و تحقیقات خود را به بهترین نحو و در کمترین زمان انجام دهید. برای شرکت در کارگاه پروپوزال نویسی که نکات بسیار زیاد و خوبی را دربر دارد می توانید اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش نگارش بیزنس پلن برای ارائه به سرمایه گذار

Business Plan Workshop

یک بیزنس پلن حرفه ای، آینده کسب و کار را رقم می زند

آموزش بیزنس پلن

 • تعریف بی پی / چه زمانی باید بی پی بنویسیم؟ تفاوت های BP با FS ...
 • خلاصه طرح
 • معرفی فناوری و یا خدمت محصول
 • طرح سازمانی
 • طرح مالی
 • ریسک ها
 • برنامه زمانبندی

 • زمان: 27 و 30 بهمن 1399
 • مدت زمان دوره : دو جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما