با مهارت متقاعد سازی شما هم می‎توانید دیگران را متقاعد کنید


تاریخ انتشار: 2 اسفند 1399 | 22 بازدید

در اطراف همه ما افرادی هستند که به راحتی قادرند ما و سایرین را نسبت به انجام یک کار یا منع از انجام یک فعالیت، متقاعد کنند. اینکه این گونه افراد دارای چه ویژگی هایی هستند، تکنیک ها و مهارت متقاعد سازی را چگونه آموخته اند و آیا ما هم می‎ توانیم در زمینه های مختلفی مثل فروش، مذاکره و سایر ارتباطات، همچون آن ها موفق عمل کنیم؛ موضوعاتی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

البته پیش از پرداختن به اصل موضوع، به مورد کمتر گفته شده ای اشاره می‌کنیم. اینکه، کتاب ها، سمینارها و دوره های آموزش متقاعد سازی، بسیار فراگیر شده اند. تبادل چنین اطلاعاتی میان افراد، متأسفانه باعث بروز رفتارهایی مصنوعی و از پیش طراحی شده، می‌شود. به این ترتیب،کمتر شاهد  ارتباطاتی مؤثر و عمیق میان طرفین مانند: ارتباط میان والدین با فرزندان، همسران، کارفرما و کارمندان، فروشنده و خریدار، دوستان و… خواهیم بود.

بنابراین، در این مقاله از مجموعه مقالات مهارت های نرم رشدانا، به برخی از بهترین و مؤثرترین اصول متقاعد سازی و  روش های متقاعد سازی مشتریان نیز می‌پردازیم.

 

مهارت متقاعد سازی (persuasion) چیست و چرا اهمیت دارد؟

متقاعد سازی را به مهارت تغییر مطلوب، تعبیر کرده اند. با این تعریف، می ‎توان گفت که متقاعد سازی یا (Persuasion) مهارتی است که توسط آن می‎ توانید پیام و درخواست خود را به شخص دیگری منتقل کنید، به نحوی که با ایجاد همدلی و ترغیب، فرد مقابل پاسخ مثبتی به شما بدهد.

کاربردهای متقاعد سازی، در گوشه و کنار زندگی همه ما دیده می ‎شود و نباید آن را منحصر به فروش و انعقاد قراردادهای کاری دانست. در ادامه مقاله، به موقعیت های زیادی اشاره می ‎کنیم که برای کسب موفقیت و رسیدن به اهدافتان باید به هنر متقاعد سازی مجهز باشید.

 

چرا افراد در مقابل متقاعد سازی مقاومت می کنند؟

اینکه هنگام متقاعد کردن دیگران چگونه باور پذیر باشیم و چگونه بر آن ها در موقعیت های مختلف (مثل: چانه زنی با مشتری، تولید محتوای متقاعد کننده، مجاب کردن مدیر به افزایش حقوق، متقاعد سازی طرف قرارداد برای کسب شرایط بهتر و منتهی به سود و …) اثرگذار باشیم به 3 عامل بستگی دارد. این 3 عامل، پیام متقاعد کننده، فرستنده پیام و فرد دریافت کننده پیام هستند.

پس برای تأثیرگذاری بیشتر باید به هر 3 مورد توجه داشته باشید. اگر فرد دریافت کننده پیام در موقعیت مناسبی نباشد، مثلا بیمار باشد، هرچند که شما پیامتان را به بهترین شکل و لحن به او منتقل کنید؛ ممکن است از میزان اثربخشی پیام تا حد زیادی کاسته شود و به مقصود خود نرسید.

اما مورد مهم تر این است که اگر خواسته یا پیامتان، پیامی جدید باشد احتمال رد آن در مرحله اول، بیش از 90 درصد خواهد بود. زیرا بر اساس تحقیقات، افراد نسبت به خواسته های جدید نگرشی منفی دارند و از این رو، اولین درخواست ها را به دلیل ترس از عواقب بله گفتن رد می‌کنند.

بنابراین، با دقت در نوع پیام، توجه به موقعیت دریافت کننده پیام، مناسب بودن شرایط خودتان هنگام درخواست از دیگران و در نهایت اهمیت به ترس های شخص مقابل، می‌توانید تا حد زیادی میزان مقاومت فرد را نسبت به رد تقاضای خود کاهش دهید.

 

اصول متقاعد سازی

بهبود مهارت متقاعدسازی، چیزی است که در تمام قسمت های زندگی اعم از زندگی شخصی، کاری و تحصیلیتان، به شما در برقراری ارتباط مؤثر و رسیدن به اهداف کمک می‌کند. بنابراین، ما در اینجا چند نمونه از تکنیک های اثرگذار در متقاعد کردن افراد را لیست کرده ایم:

 • هیچ وقت افراد را به انجام یا عدم انجام یک کار اجبار نکنید.
 • به اشخاص بها بدهید و آن ها را تحسین کنید. تحسین و نه تملق!
 • مخاطب را به داشتن محصول یا ایده تان، با کمیاب نشان دادن آن، تشنه کنید.
 • به فرد مقابل توجه کنید. ببینید چه نیازهایی دارد که می‌توانید آن ها را برآورده کنید تا او هم متقابلا به شما در پاسخ به درخواستتان، بله بگوید.
 • ویژگی های مثبت ایده خود را بیان کنید تا مخاطب را از ذهنیت منفی و ترس هایش دور کنید.
 • به حرف های شخص مقابل، با دقت گوش دهید و با بیان خلاصه ای از گفته هایش، به او اطمینان بدهید که او را می‌شنوید و به خوبی درک می‌کنید.
 • توجهتان ابتدا به احساسات باشد و پس از آن به منطق.
 • کوچکترین تردیدی به کلام، ایده و محصول، به فرد مقابل منتقل می‌شود، حواس خود را جمع کنید.

اصول متقاعد سازی | رشدانا

 پیشنهاد ویژه: آموزش مهارت های نرم

روش های متقاعد سازی مشتری

برای اینکه بتوانید مشتریان خود را نسبت به خرید محصولتان متقاعد کنید، مسلما باید مهارت متقاعد سازی و فنون آن را بیاموزید. هرچند تکنیک های بسیاری در رابطه با این موضوع وجود دارد، ما در این مقاله به 3 تکنیک ساده و کاربردی آن اشاره می‌کنیم.

 

 1. از اعداد کوچکتر استفاده کنید

همه ما می‎ دانیم که کار کردن و پول درآوردن، در این سال ها که فشار اقتصادی بر مردم بیشتر شده، تا چه حد سخت است. بنابراین، اعداد و ارقام بزرگ آن ها را از محصول دور می‌کند. ترفندی که جدیدا فروشندگان از آن استفاده می‎ کنند این است که برای کمتر کردن صفرهای محصول، آن را به تومان می ‎نویسند و نه ریال؛ یا به جای نوشتن قیمت 100 هزار تومان برای یک لباس، 98 تومان را قید می‌کنند.

 

 1. دلیل بیاورید

برای پیشنهادات خود دلیل بیاورید. هنگامی که می‌خواهید مشتری را مجاب کنید تا از یک برند خاص در فروشگاهتان خرید کند؛ به او بگویید که این برند کیفیت بهتری دارد، خدمات پس از فروش دارد و یا هر دلیل منطقی دیگری که باعث شفافیت ذهن مشتری شود.

 

 1. ایجاد حس نیاز در مشتری

ایجاد احساس نیاز در مشتری یا برانگیخته کردن نیازی که در او وجود دارد از مهم ترین تکنیک هایی است که لازم است بدانید. شما باید بتوانید به مشتری این باور را القاء کنید که به عنوان مثال، این همان کفشی است که ضامن حفظ سلامتی پاهای او است و بدون این کفش، درد کمر و پا، درد هر روزه او است.

البته نکته مهم در این قسمت، رعایت اصل صداقت است. بیش از حد درمورد ویژگی های محصول غلو نکنید و یا از بیان ویژگی های دروغین برای فروش محصول، جدا خودداری کنید.

 

 

و اما جمع بندی

متقاعد سازی علی رغم اینکه یک مهارت اکتسابی می‌باشد، یک هنر است. در مهارت متقاعد سازی بایستی به 3 رکن اصلی پیام، مخاطب و فرستنده پیام توجه کنید. عدم توجه به هر کدام از این موارد باعث شکست شما در مجاب کردن فرد مقابل می‌شود. همچنین به اصل صداقت نیز، در انجام تکنیک های این موضوع باید توجهی خاص داشته باشید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. به نظر شما فواید و مزایای متقاعد کردن دیگران در زندگی کاری و شخصی چیست؟ نظرات عالی خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

راضیه حبیبی

کارشناس حقوقی که علاقه اش به حوزه دیجیتال باعث آشنایی اش با رشدانا شد، دوره هفدهم رشدآموزی و مسیر رشد سئو رو گذرونده، خوشحال هست از بودن کنار تیم حرفه ای تولید محتوا رشدانا و هدفش گره خورده با افزایش سطح آگاهی خودش و دیگران.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

کاپیتان مهارت های نرم

Soft Skills Expert

مهارتهای نرم، مقدمه و لازمه ورود به دنیای توسعه فردی و کسب و کار

آموزش مهارت های نرم

 • ویژگی های یک تیم خوب
 • معرفی الگوها و منابع کاربردی کار تیمی
 • اصول کاربردی مذاکره و متقاعدسازی بر مبنی روانشناسی
 • ساخت شخصیت اثرگذار
 • آشنایی با شش تیپ تفکری انسان‌های مختلف
 • تشخیص سبک‌های تفکر در صحبت‌ها و مذاکرات
 • رابطه خودشناسی و دوره های زندگی
 • خودشناسی و انتخاب صحیح شغل
 • استعدادیابی و پرورش استعدادهای شخصی
 • روش‌های تاثیرگذاری کلامی و غیرکلامی
 • ساختار درک پیام های غریزی
 • زبان بدن تقلبی
 • اصول مذاکره حرفه ای
 • اصول شبکه سازی

 • زمان: از 27 اردیبهشت 1400
 • مدت زمان دوره : 39 ساعت در 11 جلسه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما