10 مرحله ی راه اندازی استارتاپ


تاریخ انتشار: 9 بهمن 1397 | 32 بازدید

استارتاپ چیست؟ امروزه بخش عظیمی از بازار در دست شرکت های خصوصی و استارتاپ است. اکثر این شرکت ها راه اندازی استارتاپ را با ایده ای کوچک و تیم چند نفری شروع کرده و با گذر زمان و تلاش هایشان از مانع های بر سر راهشان عبور کرده اند. این گونه به تدریج به موفقیت رسیده اند. در کنار استارتاپ های موفق ایده هایی با شکست مواجه شده اند. از دلایل شکست آن ها، آشنا نبودن با دنیای کسب و کار و همچنین بی تجربه بودنشان است.

در این مقاله شما با قدم به قدم راه اندازی استارتاپ، تنها در ده مرحله آشنا می شوید.

 1. تحقیق درمورد بازار هدف

اولین قدم برای راه اندازی استارتاپ این است که با تحقیق در بازار کار از عملی بودن ایده ی خود مطمئن شوید. درواقع هدف شما از عملی کردن ایده تان این است که پروسه ای اشتباه یا سخت را به روندی صحیح و ساده تر تبدیل کنید. تحقیقتان را با نوشتن پروسه ی نادرست شروع کنید.

با افرادی که مانند شما به این مشکل برخورده اند صحبت کنید. راه حل هایتان را با آن ها به اشتراک بگذارید تا نظراتشان را در این مورد بدانید. قطعا نظرات آن ها تاثیر زیادی روی ایده تان دارد. چراکه پس از راه اندازی استارتاپ خود می بینید که همان افراد مشتریان شما هستند.

باید از کاربردی بودن ایده ی خود اطمینان حاصل کنید. اگر میانه ی راه متوجه شدید که در حقیقت ایده ای بدون کارآیی است و مشکلی را حل نمی کند و تفاوتی با دیگر ایده ها ندارد باید از آن صرف نظر کنید.

چیدن یک بوم کسب و کارمی تواند پاسخی برای سوالات شما باشد.

همیشه پیش از شروع مرحله ی بعد باید مستندات تحقیقات خود را جمع آوری کرده و نگهداری کنید. مطمئن باشید در آینده برای جذب سرمایه گذار به کارتان می آید.

 1. ایجاد مالکیت معنوی

شما باید پس از گرفتن یک تصمیم قطعی در رابطه با عملی کردن ایده ی خود و راه اندازی استارتاپ، خطرات پیش رویتان را بررسی کنید. برای مثال از تهدید های احتمالی می توان به دزدیده شدن ایده تان اشاره کرد. برای جلوگیری از آن، در ابتدای کارتان برای خود مالکیت معنوی یا IP بسازید. مالکیت معنوی فرآیندی است که طی آن افراد می توانند برای حقوق مربوط به محصولشان ایجاد کنند. حقوقی از جمله حق چاپ و یا علائم تجاری .

اگر این حق مالکیت را داشته باشید می توانید از امنیت طرحتان مطمئن باشید. قانون از مالکیت معنویتان در برابر افرادی که طرح مشابهی دارند دفاع می کند.

 1. انتخاب نام برند

اهمیت یک برند تجاری چیزی فراتر از یک اسم عادی می باشد. در واقع برند می تواند نشان دهنده ی هویت تجاری استارتاپ شما باشد. نامی را برگزینید که برای مشتری تجربه ی استفاده از محصول را تداعی کند. حتما پیش از راه اندازی استارتاپ اسمی در نظر دارید. عجول نباشید و با صبر و حوصله انتخابش کنید. از دیگران نیز مشورت بگیرید. یک برند باید در کنار زیبایی، متناسب با اهداف شما از تولید محصول باشد.

 1. ثبت دامنه

پس از برگزیدن برندتان بلافاصله دامنه ی آن را ثبت کنید. در تمامی شبکه های اجتماعی که قصد فعالیت در آن ها را پس از راه اندازی استارتاپ دارید صفحه ای را به برندتان اختصاص دهید. نیازی به فعالیت در آن ها پیش از عملی کردن ایده تان نیست. تنها کافیست آن را برای خود ذخیره کنید. پس از آن می توانید کار را به یک تیم تولید محتوای حرفه ای و سئو کار بسپارید تا برندتان را به خوبی معرفی کنند.

 1. تعریف موارد قابل اجرا

شما باید تعریفی صحیح از مجموعه تان ارائه دهید.این موضوع بسیار حائز اهمیت است و پیشنهاد می شود از یک کارشناس ثبت شرکت مشاوره بگیرید. از آن جایی که در آینده ای نزدیک و همراه با راه اندازی استارتاپ با مواردی مثل مالیات بر درآمد مواجه می شوید این تعریف باید بسیار دقیق باشد تا توانایی تعیین کردن مبلغی معین را داشته باشد.

6.    پیدا کردن سرمایه گذار

نداشتن یک پشتیبان مالی برای طرح می تواند ایده تان را نابود کند. مسلما اکثر سرمایه گذاران پیش از پشتیبانی، تیم شما را بررسی می کنند. اگر پیش از این استارتاپ دیگری را با موفقیت به نتیجه رسانده اید پیشنهاد می شود آن را برای سرمایه گذاران رونمایی کنید تا از توانایی شما در فرآیند راه اندازی استارتاپ اطمینان حاصل کنند.

اما اگر این اولین بار است که ایده ای برای اجرا کردن دارید نگران نباشید. تنها باید زمان بیش تری را برای قانع کردن آن ها بگذارید. مستندات ابتدایی را که طی تحقیقات اولیه جمع آوری کردید به سرمایه گذار ارائه کنید. سرمایه گذاران می خواهند مطمئن شوند که پولشان را به افراد توانایی سپرده اند و به ثمر خواهد نشست.

7.    تدوین طرح مناسب برای استارتاپ

طرحی شامل همهی مرحله های نیاز برای راه اندازی استارتاپ تدوین کنید. این خیلی مهم است کهطرحی کلی از کار را در دست داشته باشید. گاهی مواردی غیر قابل پیش بینی در فرآیند کاری پیش می آید که با مدیریت بحران می توان اوضاع را آرام کرد و موارد جا به جا شده در طرح را مرتب سازی کرد.

8.    دفتر کاری مناسب

برخی افراد برای شروع کار، از منزل به عنوان دفتر کاری خود استفاده می کنند. شاید در ابتدای کار موردی نداشته باشد. اما پیشنهاد ما این است که دفتر کار در کنار این که هویت بهتری به یک استارتاپ نوپا می دهد می تواند جدیت کار را در راه اندازی استارتاپ بیشتر کند. تهیه کردن این دفتر کاری توسط تیم ایده پرداز صورت می گیرد.

9.    انتخاب مشاور

دیدگاه یک مشاور با تجربه نسبت به طرح، قطعا دقیق تر و همه جانبه تر از زاویه ی دید شما می باشد. یک مشاور می تواند شما را در برداشتن موانع از سر راهتان راهنمایی کند. همچنین شما را از همه چیز در زمینه ی فعالیتتان آگاه سازد. شاید مدیریت چالش ها به تنهایی کار آسانی نباشد. پس انتخاب فردی موفق کمک زیادی به راه اندازی استارتاپ شما می کند.

 1. افزایش سرمایه

حال با گذراندن تمامی مرحله های ذکر شده باید به دنبال روش افزایش سرمایه اولیه باشید. این گونه اعتبار استارتاپ قبل از اینکه وارد بازار شود بیشتر می شود. نگران نباشید. اگر توانسته اید سرمایه گذار اولیه را پیدا کنید این بار کار برایتان ساده تر است.

در دوره های آموزشی رشدانا، شما قدم به قدم راه اندازی استارتاپ را یاد می گیرید. حتی با شکل گیری استارتاپ پیش از مرحله ی ایده نیز آشنا می شوید. راه حل هایی را نیز برای مقابله با چالش ها فرا می گیرید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش راه اندازی استارتاپ

Startup Launch Workshop

استارتاپ خود را حرفه ای راه اندازی کنید


 • آشنایی با گام های راه اندازی کسب و کار نوپای ناب
 • آشنایی با تطبیق راهکار و نیاز
 • شناخت دلایل اصلی شکست کسب و کارهای نوپا
 • آشنایی با روش های مختلف اعتبار سنجی
 • توانایی سنجش فرضیه های یک محصول
 • آزمایش و تست محصول برای فهمیدن بازخورد مخاطبان
 • ارائه هر چه سریع تر محصول به مشتری
 • نکات لازم برای ساخت MVP
 • بوم مدل کسب و کار چیست
 • بوم مدل کسب و کار شامل چه اجزایی است
 • چرا باید بوم کسب وکار داشته باشیم
 • بوم مدل کسب و کار چه نقشی در کسب و کار ها دارد

 • زمان: هفته آخر مرداد ماه 99
 • مدت زمان دوره : دو جلسه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها