آموزش مفاهیم اولیه طراحی تجربه کاربری


تاریخ انتشار: 29 آبان 1397 | 60 بازدید

طراحی تجربه کاربری بیشترین تمرکز را بر روی تجربه و نیاز کاربران دارد. با شناسایی نیاز ها و چگونگی رو به رو شدن با مسئله های مختلف، از تجربه ی کاربر مطلع می شویم. این گونه می توانیم راه حل هایی را برای بهبود بخشیدن تجربه ی کاربران ارائه دهیم.

به عنوان نمونه از بزرگ ترین دغدغه های شرکت های یاهو و گوگل دسترسی کاربر به تمامی سرویس های آن ها است. یاهو خواهان راه حلی برای دسترسی کاربران به همه ی سرویس ها در صفحه ی اصلی می باشد. گوگل نیز می خواهد سرویس ها به گونه ای در دسترس کاربران قرار گیرد که موجب سردرگمی آن ها نشود.

در طراحی تجربه کاربری، راه حل به دست طراح تجربه کاربری ایجاد می شود. اهداف این طرح دسترسی کاربران به سرویس ها و رسیدن این دو شرکت به هدف تجاری خود هستند. در حال حاضر این دو شرکت رویکردی کاملا متفاوت از یکدیگر را برای حل این مشکل پیش گرفته اند. با رشدانا همراه باشید.

 

اصول طراحی تجربه کاربری

تجربه کاربری در واقع یک موضوع مستقل نمی باشد. بلکه متشکل از هماهنگی و ترکیبی از چند زمینه ی مرتبط دیگر می باشد. در ادامه چند نمونه از حوزه های مهم را برایتان شرح می دهیم.

 

آموزش مفاهیم اولیه طراحی تجربه کاربری

طراحی تعاملی (Interaction Design)

از اصلی ترین المنت های طراحی تجربه کاربری، طراحی تعاملی می باشد. طراحی تعاملی با تعامل انسان ها با وب سایت ارتباط دارد. خشن بودن این ابزار های تکنولوژیک سبب سخت شدن برقراری رابطه ی انسان ها و وب سایت ها شده است. اعتماد کردن انسان به وب سایت خواهان شرایطی مساعد و رویکردی تعاملی و دو سویه می باشد.

 

رابط کاربری و طراحی دیداری (User Interface Design)

کاربرد طراحی دیداری یا طراحی گرافیکی در استفاده از عنصر های بصری مانند رنگ، تصویر و سمبل ها برای منتقل کردن پیام ها به کاربر احساس می شود. همچنین در طراحی تجربه کاربری از این مورد در نحوه ی استفاده ی کاربر از محصولات بهره می بریم.

 

تست کاربردپذیری سایت (Usability) 

برای دستیابی به هدفی مشخص باید امکاناتی را در اختیار مجموعه ای از کاربران بگذاریم. این گونه تاثیر مثبت در استفاده از آن و مطلوب بودن نتیجه ی حاصل در ادامه ی راه به ما کمک می کند. حال با این سوال مواجه می شویم که چه امکاناتی باید در اختیار کدام مجموعه از کاربران قرار گیرد؟ پاسخ این سوالات با استفاده از کاربردپذیری مشخص می شود.

کاربردپذیری از مهم ترین بخش های تجربه کاربری می باشد. هرچند که در کنار آن باید از توانایی خود در به کارگیری وب سایت ها یا نرم افزار هایی به خصوص استفاده کنیم تا نتیجه ای رضایت بخش داشته باشیم.

 

قابلیت دسترسی و نگهداری اطلاعات سایت (Accessibility)

دسترسی آسان به بخش های متفاوت سایت و درک محتوای آن باعث می شود کاربر راحت تر با آن ارتباط برقرار کند. قابلیت دسترسی این امکان را برای ما فراهم می کند تا به کمک ابزار هایی مانند منو کاربر توانایی دسترسی سریع و آسان به موارد موجود را داشته باشد. در تجربه کاربری ثابت شده است که این گونه کاربر به سادگی می تواند به درک جامعی از داده ها برسد.

 

تعامل انسان و کامپیوتر (HCI)

اصلی ترین موضوع در تجربه کاربری تعامل میان انسان و کامپیوتر می باشد. به کار بردن تجربه ی کاربر در طراحی ها از اهداف ما است. این که احساس مخاطب خود را درک کنید در برطرف کردن نیاز هایش به شما کمک بزرگی می کند. پس با مطالعه ی رفتار کاربر و بازدیدکنندگان وب سایت خود نیاز آن ها را بشناسید.

 

پیاده سازی معماری اطلاعات (Information Architecture)

در طراحی تجربه کاربری شما باید سعی کنید ساختمان داده های خود را به گونه ای بسازید که کاربر با پا گذاشتن به دنیایتان احساس آرامش و راحتی کند. معماری اطلاعات همان علم و هنر ساختن ساختمان داده هایتان برای دسترسی بهتر کاربر به آن است.

آموزش مفاهیم اولیه طراحی تجربه کاربری

طراح تجربه کاربری (UX Designer) کیست؟

تقریبا می توان تمامی افرادی که دارای یک یا چند مورد از تخصص های ذکر شده هستند را طراح تجربه کاربری نامید. دسته ای از متخصصین تجربه کاربری به همه ی حوزه های بالا مسلط هستند و به عنوان طراحان همه فن حریف از آن ها یاد می شود. دسته ی دیگری نیز در یکی از این حوزه ها تخصص دارند و با همان عنوان حوزه ی تخصصی خود شناخته می شوند.

طراح تجربه کاربری بر روی تجربیات ناب و یا تلخ کاربران از محصول تمرکز می کند. سپس با مطالعه بر روی دلایل آن ها راه حلی برای بهتر کردن تجربه ی کاربر ارائه می دهد.شاید به نظر ساده بیاید که تنها مراقب تجربه ی کاربر باشید. اما در عمل گاهی آنقدر پیچیده خواهد شد که بررسی آن به دست برترین طراح هم مشکل می شود. می پرسید چرا؟

هنگامی که با مجموعه ی عظیمی از انسان ها رو به رو شوید و شاهد پیچیدگی رفتار و اعمال آن ها شوید قطعا تصمیم گیری برایتان سخت خواهد بود.این تجربیات روزانه در حال تغییر است و شما باید برای هر مسئله ی جدید راه حلی جدید پیدا کنید.

نتیجه گیری 

با آشنایی با تجربه کاربری متوجه شدید که برای راضی نگه داشتن کاربر از محصولتان امری ضروری است. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی تجربه کاربری رشدانا با مفاهیم و تکنیک های تجربه کاربری بیشتر آشنا شوید. همچنین بتوانید با تسلط کامل و مانند یک طراح به اطراف خود نگاه کنید. در انتها شما با ابزار های دیجیتالی مخصوص طراحی UX  آشنا می شوید و می توانید تجربه ی کاربر از وب سایت خود را مثبت کنید و این گونه کاربران بیشتری جذب کنید.

طراحان قالب وب سایت و نرم افزار و برنامه نویس ها باید به تجربه کاربری مسلط باشند. این گونه مخاطب بیشتری پیدا می کنند و کسب درآمد برایشان ساده تر می شود.

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

معمار طراحی تجربه کاربری (یو ایکس دیزاینر)

UX Design Architect

طراحی تجربه کاربری را زندگی کنید و وارد دنیای بزرگ یو ایکس شوید

دوره جامع آموزش طراحی تجربه کاربری

 • چرا به انجام تحقیقات از کاربران نیاز داریم؟
 • چگونه به بخش پنهان رفتار کاربران نفوذ کنیم
 • معرفی تفکر طراحی
 • ضرورت تفکر طراحی در طراحی و توسعه کسب و کار
 • آشنایی با تاثیر تجربه کاربری در طراحی محصول
 • طراحی وایرفریم
 • آشنایی با مفاهیم و ساختار هویت دیداری
 • روش‌های خلق برند
 • کاربردپذیری دکمه های call to action
 • بررسی معروف ترین چک لیست های کاربرد پذیری
 • کاربردهای گیمیفیکیشن و تاثیرات واقعی آن
 • طراحی و فاز بندی پروژه طراحی
 • نحوه تشخیص نیاز برای استفاده از گیمیفیکیشن در محصول یا سرویس
 • طبقه بندی رویکردهای طراحی گیمیفیکیشن
 • عوامل تاثیر گذار فرهنگی بر طراحی
 • طراحی و شناخت نیاز های مخاطب

 • زمان: از 24 اسفند 1399
 • مدت زمان دوره : 80 ساعت در 23 جلسه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما