معرفی سامانه اشتغال هوشمند رشدانا


تاریخ انتشار: 13 شهریور 1399 | 108 بازدید

فرایند جذب و استخدام نیروی انسانی متخصص، یک فرایند چالش برانگیز و حساس است؛ به دلیل اینکه استخدام نیروی ناکارآمد میتوند هزینه های جانبی زیادی ایجاد کرده و اثرات مخربی را برای یک کسب و کار بر جای بگذارد.

از طرفی کارمندان به شکل قابل توجهی در روند پیشرفت یک کسب و کار و همچنین ایجاد و ترویج فرهنگ یک سازمان، تاثیر میگذارند و جزء مهم ترین سرمایه های یک شرکت یا تجارت به شمار میروند. بنابراین استخدام نیروی انسانی کارآمد، مستلزم ایجاد یک فرایند موثر و هوشمندانه میباشد که افراد توانمند و متخصص را با توجه به نیاز سازمان، با دقت انتخاب کند.

استخدام نیروی انسانی، از دیدگاه افراد کارجو یا مردم فرآیندی ساده و بدون چالش است؛ در حالی که اصلا این طور نیست. این فرآیند، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. در ذهن اکثر ما، این روند تنها به انتشار آگهی شغلی، مصاحبه حضوری یا آنلاین، پر کردن چند فرم ساده اداری و سپس شروع همکاری خلاصه می‌شود.

اما در پشت پرده استخدام، مشکلات زیادی وجود دارد؛ نحوه ارزیابی و تعیین شرایط برای جذب نیروی کار ماهر، شاید یکی از ده‌ها چالشی باشد که یک اداره، استارت آپ و بخش خصوصی در حین استخدام با آن رو برو است. در این مطلب، درباره استخدام نیروی انسانی و مراحل آن از زبان مدیران موفق سازمان‌ها صحبت می‌کنیم. در ادامه به بررسی نکات مهمی در خصوص جذب و استخدام نیروی انسانی و همچنین معرفی سامانه اشتغال هوشمند رشدانا، سامانه ثبت درخواست و استخدام نیروی انسانی میپردازیم. با رشدانا همراه باشید.

جذب و استخدام نیروی انسانی | رشدانا

 

فرآیند استخدام نیروی انسانی چگونه است؟

در بازه‌های زمانی مختلف، هر شرکت یا سازمان براساس میزان نیاز خود نیرو جذب می‌کند. جذب نیرو، روند و پروسه‌ای منحصر به فرد دارد که در هر شرکت و اداره متفاوت است. فرآیند استخدام در سازمان‌های بزرگ معمولا بر عهده واحد منابع انسانی است.

اگر شرکت یا استارت آپ تازه تاسیس باشد، می‌تواند این فرآیند را برون‌سپاری کند؛ یعنی از آژانس‌های کاریابی یا استعدادیابی که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک بگیرد. به این ترتیب دسته‌بندی متقاضیان راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

 

آیا فرآیند استخدام نیروی انسانی همیشه به یک شکل انجام می شود؟

این فرآیند در هر شرکت و سازمان براساس اهداف آن شرکت کاملا متفاوت است. اگر در سازمان الف از فرمول و روش سازمان ب استفاده کنید، ممکن است همان کارایی و نتیجه را نداشته باشد؛ یعنی در نهایت نتیجه مثبتی به دست نیاید. در همین راستا، اهمیت واحد استخدام نیروی انسانی در هر شرکتی مشخص می‌شود. واحد نیروی انسانی، نه فقط در بخش استخدام بلکه در تمامی بخش‌های مرتبط با کارمندان فعالیت می‌کند؛ مانند حقوق، کارایی، بررسی نتایج هر یک از افراد تحت پوشش شرکت و به طور کلی، تمام مسائل مربوط به نیروی کار یک سازمان را ارزیابی و ثبت می‌کند.

استخدام نیروی جدید نباید بدون برنامه انجام شود؛ این روند نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و تامل دارد. باید بتوانید بهترین نیروهای موجود در بازارکار کشور یا منطقه مورد نظر را به سمت شرکتتان سوق دهید. این مساله به راحتی امکان‌پذیر نیست. نیروهای خوب و ماهر، شرایط ویژه خود را دارند. به احتمال زیاد آن‌ها در یک شرکت خوب با حقوق و مزایای عالی در حال فعالیت هستند و تیم کارشناسان واحد استخدام، باید این افراد را به سمت سازمان شما جذب کنند. می‌بینید؟ این فرآیند واقعا آسان نیست.

پس فقط انتشار آگهی در فضاهای مختلف مانند وب‌سایت‌های کاریابی یا روزنامه کافی نیست؛ شاید رزومه دریافت کنید اما آن چیزی که دنبالش هستید، پیدا نخواهید کرد. شما باید تمام تمرکز و نیروی کارشناسان خود را روی جذب بهترین‌ها متمرکز کنید. این افراد کمترین میزان هدر رفت منابع چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی خواهند داشت؛ پس به قدری در کارشان متخصص هستند که از روز اول می‌توانند به خوبی بازدهی داشته باشند.

به طور کلی، فرآیند استخدام نیروی انسانی در این جمله خلاصه می‌شود: شرکت یا سازمان باید تمام منابع خود را در حین فرآیند استخدام در راستای جذب بهترین و برترین نیروهای بازارکار به کار گیرد و تمامی شرایط را برای نگه داشتن این نیروها فراهم کند.

 

مراحل استخدام نیروی انسانی

قبل از هر چیز باید نیاز خود را به طور کامل بشناسید؛ چرا باید نیروی جدید استخدام کنید؟ کدام قسمت یا بخش از سازمان دچار مشکل شده است؟ روند کاری و عملکرد اعضای دیگر را بررسی کرده‌اید؟ نظر مدیران دیگر قسمت‌ها چیست؟ تمام این سوالات باید با همفکری تمام اعضای شرکت پاسخ داده شوند.

در ادامه 10 مرحله ابتدایی استخدام نیروی انسانی را با هم بررسی می‌کنیم. این مراحل براساس اهداف و چشم‌اندازهای هر شرکت یا سازمان متفاوت است؛ شاید جای هر مرحله با دیگری عوض شود اما به طور کلی این روند معمول استخدام است.

 

نیازسنجی سازمان یا شرکت نسبت به جایگاه شغلی

ابتدا باید نیاز شرکت را تعیین کنید؛ چرا به یک نیروی جدید نیاز دارید؟ این فرد باید کدام دسته از نیازهای شرکت را رفع کند؟ کارایی و عملکرد مد نظر شما چگونه است؟ شرح وظایف این کارمند را دقیق و با جزئیات کامل بنویسید. تمامی آنچه که می‌توانید در اختیار کارمند جدید بگذارید و انتظاراتی که از وی دارید، با اعضای گروه نیروی انسانی یا اعضای سازمان در میان بگذارید.

 

برنامه‌ریزی برای استخدام نیرو

باید برنامه مناسبی برای جذب و استخدام نیروی جدید داشته باشید. نقطه شروع و تاریخ آن باید از قبل مشخص باشد. در مورد نحوه ارزیابی و فرآیند آن با کارشناسان سازمان صحبت کنید.

 

آغاز فرآیند جستجو برای نیروی جدید

ابتدا باید در یکی از بسترهای ارتباطی، آگهی مورد نظر خود را ثبت کنید. سپس از اعضای تیم بخواهید که پیگیر رزومه‌ها و تماس‌های دریافتی باشند. نکته مهم، متن آگهی و نحوه پیگیری متقاضیان است. هر دو از عناصر مهم جذب نیروی مناسب محسوب می‌شوند. باید بتوانید به بهترین شکل نیاز خود را توضیح دهید و برای هر یک از سوالات متقاضیان پاسخ مناسبی داشته باشید.

 

دسته‌بندی و شناسایی متقاضیان مطمئن

از بین متقاضیان، آن دسته از افرادی را که بیشتر با نیاز و جایگاه مورد نظر منطبق هستند، انتخاب کنید. این دسته‌بندی به شما دید بهتری نسبت به فرآیند استخدام می‌دهد و کارها با سرعت بیشتری جلو می‌روند.

 

جذب افراد تراز اول و متخصص در حوزه مورد نظر

باید قبل از جذب بهترین کارمند، کارفرمای بی‌نقصی باشید. این اولین مسئله برای ایجاد رغبت در نیروی کار برای فعالیت در سازمان شما است.

 

مصاحبه غیرحضوری و تلفنی

کارشناسان و تیم مصاحبه شرکت با 15 تا 20 نفر از کسانی که در صدر لیست طبقه‌بندی شده‌اند تماس می‌گیرند. نکته مهم این است که باید بیشتر از صحبت کردن، شنونده باشید.

 

مصاحبه حضوری

موقعیت فعلی متقاضی را در نظر داشته باشید و برای این جایگاه ارزش قائل شوید. برای تمام سوالات متقاضی پاسخی آماده کنید تا گره‌های فکری او درباره این جایگاه شغلی باز شوند.

 

ارسال درخواست و پیشنهاد برای جایگاه شغلی

نتیجه مصاحبه‌ها را با متقاضی کار درمیان بگذارید و از وی دعوت کنید تا در کنار شما به فعالیت مشغول شود. نباید انتظار داشته باشید که او تمام شرایط شرکت شما را بپذیرد یا با اولین درخواست برای فعالیت در سازمان موافقت کند.

 

استخدام متقاضیان مورد نظر از بین سایر افراد

بعد از پذیرفته شدن درخواست شغلی از طرف متقاضی، روند استخدام رسمی شکل می‌گیرد. تمام قراردادها و شرایط را مرور کنید. از بیان نکات مهم غافل نشوید.

 

آماده‌سازی نیروی جدید برای آغاز فعالیت شغلی

بعد از طی شدن مراحل رسمی و اداری، ابتدا کارجو را با روند شرکتتان آشنا کنید. کارمند جدید باید بتواند با بخش‌های مختلف، نیروهای دیگر و شرح وظایف خود به خوبی ارتباط برقرار کند. این فرصت را در اختیار وی بگذارید تا در ذهن خود به یک نظم و جمع‌بندی مناسب برسد.

 

معرفی سامانه اشتغال هوشمند رشدانا

سامانه اشتغال هوشمند رشدانا، یک سامانه ثبت درخواست اشتغال و جذب و استخدام نیروی انسانی است که به کارفرمایان و کارجویان در کسب بهترین فرصت های شغلی و همچنین جذب نیروی انسانی متخصص و با مهارت به شکل هوشمندانه کمک می‌کند. افراد جویای کار، میتوانند رزومه، مشخصات خود و جزئیاتی از قبلی نمونه کار های با کیفیت، نتایج تست MBTI، مهارت های نرم و…  را در سامانه اشتغال هوشمند به ثبت برسانند. قطعا کارجویانی با اطلاعات دقیق تر، شانس بیشتری برای دیده شدن توسط کارفرمایان و کسب فرصت اشتغال خواهند داشت.

البته که کارفرمایان نیز میتوانند با بهره گیری از سیستم فیلترینگ افراد جویای کار، به آسانی مناسب ترین شخص برای جذب و استخدام در شرکت خود را پیدا کرده و درخواست ارتباط با فرد مورد نظر خود را از طریق تکمیل و ارسال فرم موجود در صفحه مشخصات افراد، در سامانه اشتغال هوشمند به ثبت برسانند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه  jazb.roshdana.com مراجعه کنید.

گلناز شهشهانی

من آدم خلاق، امیدوار و مسئولیت‌پذیری هستم. دانشجوی گردشگری‌ام و به عنوان کارشناس تولید محتوا در رشدانا و تیم‌های دیگه فعالم. علاقه زیادی به UX دارم و ویژنم اینه که به زودی یه UX Writer خفن بشم :) در حال حاضر، ورودی ترم دوم رشدانا در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستم.

دوره آموزشی پیشنهادی

مثل یک جنگجو استخدام شویم

Getting Hired

مثل یک جنگجو استخدام شوید

 • خصوصیات یک جنگجو چیست
 • چطور بفهمیم چه مهارتهایی نیاز روز است؟
 • چگونه یک رزومه تاثیرگذار بسازیم؟
 • معرفی ابزار های ساخت رزومه آنلاین
 • بعد از مرحله اولیه استخدام چگونه رفتار کنیم؟

 • زمان: 30 آذر 1399
 • مدت زمان دوره : یک جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما