آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

رشدانا

خلاقیت دیجیتال؛ بازنگری فرهنگی

Intangible Property Course

آیا ایده ها و خلاقیت هایی که در ذهن ما جرقه می زند قابلیت ثبت و حفاظت دارند؟ در این دوره پاسخ این سوال را بیابید.

توضیحات کارگاه آموزشی

حقوق مالکیت فکری همانند حقوق بشری، از جمله مهمترین حقوق هر انسان می باشد. همانطور که حقوق بشری نظیر حق امنیت و آزادی و زندگی ،حق اندیشه و تفکر برای انسان ها بایستی محترم شمرده شود، حق استفاده از منافع مادی و معنوی حاصل از هر گونه خروجی فعالیت های ادبی، هنری و یا علمی بایستی مورد توجه قرار گرفته و رعایت شود.

محصول هوش انسانی، در مقایسه با سایر کالاها و محصولات دارای سه خصیصه ی ویژه است:

 • نتیجه ی مستقیم کار فکری انسان است.
 • در اثر مصرف از بین نمی رود
 • به راحتی عرضه شده و قابلیت تکثیر دارد.

مشابه با ساختار نظام قانونی که به زندگی فرهنگی و اجتماعی نظم می‌دهد مقررات و قوانین مالکیت نیز می‌تواند حلقه ارتباطی دنیای افکار و اندیشه‌های انسان باشد. بطور مثال بدون وجود این حقوق، انگیزه مولفان و نویسندگان برای خلق اثر از بین خواهد رفت. فرض اساسی در قانون مالکیت فکری این است که اندیشه‌های خلاق انسانی زمانی شکوفا می‌شود که صاحبان حق انحصاری اثر از نظرمالی از کار خود بهره‌مند شوند و نسخه برداری از اثر خود را تحت کنترل داشته باشند. به سبب همین حمایت است که با هربار خرید محصول مورد حمایت مالکیت فکری در واقع بخشی از قیمت آن به عنوان سهم ایده‌پرداز محصول پرداخت می‌شود. بخشی از قیمت یک کتاب متعلق به نویسندهٔ آن است. قسمتی از مبلغ یک گوشی موبایل سهمی است که برای مخترعان فناوری‌های نوین به کار رفته در گوشی موبایل پرداخت می‌شود. قسمتی از قیمت یک نوشابه پولی است که بابت علامت و نشان تجاری آن هزینه می‌شود. بدیهی است که این مسئله به تدریج و به مرور زمان باعث رونق در صنایع گوناگون شده است. تنها کافی است تصور شود به عنوان یک مخترع در مقابل زمان و نبوغی که مصروف گشته، باید پاداش موجهی نیز دریافت شود، مسلما این نکتهٔ تشویقی، نوآور را واخواهد داشت تا به خلق نوآوری‌های بیشتری اقدام بنماید.
در این کارگاه به صورت علمی و کاربردی با فرایند های حفاظت از حقوق مالکیت فکری و نحوه ثبت آن آموزش داده می شود. و البته با توجه به نیاز مخاطبین، رویکرد اصلی این دوره، محوریت اختراع و حواشی آن می باشد.

ثبت نام این کارگاه به اتمام رسیده است

زمان، قیمت، جزئیات

اتمام کارگاه
این کارگاه برگزار شده و مهلت حضور در آن به اتمام رسیده است. می توانید کارگاه های مشابه را دنبال کنید

مدرس و رشدآفرین

 • علیرضا صفار علیرضا صفار | رشدانا کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی، مشاور مالکیت فکری پارک علم و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فردوسی و دانشکده های فنی کشور از سال ۱۳۸۹ به صورت تخصصی در حوزه مالکیت فکری و کارآفرینی ورود کرده است. از جمله سوابق کاری او می توان به ارایه مشاوره به بیش از ۲۵ هزار مخاطب حوزه مالکیت فکری از جمله مخترعین اشاره نمود. همچنین سابقه انجام فرایند اداری بیش از ۱۵۰۰ پرونده در حوزه مالکیت فکری را در سوابق خود دارد.

مکان برگزاری

 • مشهد
بستر آنلاین اسکای روم

پلتفرم بومی برگزاری وبینار و وب کنفرانس اسکای روم  

اسکای روم آموزش آنلاین

کلیات آنچه می آموزید

 • - مبانی مالکیت فکری
 • - انواع مالکیت فکری و بررسی آنها در ایران
 • - اختراع چیست و چگونه باید ثبت کرد؟
 • - آشنایی با منابع و روش های جستجو
 • نحوه‌ی تدوین اسناد اختراع به صورت عملی

کارگاه آموزشی آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری - Intangible Property Course

آشنایی_و_حفاظت_از_حقوق_مالکیت_فکری

آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

نگاه کلی به مبحث آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری و تعریف عمومی آن ، می‌توان به حقوقی اشاره کرد که صاحبان آن حق و توانایی استفاده از فعالیت ها ، روش های فکری و ایده های نوع آنها را می دهد و همچنین ارزش اقتصادی را برای آنان به ارمغان می آورد.

آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

 

اصل ماجرا

ولی در اصل موضوع بحث مالکیت حقوق فکری و معنوی آن جسم مادی که ارزش دارد نیست.

از جمله دیگر حقوق ها ، در حوزه مالکیت فکری و حق مالکیت ادبی و هنری است ، که در این مولفه حق تکثیر حق اختراع ،حق مولف ، علائم تجاری و صنعتی و تمامی اسرار های تجاری یک کسب و کار معروف به مالکیت تجاری و صنعتی از انواع مالکیت های فکری ، حق نشر و غیره در نظر گرفته خواهد شد.

 

تفاوت حقوق مالکیت کلاسیک در چیست؟

در بحث مالکیت بر تفکر و ایده های مطرح شده و یا تراوش های ذهنی فرد ، موضوع بحث ایده مادی مطرح می شود که در این صورت مالکیت فکری تعریفی خاصی را خواهد داشت. در واقع هر حقوق مالی و غیرمالی که مربوط به شخص.

فرض کنید یک نویسنده در ازای تالیف یک کتاب از چه حقوقی بهره‌مند می‌شود. در واقع نویسنده حق انتشار به خود را می‌تواند به ناشر واگذار کند؛ در طی قراردادهایی حق انتشار مادی و بهره برداری مالی از کتاب منتشر شده توسط نویسنده نیز قابل واگذاری می باشد.

 

از ابتدای مالکیت معنوی

در واقع مالکیت معنوی برای اولین بار در طی سال ۱۹۷۹ در مجله ای ماهانه مورد استفاده قرار گرفت.

درست است که در ابتدا مالکیت معنوی تعریف خاص و واضح امروزی خود را نداشته است ، اما همزمان با تیتر مجموعه‌ای از نوشته ها قرار گرفت ، و به زبان های مختلف معناهای جدیدی را در بر گرفت.

 

حقوق مالکیت فکری

به طور کلی حقوق مالکیت فکری رامی توانیم به دو شاخه تقسیم کنیم حقوق معنوی و حقوق مادی ، برای تعریف حقوق معنوی می توانیم به جنبه های اعتباری و معنوی اثر که تمامی امتیازات مالک را در بر می گیرد اشاره کرد.

آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری

 

شاخه دیگر حق مالکیت فکری می‌توان به مالکیت فکری حقوق مادی اشاره کرد که تمامی بهره برداری های مالی سود های تجاری و درآمد های به دست آمده به مالک حقیقی تعلق می گیرد.

 

تحصیل در رشته مالکیت فکری

امروز در دانشگاه‌ها رشته حقوق مالکیت های فکری تدریس می شود که یکی از گرایش های کارشناسی ارشد رشته حقوق در نظر گرفته شده است. در دانشگاه های مختلف سراسر ایران مانند دانشگاه تهران ، دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه قم و دانشگاه علامه طباطبایی تدریس می‌شود ، اما در مقطع دکترا گرایش های آن ارائه نمی‌شود  و برای ادامه تحصیل باید به دانشگاه های خارج از کشور مراجعه کرد.

 

در رشدانا بیاموزیم

در دوره‌های رشدانا یکی از مباحث های تدریسی مبحث آشنایی و حفاظت از حقوق مالکیت فکری می باشد که کمک شایانی به شناخت حقوق کسب و کار خود و یا اختراع شما می کند .

پس اگر شما مالک کسب و کار و یا برند تجاری خود هستید و یا فکری در سر پرورانده اید با مراجعه در دوره‌های رشدانا از توانایی در این مهارت برخوردار خواهید شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما