بهترین روش ها و ابزار های دیجیتال مارکتینگ در سال 2020


تاریخ انتشار: 23 بهمن 1397 | 34 بازدید

امروزه با توجه پیشرفت درزمینهٔ حوزه فناوری اطلاعات و دسترسی اکثریت مردم به فضای اینترنت و مدت‌زمان زیادی را که صرف آن می‌کنند، این امکان فراهم شده که به‌روزترین و قوی‌ترین دنیای کسب‌وکار بر اساس ان پایه‌گذاری شود که دیجیتال مارکتینگ نامیده می‌شود و استفاده از ابزارها و روش‌های متنوع برای دسترسی به این حجم از کاربران آنلاین وجود دارد که از آن به‌عنوان ابزارهای آموزش دیجیتال مارکتینگ یاد می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ

برخی از نمونه‌های ابزار دیجیتال مارکتینگ در ذیل و در چند قسمت برای شما معرفی می‌کنیم:

 شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی یکی از جامع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین استراتژی‌هایی است که بخصوص کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند با بهره‌گیری از آن مخاطب مورد هدف خود را جذب کرده و در مدت‌زمانی فروش خود را افزایش دهند. به همین دلیل 97 درصد بازاریابان برای رسیدن به مخاطب هدف خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.یکی از مهم‌ترین و بهترین دلایلی که کسب‌وکارهای کوچک باید از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی استفاده کنند این است که مشتریان آن‌ها زمان خود را در این شبکه‌ها می‌گذرانند.

تا سال 2018 حدود 2.5 میلیارد نفر از مردم جهان به این شبکه‌ها دسترسی داشته‌اند. معمولاً 59 درصد از افرادی که به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، هرروز از آن استفاده می‌کنند که ازاین‌بین بیش از یک‌سوم آن‌ها شبکه‌های اجتماعی خود را بیش از 5 بار در روز چک می‌کنند. همچنین مطابق با آمارهای Marketingsherpa ، 95 درصد از افراد آنلاین بین 18 تا 34 سال احتمالا یک برند را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. علاوه بر این‌یکی از مزایای این شبکه‌ها برای کسب‌وکارهای کوچک این است که وجود کانال‌های متفاوت شبکه‌های اجتماعی به این کسب‌وکارها کمک می‌کند تا به جامعه مخاطبان خاصی دسترسی پیداکرده و سریع‌تر جامعه هدف خود را پیدا کنند.

شبکه های اجتماعی

 موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ یک هنر بازاریابی است که کسب‌وکارها می‌توانند از این طریق کاربران موبایل را به کسب‌وکار خود جذب نمایند. اگر این کار درست انجام شود،بازاریابی موبایلی مشتریان بالقوه و بالفعل بسیاری را برای کسب‌وکارها جذب خواهد کرد. همچنین مشتریان از این طریق می‌توانند آنچه را که دقیقاً لازم دارند در هرزمانی در اختیار داشته باشند. در بازاریابی موبایلی استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که انتخاب این استراتژی‌ها به نوع کسب‌وکار، مخاطبان هدف و سرمایه بستگی دارد. از مهم‌ترین این استراتژی‌ها می‌توان به بازاریابی از طریق اپلیکیشن ها، بازی‌های موبایلی، QR Code، SMS و… اشاره نمود.

 ویدئومارکتینگ

تعریف ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی بسیار آسان است؛ استفاده از ویدئو به‌منظور ارتقا برند یا بازاریابی برای برند،محصول یا خدمت.بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک گمان می‌کنند ویدیو مارکتینگ تنها برای برندهای بزرگ و با یک سرمایه زیاد قابل‌استفاده است. درحالی‌که همه کسب‌وکارها با همه سایزها می‌توانند از این فرم تأثیرگذار بازاریابی بهره‌مند گردند. همچنین محتواهای ویدئویی برای کسب‌وکارهای کوچک یک فرصت مناسب را جهت آموزش و سرگرمی مشتریان فراهم می‌آورد.از سوی دیگر این ابزار مهم موجب افزایش مکالمه صاحبان کسب‌وکار با مشتریان تا 80 می‌گردد. از این طریق یک اعتماد مابین مشتریان و برند به وجود آمده و اعتبار برند تاحدقابل توجهی ارتقا میابد.همه این مزایا دست‌به‌دست یکدیگر داده تا فروش افزایش یابد.

 ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از ارزانترین و در دسترس‌ترین راه‌های معرفی و عرضه محصول/خدمات کسب و کار خود به مشتریان در دنیای آنلاین است که نرخ بالای بازگشت سرمایه و سود دهی را در بین سایر روش‌ها داراست .
در این روش هم ارتباطتان را با مشتریان قدیمیتان حفظ می‌شود و هم می‌توانید ارتباطات جدیدی با مشتریان بالقوه‌ای که به دنبال محصولات / خدمات شما هستند ، ایجاد کنید .
به دلیل انعطاف پذیر بودن ساختار ایمیل که هرگونه محتوایی از جمله عکس ، فیلم ، متن ، فایل و .. را می‌تواند به مخاطب شما ارائه دهد ، ابزاری است که بسیاری از کسب و کارها و بازاریابان از آن استفاده می‌کنند ، اما باید نکات ظریفی را هم توجه کنید که استفاده از این سیستم بازاریابی برایتان نتیجه عکس بدنبال نداشته باشد .

اولین و مهم‌ترین نکته اجازه کاربران برای دریافت ایمیل از سوی کسب و کار شما است ؛ در دنیای امروز که کاربران اینترنتی روزانه تعداد زیادی ایمیل های تبلیغاتی دریافت می‌کنند ، مهم است که کاربران مشتری شما باشند یا علاقه ای به کسب و کار شما داشته باشند درغیر اینصورت احتمالا ایمیل شما بصورت اسپم برایشان ارسال می‌شود و یا ایمیل شما از سوی آنها دیده نمی‌شود که درهردو حالت کمپین شما با شکست روبرو می‌شود .

چند مدل محتوایی ایمیل مارکتینگ داریم که بصورت خلاصه به شرح زیر است :

۱. خبرنامه ها :
مخاطب با مراجعه به سایت یا وبلاگ شما و ثبت ایمیل خود اجازه ارسال خبرها و اطلاعات بروز کسب و کار شما را می‌دهد .

۲. ایمیل‌های گزارشی (digest) :
شما با این روش گزارش فعالیت های خود را در دوره های زمانی مشخص در اختیار مخاطب خاص خود قرار می‌دهید .

۳. ایمیل‌های اختصاصی :
با درنظر گرفتن جامعه هدف مشخصی از کاربران ، بصورت اختصاصی و مشخص اطلاعات و خبرها و تبلیغات مناسب این گروه برایشان ارسال می‌شود .
این روش سبب می‌شود شما استراتژی ها و برنامه های خود را هدفمندتر کرده و با درنظر گرفتن نیازهای جامعه هدف خود اطلاعات مناسب در اختیارشان قرار دهید .

۴. ایمیل‌های تبلیغاتی :
ایمیل هایی که بصورت انبوه برای مخاطبین مختلف از طریق تیم‌های تبلیغاتی یا سایت‌های تبلیغاتی ارسال می‌شود .

۵. ایمیل فراملیتی (Transnational Email) :
ایمیل‌هایی که در تائید ثبت نام ، خوش آمد گویی ها و یا برای اطلاع از عملیاتی که در سایت مذکور انجام شده ، ارسال می‌شود .

موضوعاتی که معمولا در ایمیل مارکتینگ برای مخاطب ارسال می‌شود در کل در سه دسته قرار می‌گیرد ؛ معرفی محصول یا خدمات کسب و کار / برنامه ها و خبرنامه / کمپین های تبلیغی مناسبتی .
هرکدام از سه مورد بالا براساس استراتژی ها و اهداف سازمان شما ، محتوا و سبک و ظاهرش طرح ریزی می‌شود .

ابزارهای مختلف رایگان و غیر رایگان فراوانی برای مدیریت ایمیل مارکتینگ موجود است که برخی بصورت پلاگین بر روی سیستم های مدیریت محتوا قرار میگیرد و برخی بصورت خدمات جداگانه ارائه می‌شود . در حال حاضر گوگل آنالیتیکس در کنار گوگل منیجر ابزاری رایگان برای تحلیل در دسترس کاربران این حوزه قرار دارد .

ایمیل مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

influence فعلی است به معنای تاثیرگذاری و influencer شخصی است که بر روی فرد یا گروهی از افراد تاثیر می‌گذارد . این اثرگذاری می‌تواند از طرق مختلف صورت گیرد که در نهایت نتیجه اش تاثیر بر روی رفتار یا تصمیمات افراد مختلف هست .

اینفلوئنسر مارکتینگ از زیر مجموعه‌های ارتباطات بازاریابی یا بازاریابی برونگرا محسوب می‌شود که کسب و کارها از افراد تاثیرگذار برای معرفی و شناساندن محصول یا خدمات خود به مشتریانشان بهره می‌برند . برای آموزش دیجیتال مارکتینگ اقدام کنید.

کسب و کارها از اینفلوئنسرها میخواهند با تولید محتوایی درخور و مناسب محصول / خدمات و برندشان را به مخطبان معرفی کنند و در مقابل نیز به طرق مختلف مثل : پرداخت پول / ارائه خدماتشان بصورت رایگاه یا با تخفیف های ویژه / پورسانت و … این اثرگذاری رو جبران می‌کنند .
استفاده از افراد تاثیرگذار موضوع جدیدی نیست و همیشه در همه شرایط شاهد حضورشان در زندگی هستیم .. این افراد می‌توانند حضور مثبت و پرثمری داشته باشند و گاهی هم می‌توانند تمام برنامه ها و اهداف را برهم زنند ..
در نتیجه حال که می‌خواهید از حضور این افراد در گسترش کسب و کار خود بهره گیرید ، بهتر است افرادی که با کسب و کار شما هم‌راستا هستند انتخاب کنید و روشی بلند مدت برای همکاری انتخاب کنید .

اینفلوئنسر مارکتینگ

 بازاریابی موتور‌های جستجو (SEM)

اگر در فضای وب در حال گسترش کسب و کار باشید ، موتورهای جستجو به دو صورت می‌توانند برای شما مفید باشند :

روش اول :
فعالیت های شما به گونه ای است که هنگام جستجوی کاربران ، موتورهای جستجو رسانه شما را بعنوان یک پاسخ مناسب به کاربر نشان می‌دهد .
این بهینه سازی ها و رعایت یک سری نکات و تکنیک‌ها سبب می‌شود رسانه شما با توجهبه بازدید واقعی و علاقه کاربران و جستجوهایی که که بصورت طبیعی انجام گرفته ، در رتبه بندی‌های اول موتورهای جستجو قرار گیرد ، که در اصطلاح به این بهینه سازی‌ها سئو (SEO) گفته ‌می‌شود و به اینگونه بازدیدها ، بازدید ارگانیک می گویند .

روش دوم :
هنگامی که شما از طریق موتورهای جستجو مانند( google, yahoo, msn ) با پرداخت هزینه ، تبلیغات خود را در صفحات آنها نمایش میدهید و از این طریق سبب افزایش بازدید رسانه خود را (سایت ، وبلاگ ، صفحات اجتماعی ، … ) و دیده شدن رسانه‌تان در نتایج موتورهای جستجو می‌شوید ، شما از روش بازاریابی موتور جستجو ( search engine marketing ) استفاده کرده اید ، به این روش در اصلاح بازدید خریداری شده نیز می‌گویند .

بازاریابی موتورهای جستجو به چند روش انجام می‌شود ؛

1. پرداخت هزینه به موتورهای جستجو

رسانه شما را در کنار رسانه‌های برتر کاربر قرار می‌دهد و یا با پیشوند ad در صدر صفحات موتورهای جستجو مشخص می‌شود . بزرگترین فراهم کنندگان این بستر google Adwords , bind ads, Biadu می‌باشد .

۲. تبلیغات کلیکی(pay per click) 

در این روش کسب و کارها تبلیغات خود را در برخی سایت های تبلیغ کننده قرار می‌دهند که مخاطب با کلیک بر روی تبلیغ به سایت اصلی کسب و کار فرستاده می‌شود .

بازاریابی موتورهای جستجو

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

سالار دیجیتال مارکتینگ و بازاریاب دیجیتال

Digital Marketing Senior

یک دیجیتال مارکتر حرفه ای شوید و کسب درآمد از این راه داشته باشید

دوره دیجیتال مارکتینگ

 • بازار در اینترنت چگونه و کجاست؟
 • آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیک با رویکرد دیجیتال مارکتینگ
 • چرا باید عملکرد کسب و کار خود را بررسی و مدیریت کنیم
 • چگونه برای کسب و کار خود KPI تعریف کنیم
 • چرا از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟
 • چگالی کلمات کلیدی چیست
 • جمع آوری اطلاعات و آنالیز آنها
 • تکنیک های تولید محتوا برای اینستاگرام
 • چرا استفاده از گوگل آنالیتیکس اهمیت دارد؟
 • آشنایی با خزنده ها و ربات های گوگل
 • چالش‌های طراحی و پیاده‌سازی گیمیفیکیشن در ایران
 • سراغ کدام برویم؟ کاربر - مصرف‌کننده - مشتری - مخاطب
 • استراتژی تبلیغات آنلاین
 • آموزش فوتوشاپ با محوریت طراحی UI
 • کپی رایتر چه توانایی های فردی باید داشته باشد؟
 • آشنایی با ابزار میلرلایت Mailerlite

 • زمان: از 7 بهمن ماه 1399 روزهای شنبه و سه‌شنبه ساعت 16 الی 20
 • مدت زمان دوره : 108 ساعت در 27 جلسه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما