تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی


تاریخ انتشار: 23 دی 1399 | 36 بازدید

آیا تا به حال فکر کرده اید منابع انسانی چیست؟ منابع انسانی چه کاری انجام می دهد؟ چه تفاوت هایی بین دو اصطلاح منابع انسانی و توسعه انسانی وجود دارد؟ منابع انسانی کسانی هستند که نیروی کار یک سازمان، بخش تجاری یا اقتصاد را تشکیل می دهند. مدیریت منابع انسانی، برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل عملکردهای عملیاتی مانند تهیه، توسعه، پاداش و نگهداری منابع انسانی را برعهده دارد و توسعه منابع انسانی وظیفه جذب بهترین افراد، آموزش آنها و تهیه مکانیزمی برای اطمینان از حفظ روابط کارکنان با سازمانها را بر عهده دارد. توسعه منابع انسانی یک فرایند مداوم برای اطمینان از پیشرفت کارمندان، شایستگی ها، پویایی، انگیزه و اثربخشی به صورت برنامه ریزی شده و منظم است. در برخی مواقع  اصطلاحات منابع انسانی و توسعه انسانی به جای هم استفاده می شوند اما هر دو معنی مختلفی دارند. منابع انسانی اصطلاح گسترده تری است و توسعه انسانی تنها بخشی از آن است. این مقاله در مورد تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی صحبت می کند.

 

بررسی ریشه های تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی

هر آنچه در مورد تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی باید بدانید : برخی هر دو واژه منابع انسانی و توسعه انسانی را با فرض مترادف بودن به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما این دو واژه مترادف نیستند. آنها مفاهیم مختلفی با معنای متفاوت هستند و از آنها در زمینه های مختلف استفاده می شود. در عین حال، باید توجه داشت که توسعه انسانی در مرکز منابع انسانی قرار دارد. به عبارت دیگر، توسعه انسانی به بخشی جدایی ناپذیر از منابع انسانی تبدیل شده است.

 • منابع انسانی : افرادی که مایه حیات هر سازمانی محسوب می شوند، افراد و ویژگیهای آنها در محیط کار، یا در سطح ملی و یا در سطح سازمانی مطرح است.
 • توسعه : کسب توانایی هایی است که برای انجام شغل فعلی یا شغل مورد انتظار آینده لازم است.بنابراین توسعه منابع انسانی، فرآیند توسعه منابع انسانی در یک سازمان از طریق مدرنیزه کردن دانش و ارتقامهارتها، نگرشها و برداشتهای آنها به منظور دستیابی به روندهای متغیر اقتصاد جهانی و همچنین استفاده از این پیشرفتها برای دستیابی به اهداف سازمانی است.

 

تفاوت های اساسی منابع انسانی و توسعه انسانی

چندین تفاوت اساسی بین منابع انسانی و توسعه انسانی وجود دارد :

1- منابع انسانی عمدتا یک عملکرد خدماتی است که به خواسته های سازمان پاسخ می دهد. اما توسعه انسانی عملکردی فعال است.

2-  در منابع انسانی ، حقوق ، دستمزد ، مشوق ها و ساده سازی شغل به عنوان انگیزه اصلی در نظر گرفته می شود. اما، توسعه انسانی در زمینه غنی سازی شغل، چالشهای شغلی،گروه های کاری مستقل و خلاقیت برای ایجاد انگیزه در افراد فعالیت دارد.

3- منابع انسانی به عنوان مجموعه ای از زیر کارکردهای مستقل و توسعه انسانی زیر سیستم یک سیستم بزرگتر از سازمان است.

4- دامنه منابع انسانی محدود است و هدف آن توسعه و مدیریت افراد است. اما در توسعه انسانی، دامنه آن گسترده تر است و هدف آن توسعه کل سازمان است. تمرکز اصلی منابع انسانی، افزایش کارایی افراد است. اما تمرکز توسعه انسانی در ایجاد فرهنگ سازمانی صحیح است.

5- مدیریت منابع انسانی مسئول اداره منابع انسانی است. اما توسعه منابع انسانی به عنوان مسئول همه مدیران سازمان در نظر گرفته می شود.

6- مدیریت منابع انسانی عمدتاً معطوف به نگهداری است در حالیکه توسعه منابع انسانی، توسعه گرا است.

7- ساختار سازمان در مدیریت منابع انسانی مستقل است در حالیکه توسعه منابع انسانی ساختاری را ایجاد می کند که به یکدیگر وابسته است.

8- مدیریت منابع انسانی عمدتا با هدف بهبود کارایی کارمندان است در حالیکه توسعه کارمندان و همچنین سازمان به عنوان یک کل است.

9- مسئولیت مدیریت منابع انسانی  به پرسنل / بخش مدیریت منابع انسانی و به طور خاص به مدیر پرسنل داده می شود در حالیکه مسئولیت توسعه منابع انسانی به همه مدیران در سطوح مختلف سازمان داده می شود.

10- مدیریت منابع انسانی با اعطای تشویقی یا پاداش به کارمندان انگیزه می دهد در حالیکه توسعه منابع انسانی بر ایجاد انگیزه در افراد با تأمین نیازهای مرتبه بالاتر تأکید دارد.

 

تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی در عملکردها

تفاوت منابع انسانی و توسعه انسانی به عنوان یک عامل مهم در مدیریت موفق یک سازمان مورد توجه قرار گرفته و تأکید بر مدیریت موثر منابع انسانی در چند وقت اخیر افزایش یافته است. با توجه به اهمیت روزافزون آگاهی کارکنان در سازمانها و انتظارات روزافزون از کارکنان، داشتن یک سیستم توسعه منابع انسانی خوب با سیستم مدیریت منابع انسانی ضروری است. بسیاری از سازمانها هنوز در مورد آنچه به معنای توسعه است، کاملا آگاه نیستند. در حالیکه تمایز بین این دو مهم است.

اهداف

منابع انسانی، اهداف اجتماعی، سازمانی، عملکردی و شخصی مانند روابط مدیریت، روابط کارمندان، استقرار، ارزیابی کارکنان و پاداشها و غیره را برعهده دارد در حالیکه توسعه انسانی برنامه ریزی شغلی، مدیریت استعداد، انگیزه، مدیریت استرس و غیره را بر عهده دارد.

چشم انداز

چشم انداز منابع انسانی  کوتاه مدت و مربوط به حال است. در حالیکه چشم انداز توسعه انسانی بلند مدت است.

عملکردها

عملکردهای منابع انسانی شامل، توسعه، ایجاد انگیزه و حفظ منابع انسانی است. در حالیکه عملکردهای توسعه انسانی شامل، تجزیه و تحلیل نیازها، بررسی توسعه منابع انسانی، توسعه استراتژی های ارتقای شغلی، طراحی، اجرا و ارزیابی برنامه ها است.

چالش ها

چالشهای مورد توجه منابع انسانی شامل، جهانی سازی، سازماندهی مجدد شرکتها و فرمهای جدید سازمانی، تغییر جمعیت نیروی کار، تغییر انتظارات کارکنان و رویکرد جدید روابط صنعتی است و چالشهای مورد توجه توسعه انسانی برآوردن خواسته های کارمندان و همگام شدن با تغییر محیط اقتصادی اجتماعی و فناوری است.

دوره آموزشی پیشنهادی

منابع انسانی در شرکت های IT و استارتاپ ها

Human Resources in Startup


 • معرفی کلی مفهوم مدیریت منابع انسانی و وظایف آن
 • مباحث مرتبط با تأمین منابع انسانی
 • مباحث مرتبط با نگهداری منابع انسانی و مدیریت عملکرد
 • مباحث مرتبط با توسعه منابع انسانی
 • ارتباط با منابع انسانی و مباحث جانبی آن
 • حقوق و پاداش و جبران خدمات
 • موضوعات روز مدیریت منابع انسانی

 • مدت زمان دوره : یک جلسه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما