لحظه صفر حقیقت (ZMOT) چیست؟


تاریخ انتشار: 2 آبان 1397 | 420 بازدید

شاید شما هم جزو کسانی باشید که عبارت ” لحظه صفر حقیقت” یا به اصطلاح همان (ZMOT (Zero Moment of Truth به گوشتان خورده باشد. این موضوع در بازاریابی و برای کسب و کارها اهمیت ویژه‌ای دارد. جالب است بدانید این اصطلاح اولین بار توسط گوگل استفاده شد و اکنون به موضوعی قابل بحث و مهم در بازاریابی تبدیل شده است. حال قصد داریم شما را بیشتر با مفهوم لحظه صفر حقیقت آشنا کنیم و ببینیم چطور می‌شود در این لحظه به موفقیت رسید!

zmot

مفهوم لحظه صفر حقیقت (ZMOT)

به زبان ساده لحظه صفر حقیقت، همان لحظه‌ای است که جرقه خرید یک محصول یا استفاده از یک خدمت در ذهن یک فرد شکل می‌گیرد و بعد از آن از راه‌های مختلف شروع به جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن می‌کند. این جرقه می‌تواند خرید یک لپتاپ و یا خرید آلبوم موسیقی خواننده مورد علاقه‌تان از یک سایت باشد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که اصطلاح لحظه صفر حقیقت، بیشتر برای خریدهای اینترنتی و مرتبط با فضای مجازی مطرح می‌شود.

لحظه صفر حقیقت یک لحظه نیست!

بیایید به همان مثال خرید لپتاپ که قبلا به آن اشاره کردیم بازگردیم. بعد از اینکه فردی چنین تصمیمی بگیرد، احتمالا در چند سایت مختلف به جستجو می‌پردازد. بعد از کمی جستجو، مسائل مختلفی از قبیل نوع برند لپتاپ، رنگ و سایر ویژگی‌های آن، ذهنش را به خود مشغول می‌کند. در پی این افکار، ممکن است ذهن فرد به سایر مسائل مرتبط با خرید لپتاپ نیز جلب شود. تمامی این خرده لحظه‌ها کنار هم جمع می‌شوند تا همان لحظه صفر حقیقت را تشکیل دهند.

اهمیت لحظه صفر حقیقت

لحظه صفر حقیقت برای تولیدکنندگان محتوا اهمیت زیادی دارد؛ زیرا درست در همین لحظه افراد یا همان مشتریان بالقوه شما به دنبال جمع‌آوری اطلاعات هستند تا بتوانند تصمیم خود را بگیرند. اگر شما بتوانید محتوای مطلوب و مفید در اختیار مخاطبانتان بگذارید، احتمال اینکه بتوانید آن‌ها را مجاب به استفاده از محصولات و خدماتتان کنید، افزایش می‌یابد. طبق تحقیقاتی که گوگل در این زمینه انجام داده است، افراد در این لحظه صرفا به دنبال رفع نیاز خود به نحو دلخواه هستند تا به دنبال یک برند خاص یا محصول منحصر به فرد. اینجاست که اهمیت تولید محتوا و یا بهتر است بگوییم بازاریابی محتوا، بیش از پیش نمایان می‌شود.

در این لحظه چه باید کرد؟

حال که با اهمیت لحظه صفر حقیقت آشنا شدید، ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که برای موفقیت در این لحظه و ربودن گوی سبقت از رقبا چه باید کرد؟ در زیر به طور تیتروار این موارد را بیان می‌کنیم:

 • یک بروشور یا کتاب الکترونیکی کم حجم در مورد محصول یا خدمتتان به مخاطبان ارائه دهید.
 • محتوای مفید و مناسب در قالب مقاله تولید کنید به گونه‌ای که سوالات مشتریان بالقوه در آن پاسخ داده شده باشد.
 • از ویدئوهای آموزشی که در آن معرفی و نحوه استفاده از محصولاتتان آمده است، استفاده کنید.
 • بستری را برای مقایسه محصولات مشابه با هم، در سایتتان فراهم کنید.

به طور کل سعی کنید همیشه در حین تولید محتوا، خود را جای مشتریان بالقوه بگذارید و ببینید از یک سایت معتبر چه انتظاراتی دارید و در جهت برآورده کردن این انتظارات حرکت کنید. برای شرکت در دوره های آموزشی رشدانا اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما