سئو کار کیست؟ چگونه متخصص سئو شویم؟

SEO expert

این شغل، معمولا زیرمجموعه دپارتمان فروش و بازاریابی شرکت ها است

مشکلی که امروزه بسیاری از جوانان با آن روبرو هستند، چگونگی کسب مهارت در یک زمینه خاص است. یکی از مشاغل دیجیتال که در دنیای امروز بسیار پرطرفدار شده، سئو می‌باشد. اگر شما هم با سوال چگونه سئو کار بشم؟ مواجه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با رشدانا همراه شوید. در این مقاله قصد داریم همه چیز را در مورد یک سئوکار و چگونگی متخصص شدن در این حوزه را شرح دهیم.

چگونه سئوکار شویم

منظور از سئو (SEO) چیست؟

به بیانی ساده، بهینه سازی موتورهای جستجو که به آن سئو نیز گفته می‌شود، مجموعه اقداماتی است که به افزایش ترافیک ارگانیک یک وبسایت منجر می‌شود. با به کارگیری صحیح این علم، می‌توان کاربران بیشتری را به سمت سایت هدایت کرد و از این طریق کسب و کار یا برند مورد نظر را معرفی نمود. در واقع سئو به دیده شدن بیشتر سایت کمک می‌کند. زمانی که وب‌سایت مورد نظرتان در لیست نتایج جستجو در صفحات نخست جا بگیرد، می‌توانید مشتریان بیشتری را به کسب و کار خود دعوت کنید و در نهایت درآمد بیشتری نصیبتان خواهد شد.

هدف اکثر کسب و کارها و مدیران وب از سئو سایتشان این است که بتوانند به واسطه کلمات کلیدی مشخص شده، در صفحات نخست موتورهای جستجو از جمله گوگل قرار بگیرند. جستجو کاربر، رسیدن به سایت شما از طریق کلمه کلیدی وارد شده و کلیک بر روی وبسایتتان، دقیقا همان هدفی است که تمام صاحبین سایت‌ها به دنبال آن هستند. به همین دلیل است که امروزه جایگاه سئوکاران و شغل سئو مورد توجه قرار گرفته است.

سئو دقیقا چه کار می‌کند؟!

برای اینکه بتوانید سایت خود و صفحات آن را بهینه سازی کنید، در ابتدا باید به طور دقیق با نحوه کار موتورهای جستجو آشنا شوید. به عبارتی دیگر، این ربات‌های موتورهای جستجو هستند که به بررسی محتوای وبسایت شما می‌پردازند و سبب می‌شوند تا سایت شما به مخاطبین نشان داده شود. موتورهای جستجو با استفاده از عوامل متعدد، تجزیه، تحلیل و تعیین ارتباط سایت با کلمه‌ مورد نظر مخاطب را برقرار می‌کنند.

لازم به ذکر است که گوگل معمولا استانداردهای مورد نظرش را فاش نمی‌کند، اما با این حال متخصصان این حوزه به دنبال یافتن فاکتورهای موردنظر گوگل می‌روند و از آن‌ها برای سئو سایت‌ها استفاده می‌کنند. برای اینکه پاسخ سوال (چگونه سئو کار بشم؟) را بدانید، باید از فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه‌بندی صفحات وب آگاه باشید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین موارد موثر در رتبه‌بندی سایت‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • سن دامنه، URL و آتوریتی آن
 • لینک‌ها
 • بهینه سازی سایت در نسخه موبایل
 • محتوای بهینه شده و باکیفیت
 • سرعت آپلود صفحات (ازجمله سرعت لود صفحات سایت در نسخه گوشی موبایل)
 • در دسترس بودن و برقراری امنیت سایت
 • سئو تکنیکال
 • تجربه کاربری

 

حتما بخوانید: معروف ترین و مهم ترین الگوریتم های گوگل چیست؟

 

منظور از رتبه‌بندی سایت این است که وب‌سایت شما در هنگام جستجو کاربر، در اولین صفحه نتایج جستجو باشد و کاربر بتواند در همان صفحه نخست گوگل در رتبه‌های بالا به آن دسترسی داشته باشد. سایتی می‌تواند به یک رتبه قابل توجه در گوگل دست یابد که عواملی که بالا نام برده شد را رعایت کند. همچنین سئوکار یک سایت موفق باید به روش‌های جدید سئو مسلط باشد و از آن‌ها در بهینه‌سازی سایت استفاده کند. موتورهای جستجو زمان رتبه‌بندی سایت سه مرحله زیر را دنبال می‌کنند.

کراول کردن

تمامی موتورهای جستجو از جمله گوگل، ربات‌هایی دارند که وظیفه اصلی آن‌ها کرال کردن (Crawling) یا همان اسکن کردن سایت‌ها و صفحات آن است. کرال کردن صفحات باعث می‌شود تا محتوای سایت‌تان در نتایج جستجو قرار بگیرد.

ایندکس کردن

در این مرحله، وب‌سایت مورد نظر و تمامی صفحات آن به لیست نتایج جستجو افزوده می‌شود. اگر وبسایت مدنظرتان در فهرست نتایج جستجو نباشد، دیگر شانسی برای دیده شدن توسط کاربر نخواهید داشت!

رتبه‌بندی

زمانی که چیزی را در گوگل تایپ می‌کنید، گوگل مرتبط‌ ترین سایت‌ها با کلمه کلیدی جستجو شده را می‌یابد و به شما نشان می‌دهد. این نتایج براساس عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، زبان، تجربه کاربری و… می‌باشد.

seo specialist

سئو کار یا متخصص سئو چه کسی است؟

متخصص سئو کسی است که دانش و مهارت بالایی در زمینه بهینه سازی سایت دارد و به خوبی می‌تواند وب‌سایت را به لحاظ فنی، کاربری، محتوا و… بررسی کند و آن را برای حضور در جایگاه‌های برتر نتایج و به حداکثر رساندن بازدید سایت، بهبود می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید در رتبه‌های بالای گوگل حضور داشته باشید، بدون شک به یک سئوکار نیاز خواهید داشت. دستیابی به ترافیک ارگانیک، علاوه بر اجرای تکنیک‌های سئو، نیازمند اجرای برخی کمپین‌های بازاریابی، حل مسائل فنی، داشتن روحیه تحقیق برای دستیابی به بهترین و مرتبط ترین کلمات و مهارت بهینه سازی محتوای وب نیز می‌باشد.

وظیفه متخصص سئو چیست؟

یک متخصص سئو به کسب و کارها و کارفرمایان کمک می‌کند تا بتوانند صفحه محصول و خدمات خود را در نتایج جستجو در بهترین رتبه قرار دهند. بنابراین یک سئوکار حرفه‌ای درباره بهترین روش‌های رسیدن به این هدف تحقیق و آنالیز می‌کند تا به یک استراتژی مطلوب برسد. با کمک این استراتژی، می‌توان وبسایت را به جایگاه‌های اول گوگل ارتقا داد. هدف اصلی یک متخصص سئو، افزایش بازدید وبسایت با استفاده از کلمات کلیدی مناسب هر کسب و کار، بهبود تجربه کاربری و تطبیق وبسایت با آخرین الگوریتم‌های موتورهای جستجو است. با این وجود، تمامی موتورهای جستجو همواره در حال تغییر هستند و متخصصان این حوزه باید همواره پیگیر این تغییرات باشند.

متخصصان سئو نیز مانند هر فرد شاغل دیگری باید مهارت‌ها و تخصص‌های موردنیاز آن شغل را داشته باشند. البته شغل سئو هیچ رشته دانشگاهی ندارد و هر فرد علاقمند به این حوزه می‌تواند از طریق حضور در کلاس‌های آنلاین و حضوری، مطالعه مداوم و بهره‌گیری از بهترین منابع جزو حرفه‌ای‌ترین افراد فعال در این زمینه شود. کارهایی که هر سئوکار بعد از یادگیری باید انجام دهد، به شرح زیر است:

 • تهیه استراتژی برای بهینه‌سازی وبسایت
 • تحقیق در مورد کلیدواژه‌ها و استفاده از آن‌ها در بازاریابی و رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل
 • مشخص کردن اهداف قابل اندازه‌گیری که به تیم بازاریابی کمک می‌کند تا روند رشد اقدامات سئو را پیگیری کنند.
 • ارتباط با سایر متخصصان حاضر در تیم مارکتینگ به منظور پیشبرد اهداف تیم
 • همکاری با افراد دیگر در بخش بازاریابی برای مدیریت استراتژی سئو
 • همکاری مداوم با تیم تولید محتوا برای تدوین برنامه تولید محتوای جذاب و باکیفیت
 • همکاری با تیم فنی و برنامه نویسی به منظور پیاده‌سازی و تصحیح موارد فنی
 • تدوین استراتژی لینک سازی و بک لینک برای رسیدن به بهترین نتایج

چگونه سئو کار بشم؟

جالب است بدانید که برخی از متخصصان سئو از ابتدا با هدف سئوکار شدن رو به این شغل نیاورده‌اند! برخی افراد به صورت کاملا تصادفی وارد این کار شدند و بعدها به کسب مهارت‌های بیشتری پرداختند. همان‌طور که گفته شد، در دانشگاه رشته‌ای برای تخصص سئو وجود ندارد و کسب مهارت در این حوزه بستگی به علاقه و پیگیری شما دارد. با این حال، در ادامه قصد داریم نگاهی به مسیر شغلی سئوکاران بیندازیم و بررسی کنیم که برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو حرفه‌ای چه مراحلی را باید طی کرد.

 

پیشنهاد ویژه: دوره جامع آموزش سئو به صورت پروژه محور

 

گام اول: آیا سئو و فعالیت در این حوزه مناسب من است؟

اولین گام برای اینکه وارد شغل سئو شوید این است که مطمئن شوید که واقعا به سئوکاری علاقمند هستید یا خیر؟! بدون شک هیچ‌کس تمایل ندارد وقت خود را صرف کاری کند که هیچ علاقه یا استعدادی در آن ندارد. بنابراین اگر به طور کامل درمورد این شغل تحقیق کنید، می‌توانید به روشنی به این نتیجه برسید که آیا برای این شغل مناسب هستید و یا آیا روحیه شما سازگار با شرایط شغلی سئو هست یا خیر؟!

گام دوم: درک مفاهیم و اصول مهم سئو

هر متخصص سئویی باید بداند که سرنوشت کارش تماما به شیوه کاری موتورهای جستجو بستگی دارد. به همین دلیل باید در مورد کرالرها یا همان ربات‌های جستجوگر اطلاعات کافی کسب کنید. این ربات‌ها در مورد کیفیت و مرتبط بودن محتوای شما با کلیدواژه‌ها قضاوت می‌کنند و چندین عامل کلیدی دیگر نیز باعث تصمیم آن‌ها در مورد سایت شما می‌شود. موتورهای جستجو به منزله جعبه سیاه‌هایی هستند که معمولا اطلاعات و اسرار خود را حفظ می‌کنند.

اما می‌توان از عوامل شناخته شده برای بهینه‌سازی سایت استفاده کرد و وبسایت خود را در میان سایر رقبا برجسته‌تر کرد. برای اینکه بتوانید در حوزه سئو متخصص شوید، باید با اصول اولیه آن شروع کنید. در ابتدای راه باید به این درک برسید که کاربران و موتورهای جستجو چگونه با یکدیگر تعامل دارند و برای بهینه سازی محتوا به بهترین شکل ممکن چه اقداماتی می‌توان انجام داد. به طور کلی یادگیری اصول اولیه سئو در سه مولفه زیر خلاصه می‌شود:

 • انواع محتوایی که موردنیاز کاربران است. (در سئو همه چیز به قصد و هدف کاربر بستگی دارد.)
 • درک دقیق از شیوه کار موتورهای جستجو
 • یادگیری کار با ابزارها و روش‌های موردنیاز برای بهینه‌سازی وبسایت‌ها

زمانی که به طور کامل از زیربنای سئو و تمامی بایدها و نبایدهای آن مطلع شوید، قادر خواهید بود تمامی تکنیک‌ها را بر روی وبسایت خود اعمال کنید.

 

حتما بخوانید: مهم ترین اصول سئو برای چند برابر کردن رشد سایت

 

گام سوم: ساخت یک وب سایت

هنگامی که کاملا از اصول سئو آگاه شدید، زمان بهره‌گیری از دانش و مهارت‌تان فرا خواهد رسید. بیشتر افراد حرفه‌ای این حوزه پیشنهاد می‌کنند که برای کسب تجربه، بهتر است دانش خود را بر روی وبسایت خودتان پیاده سازی کنید. به عبارتی دیگر، باید آزمون و خطا را بر روی سایت خود انجام دهید تا در این زمینه حرفه‌ای شوید. بدین منظور لازم است تا HTML را بیاموزید، با تمامی تگ‌ها آشنا باشید و هر یک را آزمایش و آنالیز کنید. بنابراین بهتر است به سراغ موضوعی بروید که به آن علاقمند هستید تا تولید محتوا برای شما آسان‌تر باشد.

گام چهارم: یادگیری یک سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس

همان‌طور که می‌دانید امروزه یک سوم وبسایت‌های موجود در دنیای وب با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید پاسخ سوال (چگونه سئو کار بشم؟) را بیابید، باید به خوبی با این سیستم آشنا باشید. البته خوب است بدانید که پرطرفدار بودن وردپرس تنها دلیلی نیست که به سراغ یادگیری آن بروید، بلکه این سایت ساز یکی از بهترین CMSهای موجود برای سئو نیز می‌باشد. وردپرس به دلیل تاثیری که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد سئو دارد، بسیار قابل توجه سئوکاران است؛ به همین دلیل یادگیری آن باید در برنامه کاری شما نیز قراربگیرد.

 

پیشنهاد ویژه: آموزش وردپرس و راه اندازی سایت

 

گام پنجم: یادگیری و کار با ابزار های آنالیز سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

سئوکاران از ابزارهای مختلفی برای بهینه سازی محتوا و تجزیه و تحلیل عملکرد آن‌ها استفاده می‌کنند. پایه و اصل سئو یادگیری کار با ابزارهای گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول است. در حقیقت این دو مورد برای انجام کارهای سئو بسیار اهمیت دارند. این دو ابزار داده‌های مهمی در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید برای بهبود شرایط سایت از آن‌ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تخصص در سئو با تسلط بر این دو ابزار پیوند خورده است.

گام ششم: مطالعه و یادگیری مداوم

شما به عنوان یک سئوکار باید بدانید که موتورهای جستجو هر روزه در حال تغییر هستند و هر روزه آپدیت‌های جدیدی در آن‌ها رخ می‌دهد. به همین علت باید به صورت روزانه اطلاعات لازم در مورد تغییرات آن‌ها را به دست آورید تا همواره رتبه سایت خود را در وضعیت قابل قبول نگه دارید. آگاهی از آخرین الگوریتم‌های گوگل این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد که بتوانید بهترین تصمیمات را برای بهینه‌سازی وبسایت‌ها بگیرید و در میان رقبای خود حرفی برای گفتن داشته باشید!

گام هفتم: بررسی و تحلیل نتایج جستجو

در این مرحله باید بیشترین دقت خود را به کار بگیرید و نتایج جستجو را بررسی کنید. بدین منظور باید تحقیق کنید که نتایج جستجو:

 • چه ساختاری دارند؟
 • چه محتوایی به کاربر نشان می‌دهند؟
 • چه وبسایتی بهترین محتوا را ارائه کرده است؟

شما باید همواره به این نکته توجه کنید که در زمان جستجو کلمات، نتایج چگونه تغییر می‌کنند. موتور جستجوی گوگل همیشه به دنبال این است که بهترین نتایج را به کاربر نشان دهد. بنابراین باید نتایج جستجو را مداوم پیگیری و بررسی کنید. سایر گام‌هایی که برای تبدیل شدن به یک سئوکار حرفه‌ای باید آن‌ها را طی کنید، عبارتند از:

 • گام هشتم: درباره سئو تکنیکال اطلاعات کسب کنید.
 • گام نهم: درباره استراتژی، تولید، بهینه‌سازی و ارتقا محتوا کسب اطلاع کنید.
 • گام دهم: تکنیک‌های لینک سازی را بیاموزید.
 • گام یازدهم: در کنفرانس‌ها و همایش‌های سئو و دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید.
 • گام دوازدهم: صبور باشید

چگونه استراتژیست سئو شویم؟

تا این قسمت از مطلب در مورد سئوکار و چگونگی رسیدن به این جایگاه شغلی صحبت کردیم. یکی دیگر از مشاغلی که وابسته به حوزه سئو است، طراحی استراتژی می‌باشد. در این بخش قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید به این شغل دست پیدا کنید.

استراتژیست سئو کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

به کسی که با شناخت و استفاده دقیق از استراتژی‌ها، کاربران را به سمت محتوای سایت هدایت می‌کند، استراتژیست می‌گویند. کار این متخصصین به این صورت است که کلیدواژه‌ها و موضوعات را طوری بهینه‌سازی کنند که جستجوی کاربر به سایت آن‌ها ختم شده و مخاطب متوجه حرفه‌ای بودن سایت شود.

مهارت‌های موردنیاز استراتژیست سئو چیست؟

برای آن‌که بتوانید در بازار کار، در جایگاه یک استراتژیست سئو فعالیت کنید، لازم است به یک‌سری از مهارت‌ها تسلط داشته باشید. برخی از این مهارت‌ها انتسابی بوده و برخی دیگر نیاز به آموزش دارند.

آشنایی با سه بخش سئو

زمانی شما می‌توانید برای بهینه‌سازی یک سایت، استراتژی سئو طراحی کنید که به طور دقیق بدانید سئو چیست و با بخش‌ها و جزئیات آن آشنا باشید. سه بخش اصلی سئو شامل سئو فنی، سئو داخلی و سئو خارجی می‌باشد.

اولویت‌بندی امور

یکی دیگر از مهارت‌های مهم یک استراتژیست، توانایی اولویت‌بندی کارها است. این کار باعث می‌شود تا تمام امور مهم مشخص شوند و هیچ‌کدام از قلم نیفتند. همچنین کارهای حیاتی‌تر به موقع و طبق زمان‌بندی انجام خواهند شد. به عنوان مثال، شما باید بدانید که فرآیند بک‌لینک‌سازی بسیار زمان‌بر و البته مهم است. بنابراین اگر می‌خواهید این پروسه را شروع کنید، باید برای آن یک مدت زمان طولانی‌تر در نظر بگیرید.

دارا بودن تفکر انتقادی

تفکر انتقادی به یک استراتژیست سئو کمک می‌کند تا راحت‌تر موضوعات مختلف را تجزیه و تحلیل کند و بهترین راه‌حل‌ها را بیابد. به طور کلی، برنامه‌های اجرایی استراتژیست‌ها با یکدیگر یکسان نیستند و کسی می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد که دارای تفکر انتقادی باشد. از دیگر مهارت‌های مهم این شغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهارت بالا در فن بیان
 • توانایی تجزیه و تحلیل مسائل
 • آشنایی با کدنویسی
 • شناخت اصول بازاریابی
 • صبور بودن و داشتن سایر مهارت‌های نرم

یک استراتژیست سئو به چه ابزارها و پیش‌نیازهایی نیاز دارد؟

ابزارهای زیادی برای طراحی استراتژی سئو یک سایت وجود دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • گوگل سرچ کنسول
 • گوگل آنالیتیکس
 • UpCity Free SEO Report Card
 • Bing Webmaster
 • Seolyzer و…

بازار کار و درآمد یک استراتژیست سئو چگونه است؟

باتوجه به اینکه امروزه هر وبسایتی برای رشد کردن و دیده شدن در موتورهای جستجو، نیاز به بهینه‌سازی دارد، می‌توان به این نتیجه رسید که بازار کار یک استراتژیست هم داغ است. چراکه در فرآیند سئو باید یک نفر متخصص حضور داشته باشد تا استراتژی لازم را باتوجه به اصول و استانداردها طراحی نماید. درآمد استراتژیست‌ها یک مبلغ معین نیست و معمولا باتوجه به معیارهایی مانند حوزه کاری، میزان تجربه و تخصص، میزان عمل‌گرا بودن آن‌ها و… مشخص می‌شود.

چگونه کارشناس سئو شویم؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید به عرصه سئو و بهنیه‌سازی سایت وارد شوید، در ابتدا با دانشی که در اختیار دارید می‌توانید در جایگاه یک کارشناس فعالیت نمایید. کسی که در چنین جایگاهی شروع به فعالیت می‌کند، فقط کافیست که بخشی از سئو یک سایت را انجام دهد و به هیچ عنوان نیاز نیست که صفر تا صد آن را در دست بگیرد. در ادامه بیشتر درمورد این شغل و راه‌های رسیدن به آن صحبت خواهیم کرد.

شرح وظایف یک کارشناس سئو چیست؟

بدون شک یکی از وظایفی که یک کارشناس دارد این است که با سه بخش بهینه‌سازی سایت آشنا باشد و بتواند این کار را انجام دهد. این سه بخش شامل سئو داخلی و خارجی و فنی می‌باشند که هر یک از این آن‌ها یک‌سری کارهای جزئی اما مهم را در بر دارند. از دیگر وظایف این کارشناس‌ها، بهنیه‌سازی سایت برای تلفن‌های همراه است؛ تا بدین ترتیب کاربران موبایل هم بتوانند به راحتی از مطالب وبسایت استفاده نمایند.

ممکن است تصور کنید که آنالیز و تجزیه و تحلیل در شرح وظایف کارشناس سئو نیست، اما این توانمندی تاثیر زیادی در کیفیت نهایی فرآیند خواهد داشت. از دیگر مسئولیت‌های این افراد در محیط کارشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت بک لینک
 • نظارت بر روند رشد سایت و بهبود آن

مهارت‌های موردنیاز یک کارشناس سئو چه چیزهایی است؟

مهارت‌هایی که برای یک کارشناس سئو تعریف شده تقریبا با سئوکار و استراتژیست یکسان است. اما تفاوتی که در اینجا وجود دارد این است که در هر یک از این مشاغل تا چه میزان به یک توانمندی نیاز دارید. به بیانی بهتر، میزان اهمیت مهارت‌ها در هر یک از این جایگاه‌های شغلی با یکدیگر متفاوتند. به عنوان مثال، یک کارشناس سئو باید به طور کامل‌تری در امور سئو تخصص داشته باشد و به خوبی چک‌لیست سئوهای داخلی و خارجی و فنی را عملی کند. در حالی که برای استراتژیست، مهارت آنالیز اهمیت بیشتری دارد.

مسیر یادگیری و اشتغال در جایگاه شغلی کارشناس سئو چیست؟

برای آن‌که به یک کارشناس سئو حرفه‌ای تبدیل شوید، باید به طور کامل معنای سئو را درک کرده و بتوانید از تغییراتی که در آن ایجاد می‌شود باخبر شوید. علاوه بر این، شناخت ابزارها و چگونگی استفاده از آن‌ها نیز برای ورود به این حوزه بسیار اهمیت دارند. تمامی این دانش‌ها را می‌توانید با یک دوره جامع آموزشی به دست آورید. مجموعه رشدانا برگزار کننده دوره‌های تخصصی کارشناسی سئو می‌تواند در این زمینه همراهیتان کند. پس از آموزش و کسب دانش، بهتر است به سراغ کارآموزی بروید و خود را برای بازار کار آماده کنید.

یک کارشناس سئو به چه ابزارها و پیش‌نیازهایی نیاز دارد؟

مسلما انجام مراحل سئو توسط یک فرد امکان‌پذیر نیست و نیاز به ابزارهای خاصی دارد. ابزارهایی که معمولا به درد یک کارشناس می‌خورند عبارتند از:

 • SEMrush
 • Ahrefs
 • Google Keyword Planner و…

بازار کار و درآمد کارشناس سئو چگونه است؟

از آنجایی که سئو یک سایت ریزه‌کاری‌های زیادی دارد و دقت بالایی را می‌طلبد، بدون شک بهینه‌سازی کار یک نفر نیست و نیاز به یک تیم دارد. یکی از افراد تیم که نقش بسیاری مهمی دارند، کارشناسان سئو هستند. این افراد در کنار کسانی که تخصص بیشتری دارند، فعالیت کرده و بر تک تک بخش‌های سایت و نحوه عملکرد آن نظارت دارند. بنابراین بازار کار و موضوع استخدام کارشناسان سئو بسیار پررونق است. درآمد این افراد کاملا باتوجه به سابقه کاری و تجربه آن‌ها مشخص شده و نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای آن ذکر کرد.

جمع بندی

روی آوردن تمامی کسب و کارها به اینترنت و دنیای وب باعث شده که صاحبین این مشاغل به منظور رشد برند خود، به متخصصین سئو نیاز پیدا کنند. این عامل سبب گرم شدن بازار کار سئو شده و افراد زیادی تمایل به فعالیت در این حوزه پیدا کرده‌اند. در این مقاله به سوال (چگونه سئو کار بشم؟) پاسخ داده‌ایم. با مطالعه این مطلب می‌توانید اطلاعات مفیدی درمورد این شغل و چگونگی حرفه‌ای شدن در این حوزه به دست آورید.

برخی از آموزشهای مورد نیاز

کارآموزی

دوره جامع پیشنهادی

دوره جامع آموزش سئو SEO و بهینه سازی سایت

SEO Specialist Course

سایت خود یا مشتریانتان را هدفمند به صدر گوگل برسانید


 • زمان: 15 آذر 1401
 • مدت زمان دوره : ۴۶ ساعت آموزش تخصصی + ۲۱ ساعت آموزش مهارت‌های نرم
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin