نکاتی در مورد درباره رابط کاربری UI


تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 1398 | 20 بازدید

اکثر محصولات طراحی شده توسط ما انسان ها برای استفاده ی خود انسان ها ساخته شده است. هنگامی که می خواهید وسیله ای را جا به جا کنید توسط دستگیره ی آن، کار به راحتی انجام می شود.

بنابراین به چیزهایی که باعث استفاده از محصولات و به کارگیری آن ها می شود را رابط کاربری می گوییم.

امروزه رابط کاربری به کامپیوتر مرتبط تر می باشد و در واقع به فضایی که در آن تعاملاتی میان انسان ها و ماشین ها اتفاق بیفتد می گویند. پس در زمینه ی فناوری اطلاعات و محصول دیجیتالی نیز مواردی با UI ارتباط دارند.

اصول اولیه طراحی رابط کاربری

اصل ساختار:

رابط کاربری می بایست با هدف مشخصی طراحی شود. هدفی کاربردی و با معنایی قابل درک که با برنامه ریزی دقیق انتخاب شده است. با در کنار هم قرار دادن مسائل مربوط به هم و جداسازی مسائل غیر مربوط  باید به مدلی ثابت برسید.

اصل سادگی:

هدف از ارائه ی رابط کاربری به کاربر، ساده سازی فرآیند های دشوار و انجام آن ها به طور متداول و بدون دردسر می باشد. طراحی باید به گونه ای صورت گیرد که فهم آن برای کاربر آسان باشد. به معنای دیگر UI باید میانبری متناسب با موقعیت های پیش آمده باشد.

اصل پدیداری:

طراحی باید آنقدر دقیق باشد که تمامی اطلاعات و مواردی که برای به انجام رساندن یک فرآیند نیاز است را جمع آوری کند و در اختیار کاربر بگذارد. همچنین اطلاعاتی که ضروری نبوده و در طول انجام کار نیازی به آن ها نداریم باید حذف شوند تا باعث ایجاد سردرگمی و مزاحمت نشوند.

اصل بازخورد:

طراحی رابط کاربری باید به زبان ساده و قابل درک کاربر را از وضعیت های متغیر، خطا های پیش آمده و استثناهای موجود مطلع کند.

اصل تحمل:

کاهش دادن هزینه ی خطا و اشتباهات پیش آمده مثلا از طریق برگشت پذیری می تواند از اصول مهم طراحی باشد. یعنی باید از انعطاف و تحمل بالایی برخوردار باشد. تا جایی که ممکن است از پیش آمدن مشکلات جلوگیری کند.

تفاوت میان طراح رابط کاربری و گرافیست

طراح رابط کاربری کار خود را با وایرفریم هایی با جزئیات پایین شروع می کند که جلوه ی خاصی ندارد و ممکن است جذابیت چندانی نداشته باشد.

به عنوان مثال طراح به مواردی چون: مکان مناسب قرارگیری المان ها، طریقه ی ارسال فرم، چگونگی بروز خطا، جایگاه دکمه ی ارسال و موارد زیادی از این قبیل فکر می کند.

گرافیست اما به جذابیت ظاهری می پردازد. طراح دیداری مشخصا با شناسایی رنگ ها و تصاویر، مرتبط با هدف شرکت نمای آن را زیبا می کند.

درواقع تفاوت این دو در ساده سازی و زیبا سازی است.

یک طراح رابط کاربری باید چه چیز هایی بلد باشد؟

معمولا یک طراح رابط  کاربری حرفه ای می تواند کار طراح دیداری را نیز انجام دهد. کار این دو هر چند متفاوت است اما کاملا به یکدیگر وابسته و مرتبط می باشند. اکثر شرکت ها فردی را برای انجام هر دو حرفه استخدام می کنند. پس اگر طراح رابط کاربری با ابزار های گرافیکی چون فوتوشاپ و Illustrator آشنایی کامل داشته باشد بسیار در کسب و کارش موفق تر خواهد بود. هرچند باید از ابتدا فرآیند کار را با وایرفریم ها آغاز کنید و کاربرد فوتوشاپ در ابتدای کار به وضوح دیده نمی شود.

امروزه افراد متخصصی به نامUI Developer  ها نیز با مهارت های طراح رابط کاربری و یک برنامه نویس  front-end به وجود آمده اند.

اگر تمرکز یک طراح روی وب سایت باشد بهتر است سبک های مختلف طراحی را بداند. حتی مزیت ها و عیب های سبک های مختلفی مانند تخت، رئالیسم، سه بعدی و… را بشناسد تا بتواند کاربردی تر و حرفه ای تر فعالیت کند.

تست کاربردپذیری

این مورد نیز از مواردی است که طراحان رابط کاربری باید به آن توجه داشته باشند. اما از آن جایی که به آن اهمیت کافی نمی دهند در این قسمت آن را جداگانه برایتان شرح می دهیم.

کاربردپذیری قسمت کوچکی از موضوع عمیق تری که تجربه کاربری نام دارد می باشد. مفهوم کلی آن به دسترسی ساده تر در استفاده از محصولات و وب سایتی خاص  اشاره دارد.

یک طراح رابط کاربری پیش از این که وب سایت را گرافیکی کند کاربردپذیریش را به کمک ابزار های نمونه سازی چندین بار می آزماید. اگر همه ی موارد طبق انتظارات کاربر و قابل درک پیش برود به سراغ مرحله ی بعد می رود.

حتما تست کاربردپذیری را جدی بگیرید. چراکه نتیجه ی آن می تواند با پیش بینی شما متفاوت باشد.

بازار کار برای طراح رابط کاربری

متخصصین در این زمینه بسیار کم هستند پس قطعا درخواست استخدام زیاد است. اما موضوع قابل توجه توانایی شما در این زمینه می باشد.

از جمله مواردی که در ملاک های استخدامی وجود دارد: کیفیت نمونه کار های قبلیتان، رزومه کاری و شرکت هایی که پیش از این در آن ها مشغول فعالیت بودید، اطلاعات شما از طراح های مطرح و اعتماد به نفس شما در طول مصاحبه هستند.

اگر می خواهید واقعا یک طراح رابط کاربری متخصص باشید بهتر است دائما در حال فعالیت باشید. این که بنشینید تا پروژه ای را به شما بسپارند و انجام دهید به هیچ عنوان باعث پیشرفت شما نخواهد شد. می توانید مهارتتان را در نمونه کارهای فرضی نیز افزایش دهید. پس دست به کار شوید و چند وب سایت فرضی طراحی کنید. البته به یاد داشته باشید برای نشان دادن آن ها به عنوان نمونه کار باید فرضی بودنشان ذکر شود.

حتی می توانید آزادکاری داشته باشید و جایی استخدام نشوید. خودتان پروژه بگیرید و انجام دهید. البته که اعتماد کردن به طراح رابط کاربری بدون رزومه و تجربه مقداری مشکل است. اما اگر با افراد سرشناس ارتباط برقرار کنید گرفتن پروژه آسان تر می شود. رابطه ی خود را با این افراد که پروژه های زیادی در دست دارند تا آن ها را به شما بسپارند حفظ کنید. داشتن اعتماد به نفس و جسارت شما را چند قدم بزرگ در کار جلو می اندازد.

کلام پایانی

اگر استعداد یک طراح رابط کاربری  را دارید و به آن علاقمند هستید می توانید با شرکت در دوره های آموزشی رشدانا این شانس را به خود بدهید که یک طراح حرفه ای در این زمینه شوید. از آن جایی که بازارکار و درخواست از سوی کارفرما زیاد است کار شما بسیار راحت است. تنها کافی است در این دوره ها مهارت کافی را کسب کنید و شروع به فعالیت روی نمونه کارهای اولیه ی خود کنید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

دوره آموزش طراحی رابط کاربری UI

UI - User Interface Design

طرح رابط کاربری نمایانگر هویت وبسایت شماست


 • طراحی و شناخت نیاز های مخاطب
 • پیاده سازی قالب گرافیکی
 • عوامل تاثیر گذار فرهنگی بر طراحی
 • نقد طرح های موجود
 • اصول و استاندارد های روز
 • نقش رابط کاربری در UX
 • نحوه صحیح استفاده از تصاویر، پترن ها
 • اصول طراحی لی‌اوت (Layout)
 • تایپوگرافی، نحوه ی استفاده از فونت
 • اسکچینگ/ پروتوتایپ زدن
 • اصول طراحی برای وب

 • زمان: 7 و 10 و 12 و 13 خرداد ساعت 16:30 الی 20
 • مدت زمان دوره : چهار جلسه ی 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها