قراردادهای استارتاپی و آنچه باید بدانیم


/
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1398 | 383 بازدید

چرا قراردادهای استارتاپی منعقد کنیم؟

زمانی که قصد راه اندازی یک استارتاپ را داریم باید بدانیم که برای موفقیت، باید روابط  دوستانه ی بسیاری را با افراد مختلف و کسب و کارهای دیگر ایجاد کنیم: همکاران، سرمایه گذاران، کارکنان، تامین کنندگان، فروشندگان، مشتریان و غیره. برای کنترل بهتر این روابط و کاستن ریسک و پیش بینی چهارچوب این رابطه ها، ما نیاز به داشتن یک قرارداد داریم فرقی ندارد این قرارداد معمولی باشد یا قرارداد رسمی، فقط مهم این است که قراردادی در دست ما باشد.

آشنایی با قرارداد های استارتاپی

قراردادها باید چگونه باشند؟

در اینجا سعی کرده ایم از انواع قراردادهای استارتاپی با توجه به قوانین داخل ایران صحبت کنیم؛ اما باید بدانیم که قوانین در هر کشوری (قانون اساسی و قانون مدنی یا قانون مشترک) مشخص کننده چهارچوب قراردادهای بسته شده در آن کشور است و صرفا نمیتوان از قراردادهای رایج در سایر کشورها الگو برداری کرد و باید هر قرارداد منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده باشد.

تعریف قرارداد استارتاپی

درابتدا باید گفت: مفهوم قراردادها رفتار بین دو یا چند نفر یا گروه رامشخص و تنظیم می کنند. قراردادها مشخص می کنند که حقوق و تعهدات طرفین در وضعیت عمومی و شرایط اختلافی به چه شکلی هستند، و همچنین تعیین می کنند که در صورتی که یکی از طرفین قرارداد یا یک شرکتی نتواند حقوق و تعهدات خود را به عمل اورد، پیامد آن به چگونه خواهد بود. پیشنهاد ما اینگونه است که قراردادها به صورت جداگانه ایجاد شود و شرایط ویژه هر کدام را در نظر بگیریم تا بتونیم شرایط عمومی و اختصاصی هر یک از قراردادها  را کاملاً درک کنیم.

در کارگاه های آموزشی همیشه توصیه میشود که بدون استفاده از الگوها ی قرادادی  دانلودی از اینترنت که با یک سرچ ساده قابل دسترسی است ، قرارداد خود را بسازید. شرایط وقوانین باید به طور جدا برای مدل کسب و کار و استارتاپ شما ایجاد شود، بنابراین آنها نمی توانند اعتبار و شرایط کامل توافقات و آینده روند روابط شما را تضمیین کنند. در ادامه از انواع قراردادهای استارتاپی صحبت خواهیم کرد.

انواع قراردادهای استارتاپی

1.قرارداد هم بنیانگذاران

زمان  ایجاد استارتاپ یا کسب و کار جدید ، موسسین یا هم بنیان گذاران یک استارتاازطریق یک توافقنامه  تعیین می کنند که ایده کسب و کار چه چیزیست، چه کسانی بنیانگذاران هستند و هرکدام از بنیان گذاران چه نقشی در  تیم خواهند داشت و اینکه چه میزان از سرمایه شرکت به آن هاتعلق میگیرد..

 ۲.توافقنامه سهامداران(Shareholder Agreements)

زمانی که یک استارتاپ راه اندازی شود برای مدیریت بهتر آن و گرفتن سرمایه گذاری های خصوصی جدید لازم است ، یک توافقنامه سهامداراندرست میکنند که در آن حقوق سهامداران رامشخص کند و زمان را تعیین میکند که آنها بتوانند از حقوق استفاده کنند. این حقوق: حق سهامداران را برای انتقال سهام، حق انحلال اول، بازپرداخت پس از مرگ یا ناتوانی و قدرت سهامداران برای مدیریت و اجرای راه اندازی را تعیین میکند.و مهم است که بنیانگذاران شرایط واگذاری و یا فروش هر سهام رابرای آینده پیش بینی کنند.

  ۳. قراردادهای همکاری و استخدامی (Hiring-Employee Contracts )

برای اینکه یک استارتاپ روند رشد خود ادامه دهدبه این نیازدارد  که برای بخش های مختلف خود و در زمانهایی  مشخص اقدام به گرفتن نیروی جدید  و یا همکاری با فراد یا مجموعه های دیگر  کند و برای اینکار نیازمند یک قرارداد حقوقی مشخص بین یک فرد و  مجموعه می باشد، این قرارداد همکاری باید شرایط و ضوابط هر دو طرف را به روشنی تعیین کند.

 ۴. توافقنامه عدم افشاء یا رازداری (Non-Disclosure Agreements)

مفهوم قرارداد رازداری (NDA)  یعنی اینکه از زمانی که یک کارمند یا سرمایه گذار ورود پیدا میکند در استارتاپ یا کسب و کار  باید با امضاء یک قرارداد NDA   روبرو شود.این قرارداد این امکان را می دهد که از ایده های بنیانگذاران و کارکنان و اطلاعات اختصاصی و مالکیت  استارتاپ خود و هر چه در کسب و کار شما مفهوم اسرار تجاری دارد محافظت کنید.

 ۵. توافقنامه عملیاتی (Operating Agreement)

برای پیشگیری از بروز هر گونه ،سوء برداشت و یا تناقض در اقدام و یا اختلاف در بین  بنیانگذاران یک استارتاپ، همه افراد باید توافقنامه عملیاتی جامع را امضا نمایند. این توافقنامه باید ارتباط بنیانگذاران را معین کند، در واقع توافقنامه عملیاتی اجرای تمام کارهای آینده استارتاپ را ترسیم می کند و بیشتر درمورد شرایط اجرایی فعالیت ها صحبت می کند.

می خواهید در مورد قراردادهای استارتاپی بیشتر بدانید؟

مطمئنا کسانی که این مقاله را مطالعه کرده‌اند میل دارند در مورد قراردادهای استارتاپی مطالب بیشتری را بدانند. درگارگاه های ما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد مهم ترین نکات کلیدی حقوقی قراردادهای استارتاپی کسب کنید را به شما ارائه خواهیم داد.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش چالش های قراردادهای استارتاپی

Contracts workshop

جنگ اول به از صلح آخر


  • قوانین کسب و کار
  • قرارداد چیست
  • کابرد قوانین و قرار دادها در کسب و کار
  • قانون حاکم بر قرارداد
  • درباره قانون تجارت
  • هدف قرارداد
  • چالش های موجود در قرارداد ها

  • مدت زمان دوره : یک جلسه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها