کسب و کار سنتی در مقابل کسب و کار دیجیتال


تاریخ انتشار: 4 مرداد 1397 | 41 بازدید

کسب و کار اینترنتی بهتر است یا سنتی؟ این سوالی است که ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است. شما باید قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود جواب این سوال را بدانید. شما پس از خواندن این مطلب می توانید کسب و کاراینترنتی خود را شروع کنید. به طور کلی دو نوع کسب و کار داریم که عبارتند از:

 • شرکت های سنتی
 • شرکت های تجارت الکترونیک – مدرن

در اینجا میخواهیم ساختار این کسب و کار ها را نقد و برسی کنیم و مزایا و معایب هربک را بازگو کنیم:

کسب و کار سنتی (Brick and Mortar)

از گزشته تا کنون این نوع کسب و کار ها وجود داشته اند و به این نوع است که مشتری به مکانی برای خرید می رود و محصولی که می خواهد می بیند و پس از برسی آن را خریداری می کند. یکی از مزیت های مهم این نوع کسب و کار نسبت به کسب و کار اینترنتی و نیمه مدرن ارائه خدمات بهتر به مشتری است، زیرا خریدار میتواند محصول خود را با دقت برسی کند و از خرید خود مطمئن باشد. درست مانند یک فروشگاه لباس

از طرفی به خاطر فیزیکی بودن مکان حس خوبِ اعتماد به مشتری دست میدهد و باعث وفاداری او نسبت به فروشگاه می شود

البته نباید غافل شویم که کسب و کار سنتی هزینه های زیادی را هم دارا میباشد

 

کسب و کار سنتی

کسب و کار سنتی

مزایای کسب و کار سنتی (Brick and Mortar) یا کسب و کار افلاین

 1. مکان فروشگاه نشان دهنده ثبات مالی است
 2. فروشندگان از طریق بازاریابی شفاهی یا تبلیغات رو در رو اعتماد مشتری را جلب میکنند
 3. مشتریان علاقه دارند که محصولی که میخواهند برای آن پولی پرداخت کنند ببینند، لمس کنند و امتحان کنند . پس شاید برخی مشتریان شما اینگونه جلب شوند. زیرا وقتی مشتری محصول خودرا در دست می گیرد حس بهتری نسبت به آن دارند،به خصوص برای کالاهایی مانند طلا و جواهرات ،لباس و لوازم الکترونیکی و حتی خودرو این احساس خوب دو چندان می شود
 4. یکی دیگر از مزیت های کسب و کار های سنتی ویترین است به این که صورت مشتری دوست دارد آزادانه در فروشگاه قدم بزند و کالایی را که تمایل به خرید آن دارد انتخاب کند، حس خوب وقتی به مشتری منتقل میشود که بتواند فروشگاه را آزادانه بگردد و ایجاد این حس خوب به افزایش فروش کمک شایانی می کند

معایب کسب و کار سنتی

حالا که مزیت های کسب و کار سنتی را گفتیم نباید از معایب آن هم غافل شویم:

 1. از مهمترین معایب و بزرگ ترین مشکلات کسب و کار سنتی هزینه های آن است که شامل هزینه فروشگاه و ساختمان آن ، مالیات پرداختی و… است
 2. جدا از هزینه های مادی هزینه های نیروی انسانی و زمانی که قرار است روی آن گذاشته شود هم مشکلات زیادی را ایجاد می کند.
 3. از طرفی هم خطاهای نیروی انسانی بسیاراست و نمی توان از آن غافل شد
 4. یکی دیگر از مشکلات آن در برابر کسب و کار اینترنتی مقیاس پذیر نبودن آن است زیرا در کسب و کار اینترنتی مقیاس معنایی ندارد و هر کس از هر جایی می تواند به محصول ما دسترسی داشته باشد

۲- کسب و کار اینترنتی (E-commerce)

امروزه در دنیای تکنولوژی افرادی موفق اند که کسب و کار خود را مدرن سازی کرده اند و از فروش آنلاین ، ارائه خدمات به صورت اینترنتی ،بازاریابی محصولات و فروش محتوای دانلودی کسب درآمد می کنند.

در کسب و کار اینترنتی استراتژی هایی وجود دارد که آن را از کسب و کار سنتی کاملا متمایز می کند. در کسب و کار سنتی صاحبان این کسب و کار ها می توانند به طور مبتکرانه ای افراد بیشتری را جذب کنند، هرچند راه اندازی کسب و کار اینترنتی آسان است اما مهم ترین بخش آن اعتماد سازی و جلب اعتماد مشتریان است که نیاز به زمان زیاد و تلاش مداوم دارد.

کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی

مزایای کسب و کار انلاین

 1. اولین مزیت این نوع کسب و کار راه اندازی آن است که با سرمایه کمی میتوان شروع به کار کرد
 2. مهمترین مزیت کسب و کار اینترنتی مقیاس پذیر بودن آن است، یعنی صاحبان این کسب و کار کالای تولیدی خود را به هر نقطه ای میتوانند ارسال کنند
 3. تبلیغ را نباید فراموش کرد زیرا با گذاشتن تبلغ در وبسایت خود می توانید درآمد زیادی کسب کنید
 4. ابزاری که شما را مطرح میکند موتورهای جست و جو است هستند، اگر سئو خوبی داشته باشید قطعا می توانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید
 5. کسب و کار اینترنتی زمان نمیشناسد و مشتری در هر ساعتی مراجعه کند می تواند محصول مورد نظر خود را خریداری کند
 6. از طرفی نیاز به حظور فیزیکی نیست یعنی مشتری می تواند در خانه خود، در راه و حتی در محل کار با چند کلیک ساده خرید خود را انجام دهد

معایب کسب وکار آنلاین

 1. خب افرادی که صبر زیادی ندارند و می خواهند زود به کسب و کار برسند برای این کار مناسب نیستند
 2. این کار نیاز به تلاش زیادی دارد پس اگر زود خسته می شوید بیخیال کسب و کار اینترنتی شوید
 3. مشکل دیگر این نوع کسب و کار گیج شدن برای انتخاب ابزار مناسب بازاریابی است، پس مهم است که بدانیم برای این کار از چه ابزاری استفاده کنیم تا از دیگران متمایز شویمکسب و کار اینترنتی

آشنایی با مزیت‌های کسب و کارهای اینترنتی

اینترنت همه‌ی ابعاد زندگی امروزه مارا متحول کرده است. روش زندگی، ارتباطات، پژوهش‌های علمی، فعالیت‌های اجتماعی، آموزش، محاسبات، مشاغل و حتی سرگرمی‌های ما همه و همه از فضای مجازی و اینترنت تاثیر می‌گیرد. در چنین فضایی، حتما افزایش مشاغل و کسب و کارهایی که به فضای اینترنت روی می آورند و رشدروزافزون کسب وکارهای اینترنتی را در اطراف خود دیده اید. اما دلیل این انتخاب چیست؟ چرا حتی کسب وکارهای سنتی به سمت اینترنتی شدن می‌روند؟ اگر باما همراه شوید و مزیت‌های کسب و کارهای اینترنتی را بدانید، احتمالا شماهم مشتاق ورود به این دنیای گسترده و پرمخاطب می‌شوید.

 

اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور ندارد، پس به زودی از صحنه کسب وکار محو خواهد شد.

بیل گیتس

مزیت‌های کسب و کارهای اینترنتی:

با کمترین هزینه شروع کنید:

در گذشته راه انداختن کسب و کار نیاز به سرمایه اولیه بسیار زیادی داشت. همین باعث می‌شد تا افراد محدودی امکان راه اندازی یک کسب وکار خوب را داشته باشند. اما امروزه ورود به فضای اینترنت و شروع یک کار، به یک پدرپولدار نیاز ندارد! شما برای آغاز فعالیت خود تجهیزات یا نیروی کار زیادی لازم ندارید. دفترکاری که باید برای آن کلی هزینه می‌کردید، همان اتاق شماست و خبری از تهیه  انبارخاص و لوازم اداری و … نیست. شما، ایده جذابتان، یک کامپیوتر و اینترنت تمام چیزی است که در ابتدا نیاز دارید. می‌توانید با کمترین‌ها آغاز کنید و کسب و کارتان را به مرور گسترش دهید.

ریسک پذیری پایین‌تر، آرامش بیشتر:

زمانی که با کمترین هزینه و امکانات کار خودرا شروع می‌کنید، استرس و خطرپذیری کمتری را تجربه خواهید کرد. دیگر از اما و اگر هایی که  مانع شروع فعالیت شما می‌شد، خبری نیست. آرامش بیشتری دارید و بهتر بر اهدافتان متمرکز می‌شوید.

 

کار شما دقیقا همان است که دوست دارید:

حوزه‌های کاری فعالیت‌های اینترنتی آنقدر گسترده و متنوع است که به افراد مختلف با استعدادها و علایق گوناگون این امکان را می‌دهد که در حوزه مطلوب خود کار کنند. قرار نیست از آن آدم‌هایی باشید که روزها و سنوات کاری خودرا می‌شمارند تا بالاخره تمام شود. از کار خود لذت می‎برید و همین عشق به کار، خلاقیت و کارایی شمارا بیشتر و راه موفقیت شمارا هموارتر می‌کند.

 

زمان و مکان را در دست بگیرید:

یکی از مهم‌ترین فواید کسب و کارهای اینترنتی ، بحث زمان است. زمان از دونظر برایتان یک مزیت خواهد بود:

اول اینکه نیازی نیست هرروز ساعت مشخصی ازخواب بلند شوید، زمان خاصی درروز کار کنید یا زمانی‎که حوصله ندارید مجبور به کار شوید. زمان بندی کار، طبق خواست و شرایط شما انجام می‌شود.

علاوه براین، شما هیچ محدودیت زمانی در کسب و کار خود ندارید. مشتریان شما می‌توانند در هرساعتی از شبانه روز به محصول و خدمات شما دسترسی داشته باشند؛ حتی زمانیکه درخواب هستید!

یکی دیگر از مزیت‌های کسب و کارهای اینترنتی ، نبود محدودیت‌های مکانی است. علاوه براینکه هزینه اجاره و خرید مکان را نمی‌پردازید، مشتریان شماهم محدود به مکانی مشخص نمی‌شوند. شما می‌توانید ارزش تولیدی خودرا بدون محدودیت جغرافیایی به هرجایی ارائه کنید.

ارتباط بهتربا مخاطب (بیشتر دیده می‌شوید!)

از طریق کسب و کارهای آنلاین، شما می‌توانید به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید. فردی که در دنیای واقعی حتی یکبار هم شمارا ندیده، می‌تواند یک مشتری خوب و پایدار برایتان باشد. فقط باید هدفگذاری‌های مناسبی داشته باشید و با تبلیغات درست، سهم بیشتری در بازار بدست آورید.

کار بیشتر، سود بیشتر:

در کسب وکارهای آنلاین، میزان درآمد شما کاملا بستگی به تلاشتان دارد. اینطور نیست که اگر کار کنید یا نه درپایان ماه حقوق ثابتی برایتان واریز شود؛ اما این یک فرصت است! فرصتی که به شما اجازه می‌دهد تا برای کسب درآمد بیشتر، بیش از دیگران تلاش کنید. محدودیتی وجو ندارد شما می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید درست مثل بسیاری از ثروتمندان جهان که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

  رقابت سودآور:

معمولا رقابت سالم باعث پیشرفت می‌شود. در دنیای مجازی شما تسلط بیشتری به آمار و رقبای خود دارید و می‌توانید به راحتی آن‌هارا زیر نظر بگیرید. اگر تلاش کنید یک پله بالاتر از رقیب‌هایتان باشید، می‌توانید محبوبیت بیشتری دربازار بدست بیاورید. رقابت درست مانع رکود و درجازدن می‌شود و وشمارا وادار به تحرک می‌کند. داغ شدن بازار رقابتی، باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان می‌شود و جلب توجه کاربران، در نهایت به نفع همه شماست!

رشد روزافزون استفاده از اینترنت:

امروزه اکثر افراد برای پاسخگویی به نیازهای گوناگون خود از اینترنت استفاده می‌کنند. همه، همه چیز را سرچ می‌کنند و چرا شما یکی از نتایج نباشید؟! رشدصعودی میزان استفاده از اینترت یک فرصت طلایی است که به شما کمک می‌کند تا آینده روشنی پیشِ رو داشته باشید. آینده ای که می‌توانید از همین امروز آن‌را پایه گذاری کنید.

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی از 0 تا 100

Online Business Starter Guide

کسب درآمد اینترنتی و دیجیتالی با رویکرد بازار ایران


 • نحوه ایده‌یابی، شناخت فردی، هدف گذاری و شناخت راه صحیح قبل از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی
 • بررسی افزونه‌های مورد نیاز کسب و کار و فعال‌سازی آنها
 • شناخت بوم ناب و طراحی بیرینس پلن
 • فعال کردن تنظیمات فروشگاه ساز آنلاین برای شروع
 • شناخت هاست و دامنه و آشنایی با وردپرس و تنظیمات اولیه
 • اد کردن محصولات و گالری عکس
 • راه‌اندازی قدم به قدم سایت وردپرس
 • آشنایی با درگاه پرداخت ها و فعال سازی آن روی کسب و کار خود
 • پیاده‌سازی سیستم ساز فروشگاهی
 • آشنایی به سئو و بهینه سازی سایت و اجرای آن در کسب و کارخود
 • آشنایی با تولید محتوا و انواع محتواها
 • آشنایی با اینستاگرام و تولید محتوا در آن
 • آشنایی با بازاریابی و فروش(دیجیتال مارکتینگ)
 • روابط عمومی در کسب و کار
 • وفادارسازی مشتری و ارتباط با مشتری
 • آشنایی با مجوزهای قانونی

 • زمان: از 25 تا 31 اردیبهشت 1400
 • مدت زمان دوره : هفت جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما