انواع مدلهای کسب و کار آنلاین و اینترنتی


تاریخ انتشار: 26 مرداد 1397 | 37 بازدید

اغلب وقتی از کسب و کار آنلاین و اینترنتی صحبت میکنیم مردم فروشگاه های اینترنتی اینترنتی را تصور میکنند. البته موفقیت این نوع فروشگاه ها هم در به وجود آمدن این باور بی تاثیر نبوده است. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله شما را با انواع مدلهای کسب و کار آنلاین بیشتر آشنا کنیم. الته به این نکته هم توجه داشته باشد که این دسته بندی ها به صورت کلی بوده و هر استارت آپی میتواند تلفیقی از این موارد باشد.

1-فروش مستقیم

در این مدل، کسب و کار آنلاین شما به صورت مستقیم با کاربران در ارتباط است و به آن ها کالا یا خدمات خود را می فروشید.شما در این مدل عامل اصلی فروش هستید و خدمات و کالا ها توسط شما تامین می گردد.

 • فروش کالا:بامیلو، فیدیبو

 • فروش خدمت:علی بابا

2- واسطه گری

در مدل واسطه گری کسب و کار شما مابین فروشنده کلا یا عرضه کننده خدمت و مشتریان آن ها قرار میگیرد و این خرید و فروش به واسطه شما در سامانه تان صورت میگیرد.

 • واسطه فروش محصولات: دیوار، شیپور
 • واسطه فروش خدمات: کافه بازار

3- تولید محتوا

در این مدل هم شما بدون توجه به فرمت محتوایی که ارائه میکنید(متن، عکس، فیلم، صوت و…)به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم درآمد زایی میکنید.

در درآمد زایی غیر مستقیم شما با جذب مشتری از فرصت هایی که تبلیغات برایتان به وجود می آورد استفاده میکنیدو در درآمد زایی مستقیم هم با فروش محتوا، عضویت ویژه دسترسی به محتوا و… کسب درآمد میکنید.

 • نمونه سایت ها با تولید محتوا خود: آرنیکا وب

 • نمونه سایت ها با تولید محتو توسط کاربران: آپارات

3- ارائه امکانات و خدمات آنلاین

این مورد پرکاربرد ترین نوع کسب و کار آنلاین است که اغلب استارت آپ ها هم فعالیت خود را حول همین مورد آغاز میکنند.

در واقع کل فرآیند ارائه سرویس و خدمات اینترنتی و پرداخت و دریافت و استفاده از محصول توسط مشتری هم به صورت آنلاین و اینترنتی صورت میگیرد.در این روش ارئه خدمات یا به صورت فریمیوم (رایگان) و یا به صورت پریمیوم (پولی) صورت میگیرد.

 • سامانه مدیریت پروژه تسکولو

4- ارائه بستر مورد نیاز کاربر

کاربران اینترنتی در هر زمانی به بسترها و مکان هایی احتیاج دارند تا هدف و نیاز خودشان را در آن محقق سازندکه در این مدل از کسب و کار آنلاین بسترها فراهم میشود.

 • نیاز به بحث و تبادل نظر: انجمن گفت و گوی شاپ کیپر

 • نیاز به برقراری ارتباط: انواع پیام رسان ها

 • نیاز به انتشار آگهی تبلیغات: دیوار

5- آموزش مجازی

در این مدل شما به برگزاری دوره های مجازی و آنلاین می پردازید.

 • ویباد و فرانش: بستر انتشار ویدیو های آموزشی توسط افراد.

در انتها باید به این نکته هم ذکر کنیم که وقتی مدل کسب و کار شما معلوم باشد می توانید مدل های درآمدزایی کسب و کارتان را تعریف منید و برای آن برنامه ریزی کنید.

آشنایی بیشتر با انواع کسب و کارهای اینترنتی

در یک تعریف ساده، به کلیه کارهایی که در بستر اینترنت انجام می‌شوند، کسب و کارهای اینترنتی می‌گوییم. خوشبختانه اینترنت فضایی است که به آدم‌ها این امکان را می‌دهد که به دور از محدودیت‌های گذشته، کار خودرا در فضایی جدید آغاز کنند. اما سوال مهم این است که چه کاری؟! ما در اینجا با معرفی انواع کسب و کارهای اینترنتی ، به شما کمک می‌کنیم تا بهترین کسب و کار مناسب خودرا پیدا کنید.

اصلا چرا کسب و کارهای اینترنتی؟

 • ریسک کمتر
 • انعطاف پذیری بالاتر
 • عدم محدودیت مکانی
 • کاهش هزینه‌های راه اندازی
 • آزادی و استقلال بیشتر در کار
 • امکان انجام چندکار به صورت هم زمان
 • امکان اشتغال برای تمامی افراد (خانم‌های خانه دار، معلولین و…)
 •  و …

 

انواع کسب و کارهای اینترنتی:

 

نوشتن: (هرچه می خواهد دل تنگت بنویس!)

این روزها تقریبا همه افراد به اهمیت جمله معروف «محتوا پادشاه است» بیل گیتس پی برده اند. اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که به نوشتن و خلق محتوای جدید علاقه دارید، به شما تبریک می‌گوییم؛ فرصت‌ها و مشاغل زیادی در حوزه تولیدمحتوا در اینترنت وجود دارد. می‌توانید به راحتی از قلم خود برای خلق یک محتوای ارزشمند استفاده کنید و درآمد خوبی داشته باشید.

 

تولید و فروش کتاب:

نوشتن کتاب‌ الکترونیک و فروش آن یکی از کارهایی است که درمقایسه با شکل سنتی آن بسیار راحت‌تر است. اگر اصول ساخت کتاب‌های الکترونیک را بلد باشید می‌توانید کتابی محبوب برای خوانندگان تولید کنید. می‌توانید از نرم افزارهایی مانند Sigil و  Calibre برای اینکار استفاده کنید. حتی اگر نیازبه تخصص بیشتری در این حوزه دارید، نگران نباشید! سایت‌های زیادی روش‌های ساخت کتاب الکترونیک را آموزش می‌دهند؛ فقط کافی است سری به آن‌ها بزنید.

 

طراحی گرافیک (ایجاد یک ارتباط دیداری و تصویری):

اگربه هنر علاقه دارید و ازآن دسته افرادی هستید که به زبان تصویر سخن می‌گویند، طراحی گرافیک یک پیشنهاد ویژه است. آثار هنری دیجیتالی در سراسر اینترنت دیده می‌شود و بازار خوبی دارد؛ فقط کافی است تخصص خودرا بالاتر ببرید و از رقبا فاصله بگیرید.

 

 

فروشگاه اینترنتی:

باوجود فروشگاه‌های آنلاین بزرگ و معروفی مانند آمازون  یا دیجی کالا  نیازی به توضیح یک فروشگاه اینترنتی نیست. اگر محصولی برای فروش دارید یا می‌توانید مرجعی برای خرید و فروش کالای دیگران باشید، راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی گزینه بسیار خوبی است.

 

خرید و فروش همه‌چیز!

فضای اینترنت این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک واسطه به خرید و فروش چیزهای مختلف مشغول شوید. از خرید وفروش وب سایت و دامنه گرفته تا خرید و فروش یک کالا در سایت دیوار. این کار، سختی زیادی ندارد؛ اگر این توانایی را در خود می‌بینید شروع کنید!

 

کار به عنوان یک دستیار یا منشی مجازی:

دستیار مجازی در واقع فردی است که خدمات مورد نیاز کارفرمایش را از راه دور انجام  می دهد. دستیاران مجازی کارهایی گوناگون مانند پذیرش مشتری، پاسخ گویی به تلفن، مدیریت هزینه‌ها، هماهنگی‌های سفر و… را انجام می‌دهند. طیف گسترده این فعالیت‌ها فرصت خوبی به افراد گوناگون می‌دهد تا به این قبیل کارها مشغول شوند.

 

آموزش آنلاین:

اگر تخصصی دارید و می‌توانید آنرا به دیگران آموزش دهید، دوره آموزشی آنلاین خودرا ایجاد کنید. تقریبا درهر زمینه و باهر مهارتی می‌توانید به این‌کار مشغول شوید. دوره‌های آموزشی مجازی در چندسال اخیر رشد بسیار زیادی در ایران داشته اند و خیلی راحت‌تر از قبل به آن‌ها اعتماد می‌شود. انعطاف پذیری، قیمت مناسب‌تر و عدم محدودیت زمان و مکان آموزش‌های مجازی، از دلایل محبوبیت روزافزون این حوزه است.

 

طراحی وب:

یکی از بدیهی ترین مشاغل موجود در فضای اینترنت، طراحی وب است. رشد روزافزون استفاده از اینترنت در سراسرجهان و روی آوردن بسیاری از افراد و کسب و کارهای سنتی به دنیای وب، زمینه ساز بازاری گسترده برای طراحی و ایجاد وب سایت‌ها است.

 

تبلیغات اینترنتی:

امروزه همه تلاش می‌کنند تا با استفاده از شیو‌های گوناگون خودرا بیشتر از دیگران نشان دهند. همین باعث می‌شود تا بازار تبلیغات اینترنتی گرمتر شود. تبلیغات دنیای گسترده ای است که فعالیت‌های گوناگونی درآن انجام می‌شود. روش‌ها و تکنیک‌های گوناگونی جهت اجرای تبلیغات وجود دارد؛ تبلیغات ایمیلی، تبلیغات بنری، تبلیغات متنی، تبلیغات کاتالوگی، تبلیغات در موتور های جستجو، تبلیغات از طریق بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (SEO)، تبلیغات در سایت های آگهی، همکاری در فروش و… همگی از انواع روش‌های تبلیغاتی است که تنوع انتخاب را برای شما زیاد می‌کند.

 

پادکست:

هزینۀ کمتر و کاهش زمان، پادکست‌هارا مقرون به صرفه می‌کند و تولید آن‌ نیز به نسبت سایر روش‌ها آسانتر است و تجهیزات کمتری نیاز دارد. این عوامل باعث می‌شود تا افراد بیشتری به تولید و استفاده از پادکست‌ها روی بیاورند. شما می‌توانید در مورد موضوعات گوناگون آموزشی، هنری، سرگرمی و… پادکست بسازید و با تبلیغ یک محصول، پیداکردن حامی مالی یا به اشتراک گذاشتن آن در فضاهای گوناگون درآمد کسب کنید. نسبت به کارهای مشابه، در تولید پادکست رقبای کمتری دارید.

 

مدیریت رسانه های اجتماعی:

اگر به رسانه‌های اجتماعی مانند Instagram ،Telegram ،  Twitterیا Facebook اعتیاد دارید و ساعات زیادی از وقت خودرا در آن‌ها می‌گذرانید، چرا برای آن پول نگیرید؟! می‌توانید با برنامه‌ ریزی دقیق و داشتن استراتژی مناسب، شبکه‌های اجتماعی مشتریان خودرا مدیریت کنید و از اینکار لذت ببرید.

 

عکاسی:

عکس‌ها در دنیای اینترنت جایگاه ویژه ای دارند اگر در این حوزه توانمند هستید و به آن علاقه دارید، از این توانایی خود به بهترین شکل استفاده کنید. لطفا عکاسی بی هدف را کنار بگذارید و با انتخاب یک هدف درست از هنر خود درآمدزایی کنید.

 

ریموت کارکردن و فریلنسینگ:

دورکاری و آزادکاری کردن از محبوب ترین مشاغل اینترنتی هستند و مزایای زیادی دارند. اگر دوست دارید درخانه خود کارهایتان را انجام دهید و یا به هردلیلی بیرون رفتن از خانه برایتان دشوار است، این مدل انتخاب بسیار مناسبی برای شماست. انعطاف بالای این شیوه کاری، باعث  می‌شود تا هرروز به تعداد طرفداران آن اضافه شود.

 

پژوهش کنید:

اگر اهل کارهای علمی و پژوهشی هستید، فضای اینترنت برای شماهم جا دارد! بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف به دنبال افرادی هستند تا درمورد موضوعات موردنظرشان تحقیق و پژوهش کنند و دربررسی های اینترنتی با آن‌ها همکاری کنند. پس تحقیق کنید و پول بگیرید.

 

مشاوره و مربیگری:

اگر هرچیزی رابا جزئیات می‌بینید، اهل تجزیه تحلیل هستید و به بررسی فرآیند و نتیجه علاقه دارید، مشاوره بدهید. مشاوره می‌تواند در هر زمینه ای باشد. بازخوردهای درست در زمان مناسب کلید کار یک مشاور خوب است!

شما هم چنین می‌توانید از تخصصی که دارید برای کمک به دیگران استفاده کنید و یک مربی خوب باشید. هرچیزی در زندگی نیازمند یک مربی خوب است حتی خود زندگی!

سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم تا انواع کسب و کارهای اینترنتی را برایتان توضیح دهیم اما چیزی که مسلم است این است که کسب و کارهای اینترنتی بسیار گسترده و متنوع هستند. در حقیقت اکثر کسب و کارها می‌توانند به شیوه‌های مختلف به دنیای اینترنت وارد شوند و حرفی برای گفتن داشته باشند. فقط کافی است تخصص و علاقه خودرا پیدا کنید و به این فضای گسترده وارد شوید. آدم‌های زیادی از این دنیای نامحدود اینترنت درآمدهای بالایی دارند؛ چرا شما یکی از آن‌ها نباشید؟؟!!

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی از 0 تا 100

Online Business Starter Guide

کسب درآمد اینترنتی و دیجیتالی با رویکرد بازار ایران


 • نحوه ایده‌یابی، شناخت فردی، هدف گذاری و شناخت راه صحیح قبل از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی
 • بررسی افزونه‌های مورد نیاز کسب و کار و فعال‌سازی آنها
 • شناخت بوم ناب و طراحی بیرینس پلن
 • فعال کردن تنظیمات فروشگاه ساز آنلاین برای شروع
 • شناخت هاست و دامنه و آشنایی با وردپرس و تنظیمات اولیه
 • اد کردن محصولات و گالری عکس
 • راه‌اندازی قدم به قدم سایت وردپرس
 • آشنایی با درگاه پرداخت ها و فعال سازی آن روی کسب و کار خود
 • پیاده‌سازی سیستم ساز فروشگاهی
 • آشنایی به سئو و بهینه سازی سایت و اجرای آن در کسب و کارخود
 • آشنایی با تولید محتوا و انواع محتواها
 • آشنایی با اینستاگرام و تولید محتوا در آن
 • آشنایی با بازاریابی و فروش(دیجیتال مارکتینگ)
 • روابط عمومی در کسب و کار
 • وفادارسازی مشتری و ارتباط با مشتری
 • آشنایی با مجوزهای قانونی

 • زمان: از 25 تا 31 اردیبهشت 1400
 • مدت زمان دوره : هفت جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما