کار تیمی و اصول آن


/
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1398 | 41 بازدید

کار تیمی و اصول آن

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از تیم ها کار گروهی موثری داشته و برخی دیگر ناکارآمد عمل می کنند؟ راز موفقیت تیم های بزرگ چیست؟ چه اصولی در کار تیمی آن ها وجود دارد؟

کار تیمی موثر و موفق هم به طور عمیق ساده و هم دشوار است لذا در این نوشتار با ما همراه باشید تا اصول موفقیت تیم های بزرگ و رازهای آن را دریابید.

امروزه اهمیت و ضرورت کار تیمی بر هیچکس پوشیده نیست چنانچه افراد مختلف با توانمندی و استعدادهای متفاوت تا نقطه خاصی می توانند به موفقیت و پیشرفت برسند و بعد از آن برای رسیدن به قله های بالاتر ضرورت داشتن یک تیم و همکاری با افراد مختلف به وضوح روشن می شود. بنابراین در اینجاست که افراد متنوع با تجارب زندگی متفاوت، تجارب کاری متفاوت و سطوح مختلف موفقیت در یک ماموریت جدید با یک هدف و ارزش مشترک همگام و هم مسیر شده و دست به اقدامات موثر در جهت رشد و پیشرفت بیشتر می زنند. به طور کلی می توان تعریف کار تیمی و گروهی را چنین خلاصه کرد : ” همکاری بین افرادی که در حال کار بر روی یک پروژه و ماموریت بوده و یا عبارتی تمایل گروهی از مردم به همکاری برای دستیابی به اهداف مشترک می باشد.”

کار تیمی

کار تیمی

حال به ارائه پنج نکته ی مهم  برای بهتر شدن کار تیمی می پردازیم:

1-  به کار گیری افراد مناسب

یکی از کار های مفید برای تشکیل یک تیم خوب آشنایی و شناخت هر فرد به صورت جداگانه است که به ما کمک می کند

تا به فرد مسئولیتی متناسب با اخلاق، رفتار، نوع مهارت و نوع شخصیتی خاص خود فرد واگذار کنیم. انجام هرچه سریع تر اینکار باعث می شود تا وقت کم تری هدر رفته و اعضا بتوانند مسئولیت خود را بهتر انجام  دهند.

2- توجه به مهارت های خاص هر عضو

هر یک از اعضا مهارت خاص خودش را به تیم اضافه می کند. راز موفقیت یک تیم کارآمد، هماهنگ کردن تمامی این مهارت ها در کنار یکدیگر است.

3-  تعیین اصول و قوانین اساسی

تولید و توضیح قوانین اصلی در گروه بسیار مهم است، اینکه اعضا بدانند در صورت  برخورد با مشکل با چه کسی برخورد کنند، یا در صورت بروز اختلاف نظر چه کسی حرف آخر را میزند. تعیین قوانین اصلی باعث تحت کنترل نگه داشتن وضعیت گروه می شود.

4- برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

وجود یک برنامه درست برای رسیدن به هدف امری بسیار موثر و ضروریست. با برنامه ریزی زمان انجام مسئولیت هر فرد مشخص شده و باعث سریع تر شدن و ایجاد نظم در کار می شود.

5- تشویق افراد به ابراز نظر

باید تمامی افراد گروه به طور برابر نظر خود را نسبت به مسائل مختلف ابراز کنند، نباید اجازه بدهیم یک نفر دائما در حال ابراز نظر، ولی عضو دیگری ساکت باشد و در بحث ها شرکت نکند. سعی کنید از نظر تمامی افرا گروه به یک اندازه توجه کنید و انها را مورد برسی قرار دهید.

 

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

تیم سازی و کار تیمی

Teamwork for Success

ایده های ناب، زمانی به وجود می‌آیند که افراد در یک گروه فعالیت کنند


 • ویژگی های یک تیم خوب
 • معرفی الگوها و منابع کاربردی کار تیمی
 • اصول تیم سازی حرفه ای
 • رهبری صحیح و کارتیمی
 • اصول رهبری در تیم های کاری
 • انواع نقش های فردی در کارتیمی
 • چالش های موجود در تیم ها
 • تصمیم گیری در تیم های کاری

 • زمان: 12 خرداد 1400
 • مدت زمان دوره : یک جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما