مهارت گوش دادن موثر، شرط موفقیت


تاریخ انتشار: 2 اسفند 1399 | 17 بازدید

همان طور که از عنوان مطلب پیداست، می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که مهارت گوش دادن موثر چیست؟ شاید برای تعدادی از شما مخاطبان رشدانا پرداختن به چنین موضوعی بسیار عجیب به نظر برسد و از خود بپرسید گوش کردن، گوش کردن است و خب چه تعریف خاصی می‌تواند داشته باشد؟ در حقیقت، اشتباه بسیاری از ما در همین نکته قرار دارد؛ یعنی فکر می‌کنیم همه چیز به همان سادگی و شفافی است که در ظاهر کلمات می‌بینیم.

اغلب ما گوش دادن موثر را بلد نیستیم. یک مثال بارز برای این مورد وجود دارد؛ مثلا فرض کنید درون کلاس هستید. در چند دقیقه اول بسیار متمرکز و همپای استاد جلو می‌روید اما رفته رفته از تمرکز شما کاسته می‌شود و در کوچه پس‌کوجه‌های خیال و رویا، اتفاقات گذشته و آرزوهای آینده سیر می‌کنید. استاد همواره در حال درس دادن است اما شما فقط می‌شنوید. به نظر شما چنین شنیداری چقدر سودمند خواهد بود؟ احتمالا حالا دلیل وجود کلمه موثر در عبارت مهارت گوش دادن موثر را درک کرده‌اید. تا انتهای این مقاله با رشدانا همراه شوید تا شما را با شرط‌های اصلی شنیدار موثر آشنا کنیم.

مهارت گوش دادن موثر چه تفاوتی با شنیدن دارد؟

بهتر است برای پاسخ به سوال مهارت گوش دادن موثر چیست، ابتدا به سراغ تفاوت اصلی آن با شنیدن برویم؛ چون تعریف این دو مفهوم در تمایز آن‌ها نسبت به دیگری است. همه ما می‌دانیم که شنیدن و مهارت شنیدار یکی از اصلی‌ترین راه‌های یادگیری و پیشرفت انسان در زندگی شخصی و اجتماعی است؛ با این حال بسیاری از افراد تنها با شنیدن ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و گوش سپردن به کل ماجرا را از یاد می‌برند. به طور کلی، بین شنیدن صرف و گوش سپاری همراه با تمرکز فرق زیادی است.

برای درک این موضوع به آخرین باری که پیاده‌روی کردید دقت کنید. شما در یک خیابان شلوغ یا خلوت قدم زدید و انسان‌ها، مغازه‌ها، اتفاقات و موارد مختلف زیادی را دیدید اما آیا چیزی به خاطر دارید؟ جزئیات اصلی مانند رفتارهای رانندگان، عابرین پیاده، مغازه‌داران و مثال‌های مشابه را به ذهن سپرده‌اید؟ قطعا نه! اغلب ما بیننده هستیم اما تماشاگر نه. شنیدن هم به شکل است.

مهارت گوش دادن موثر چه تفاوتی با شنیدن دارد | رشدانا

تمرکز و یادگیری با مهارت گوش دادن موثر چیست؟

ما می‌شنویم اما دقت نمی‌کنیم. هر کلمه در ذهن ما جرقه نمی‌زند یا نمی‌درخشد. این مسئله ارتباط تنگاتنگی با تمرکز و یادگیری دارد. اگر می‌خواهید بهتر یاد بگیرید باید بهتر گوش کنید. دقت و یادگیری خود را روی این موضوع متمرکز نگه دارید. شما تنها یک شنونده ساده نیستید. البته هر چیزی ارزش گوش کردن ندارد ولی مباحث مهمی مانند جلسات دانشگاه یا مدرسه بسیار مهم هستند.

حال زمان آن رسیده که تمایز شنیدن و مهارت گوش کردن موثر را با هم مرور کنیم. شنیدن در زبان لاتین با واژه Hearing هم‌معنا است در حالی که گوش کردن موثر یعنی Effective Listening و واژه موثر یا Effective تفاوت اصلی دو فعل را مشخص می‌کند. شنیدار یک اتفاق فیزیولوژیک است و امواج صوتی خواه ناخواه وارد اعضای شنیدار یا گوش افراد می‌شود اما برای موثر شنیدن باید تمرین کنید و به مرور این مهارت را در خود تقویت نمایید.

تمرکز و یادگیری با مهارت گوش دادن موثر | رشدانا

یک مثال عینی از هنر خوب گوش دادن

برای همه ما پیش آمده که در حال شنیدن صحبت‌های یکی از دوستانمان هستیم و وقتی از ما سوالی می‌پرسد دقیقا نمی‌دانیم در حال صحبت درباره چه موضوعی بوده یا باید به کدام بخش از سوالش پاسخ بدهیم؟ مثال برای چنین وضعیت‌هایی بسیار زیاد است. حالا که تا حد زیادی با مهارت گوش کردن موثر آشنا شدیم، لازم است درباره فواید این مهارت صحبت کنیم.

فواید گوش کردن موثر چیست؟

شاید مهم‌ترین فایده خوب گوش کردن تمرکز بالا و افزایش قدرت یادگیری افراد باشد؛ چون در حین دقت و تمرکز روی موارد مهمی مانند دروس دانشگاه، می‌توانید به خوبی با مبحث همراه شوید و با پرسیدن سوالات چالشی گره‌های یادگیری مباحث را در ذهن خود باز کنید. به این ترتیب، ارتباط برقرار کردن با مسائل مختلف برای شما آسان می‌شود.

پیشنهادویژه: آموزش مهارت های نرم

سخن پایانی 

در این مقاله درباره این سوال صحبت کردیم که مهارت گوش دادن موثرچیست و چه فوایدی دارد؟ همه ما به اهمیت یادگیری و ارتباط تنگاتنگ آن با پیشرفت فردی و اجتماعی آگاه هستیم. گوش کردن دقیق و متمرکز یکی از مهم‌ترین مهارت‌های نرم است که هر یک از ما باید با تمرین و ممارست آن را در خود تقویت کنیم تا بتوانیم انسان‌های موفق‌تری باشیم. حالا یک بار دیگر به عنوان این نوشته دقت کنید؛ به نظر شما مهارت خوب گوش کردن با موفقیت مستقیما مرتبط نیست؟

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. به نظر شما برای اینکه بتوانیم مهارت گوش دادن موثر را در خودمان تقویت کنیم، رعایت کردن چه نکاتی لازم است؟ نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

گلناز شهشهانی

من آدم خلاق، امیدوار و مسئولیت‌پذیری هستم. دانشجوی گردشگری‌ام و به عنوان کارشناس تولید محتوا در رشدانا و تیم‌های دیگه فعالم. علاقه زیادی به UX دارم و ویژنم اینه که به زودی یه UX Writer خفن بشم :) در حال حاضر، ورودی ترم دوم رشدانا در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستم.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

کاپیتان مهارت های نرم

Soft Skills Expert

مهارتهای نرم، مقدمه و لازمه ورود به دنیای توسعه فردی و کسب و کار

آموزش مهارت های نرم

 • ویژگی های یک تیم خوب
 • معرفی الگوها و منابع کاربردی کار تیمی
 • اصول کاربردی مذاکره و متقاعدسازی بر مبنی روانشناسی
 • ساخت شخصیت اثرگذار
 • آشنایی با شش تیپ تفکری انسان‌های مختلف
 • تشخیص سبک‌های تفکر در صحبت‌ها و مذاکرات
 • رابطه خودشناسی و دوره های زندگی
 • خودشناسی و انتخاب صحیح شغل
 • استعدادیابی و پرورش استعدادهای شخصی
 • روش‌های تاثیرگذاری کلامی و غیرکلامی
 • ساختار درک پیام های غریزی
 • زبان بدن تقلبی
 • اصول مذاکره حرفه ای
 • اصول شبکه سازی

 • زمان: از 27 اردیبهشت 1400
 • مدت زمان دوره : 39 ساعت در 11 جلسه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما