رضایت شغلی کارمندان چیست و 7 عامل تاثیرگذار آن


/

به احتمال زیاد همه ما در زندگیمان صبح‌هایی داشته‌ایم که با شنیدن آلارم گوشی تبدیل به غمگین‌ترین انسان روی زمین شده‌ایم! در واقع در این شرایط، با یادآوری اینکه باید بیدار شویم و به سرکار…

به احتمال زیاد همه ما در زندگیمان صبح‌هایی داشته‌ایم که با شنیدن آلارم گوشی تبدیل به غمگین‌ترین انسان روی زمین شده‌ایم! در واقع در این شرایط، با یادآوری اینکه باید بیدار شویم و به سرکار برویم، توان خود را برای جدا شدن از رختخواب از دست داده‌ایم. اما آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که چه عاملی سبب ایجاد این حس در شما شده است؟! اگر تمایل دارید یک بار برای همیشه این احساسات منفی در مورد شغلتان را از خود دور کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با رشدانا همراه شوید تا همه چیز را در مورد عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان بدانید.

 

رضایت شغلی

منظور از رضایت شغلی چیست؟

همانطور که مشخص است، منظور از رضایت شغلی نوعی احساس خوشی می‌باشد که کارمند در محیط کار خود آن را دریافت می‌کند. کارمندان یک مجموعه زمانی که متوجه شوند موقعیت شغلی آنان سبب هموار شدن مسیر دستیابی به اهداف و ارزش‌هایشان است، بدون شک حس بهتری نسبت به شغل و سازمانی که در آن شاغل هستند، پیدا می‌کنند. به عبارتی دیگر، رضایت شغلی در آنان افزایش می‌یابد.

به طور کلی رضایت شغلی به عوامل گوناگونی مانند فرصت‌های ترفیع، میزان حقوق و پاداش، مزایا و امنیت شغلی، ارتباط مثبت با همکاران و… بستگی دارد. ایجاد احساس مثبت در یک کارمند باعث کاهش غیبت‌ها، خطاها، اختلافات کاری و افزایش بهره‌وری می‌شود. از آنجایی که انسان‌ها بخش عمده‌ای از عمر خود را صرف شغلشان می‌کنند، ایجاد رضایت شغلی تاثیر زیادی در عملکرد و ایجاد حس مثبت در زندگی آنان نیز دارد. به بیانی دیگر، رضایت شغلی علاوه بر کارآمدی فرد در محل کار، بر کیفیت زندگی نیز موثر است.

 

حتما بخوانید: اهمیت رضایت شغلی و موارد موثر آن برای موفقیت

 

با عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان آشنا شوید

به طور کلی رضایت شغلی ایجاد شده در کارمندان یک مجموعه، برآیندی از عوامل مختلف است که مسائل مالی تنها یک مورد از آن‌ها می‌باشد. مدیریت یک مجموعه نقش بسزایی در افزایش رضایت شغلی کارمندان دارد. مدیر یک سازمان موظف است با هدف افزایش رضایت شغلی، محیط کاری مثبتی ایجاد کند، به کارکنان روحیه و انگیزه بدهد و منابع مورد نیاز آنان برای انجام وظایفشان را مهیا کند. در ادامه مهم‌ترین عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان  را با شما در میان خواهیم گذاشت.

شرایط کاری

در طول هفته، کارکنان یک مجموعه زمان زیادی را صرف انجام وظایفشان در محیط کار می‌کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که شرکت‌ها سعی در ایجاد شرایط کاری مطلوب داشته باشند. عواملی مانند تامین فضای کاری وسیع به جای محیطی دلگیر و کوچک، مبلمان اداری راحت و استاندارد، تامین نور کافی و… سبب ایجاد شرایط کاری مطلوب می‌شود. همچنین فراهم کردن ابزارهای کارآمد مانند تجهیزات به روز برای کمک به کارمندان، باعث افزایش رضایت آن‌ها خواهد شد.

 

ایجاد فرصت‌هایی برای پیشرفت

اگر کارمندان یک مجموعه احساس کنند که راه و فرصت کافی برای ارتقا و پیشرفت در کارشان را دارند، مسلما احساس رضایت بیشتری در جایگاه شغلی خود خواهند داشت. آن‌ها می‌دانند که با وجود این شرایط و پذیرش مسئولیت‌های بزرگ‌تر، درآمد بیشتری نیز نصیبشان می‌شود. امروزه اکثر شرکت‌ها‌ کارمندان خود را به افزایش و ارتقا مهارت‌ تشویق می‌کنند. به عنوان مثال، بسیاری از سازمان‌ها هزینه‌های مربوط به تحصیلات دانشگاهی و دوره‌های آموزشی کارمندان خود را متقبل می‌شوند.

حجم کار و میزان استرس

مسئولیت‌های سنگین و حجم کاری بالا که معمولا انجام آن‌ها غیرممکن به نظر می‌رسد، می‌تواند آسیب‌های جدی به رضایت شغلی کارمندان وارد کند. عقب ماندن از برنامه‌های فشرده باعث ایجاد اختلاف و تنش بین کارمندان و مدیران می‌شود. واضح است که این امر یک فضای کاری پر از استرس را به وجود می‌آورد. در اکثر اوقات چیزی که موجب پدید آمدن محیط کاری ناآرام و ملتهب می‌شود، مدیریت ناکارآمد و برنامه ریزی‌های ضعیف است. در این وضعیت، کارها در فضایی بحرانی انجام شده و از آنجایی که مدیر یا سرپرست زمان کافی برای انجام وظایف را در اختیار کارمندان قرار نمی‌دهد، کارها با حداقل تمرکز و دقت انجام می‌شود.

حتما بخوانید: تاثیر تفوض اختیار بر افزایش بهره‌وری

 

احترام متقابل بین کارمندان

تمام انسان‌ها تمایل دارند با افرادی در ارتباط باشند که با احترام رفتار می‌کنند. این موضوع از روابط بین کارمندان نیز مستثنی نیست. محیط کاری خصومت آمیز و همکاری با افراد پرخاشگر، از عوامل کاهش رضایت شغلی است. مدیران مجموعه باید به این موضوع واقف باشند که با پادرمیانی میان کارمندان و حل و فصل مشکلات و درگیری‌ها، می‌توانند از بروز مسائل جدی‌تر و پییچیده‌تر جلوگیری کنند و تا حدود زیادی رضایت شغلی را در سازمانشان افزایش دهند. همچنین این آموزش باید به کارمندان داده شود که در تعامل با همکاران خود رعایت چه رفتارها و قوانینی الزامی است.

ارتباط با مدیران و سرپرست‌ها

مدیران لایق می‌دانند که کارمندان برای اینکه بتوانند همواره با روحیه‌ای بالا به انجام وظایف خود بپردازند، نیاز به قدردانی و تشویق دارند. علاوه بر این موضوع، ارتباط و گفتگو در مورد مسائل و نگرانی‌ها با سرپرست یا مدیر سازمان، بر روی توانمندی کارمندان تاثیر مستقیم دارد و رضایت شغلی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

پاداش‌های مالی

شرکت‌های موفق همواره ساز و کار ارزیابی عملکرد کارکنان خود را بررسی می‌کنند. در چنین شرکت‌هایی، کارمندانی که عملکرد بهتر دارند، به صورت منظم افزایش حقوق و یا پاداش دریافت می‌کنند. به طور کلی فرصت‌های تشویقی نظیر: پاداش، اضافه حقوق، مرخصی یا سفر باعث افزایش انگیزه و رضایت شغلی کارمندان می‌شود.

 

حتما بخوانید: مهم ترین دلایل ترک شغل کارمندان چیست؟

 

اعطای مسئولیت

زمانی که یک مسئولیت بزرگ‌تر به کارمند اعطا می‌شود، او احساس می‌کند که مدیر و یا سرپرست از توانمندی‌های او آگاه است. شغل‌هایی که امکان اعطای مسئولیت‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر دارند، میزان رضایت بیشتری را به ارمغان می‌آورند. علاوه بر عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان که تا این بخش از مطلب شرح دادیم، سایر موارد آن به اختصار عبارتند از:

  • سیاست‌ها و عملکردهای عادلانه
  • علایق و سرگرمی‌های شخصی
  • خلاقیت و رهبری و…

جمع بندی

از آنچه که در این مقاله ذکر شد، می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که رضایت شغلی به احساس مطبوع، مثبت و خوشایند یک فرد از شغلش گفته می‌شود. بیشتر متخصصان حوزه منابع انسانی، محیط کار و نفس کار را از عوامل تاثیرگذار در رضایت شغلی می‌دانند. تمامی نظریه‌هایی که تا به امروز درمورد رضایت شغلی مطرح شده، برای تامین نیازهای مادی و روانی افراد اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. در این مطلب چند مورد از عوامل موثر بر رضایت شغلی کارمندان را معرفی کردیم و دانستید که منظور از رضایت شغلی چیست.

 

در صورت نیاز به مشاوره در مسیر شغلی خود، میتوانید از تیم مشاورین رشدانا کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

فرزانه فانی

فارغ التحصیل کارشناسی معماری و مشغول فعالیت طراحی گرافیک و افزایش سطح مهارت خود در این زمینه هستم. رشدآموز دوره پانزدهم رشدانا بودم و به نوشتن و تولید محتوا علاقه مندم و مدتی است به عنوان کارشناس محتوا در رشدانا فعالیت می‌کنم. من به عنوان عضو کوچکی از خانواده نویسندگان محتوا، تمام تلاشمو می‌کنم تا محتوا های ارزشمندی تولید کنم.

دوره آموزشی پیشنهادی

دوره حرفه ای آموزش مدیریت منابع انسانی

Human Resource Generalist

استخدام موفق با مدیر منابع انسانی محقق می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin