MVP چیست؟


تاریخ انتشار: 14 بهمن 1397 | 78 بازدید

در این مقاله محصول حداقلی یا MVP  را به طور کامل شرح می دهیم تا تاثیر آن را بر رشد و چشم انداز استارتاپ ها مورد بررسی قرار دهیم.

به طور کلی مفهوم محصول حداقلی یا MVP ، حداقل محصول قابل عرضه به بازار می باشد . یعنی حداقل کالا یا خدماتی که می توانیم پس از عرضه آن به بازار بازخورد مشتریان را بررسی کنیم ، و پس از آن مشکلات محصول یا نیاز مشتریان را بسنجیم و برای بهینه شدن آن تلاش کنیم.

چرا محصول حداقلی یا MVP ضروری است؟

MVP  برای محصول ، حداقل قابل قبول است. یک محصول MVP دارای طراحی استخوانی است که پس از آن در بازار مورد آزمایش قرار می گیرد تا ببیند که آیا این توانایی را برای موفقیت در بازار دارد یا خیر.

محصول حداقلی یا mvp

محصول حداقلی یا mvp

کسانی که محصول حداقلی یا MPV تولید می کنند و آن را در بازار مورد آزمایش قرار می دهند، می توانند 

1در زمان و منابع با اطمینان از سرمایه گذاری در یک پروژه که احتمالا موفق خواهد بود، صرفه جویی کنند؛

2-بررسی کنند که آیا پروژه برای کاربران بالقوه جذاب است یا خیر ؛

3- مشخص کنند که کدام روند برای تکمیل محصول مناسب خواهد بود ؛

4- با پرس و جو از یک مشتری بالقوه سازندگان اولیه محصول را پیدا کنند ؛

5-در زمان و هزینه ها برای توسعه محصول نهایی بدون نیاز به تحقیق در بازار با هزینه های بالا، صرفه جویی کنند؛

6- سرمایه گذاران را زودتر جذب کنند ؛

مثالی را برای درک بهتر محصول حداقلی یاMVP  می آوریم

محصولی به طور کامل با هزینه حدود 200000$ در زمانی بین 6 تا 8 ماه آماده عرضه به بازار می شود. پس از آن یک محصول با جزئیات کامل داریم که در بازار منتظر نظرات و عکس العمل مشتریان هستیم که شاید مورد پسند آنها باشد یا خیر. در صورتی که محصول برای مشتریان مناسب نباشد زمان و هزینه ای که برای ساخت محصولات صرف شده هدر می رود . روش MVP به شما این امکان را می دهد که سرعت راه اندازی محصول را افزایش دهید زیرا قبل از شروع می توانید بازخورد واقعی از محصول کلی را که ضروری ترین ویژگی مورد نیاز می باشد را ببینید. ارائه محصول حداقلی یا  MVP معمولا حدود 1-1.5 ماه با هزینه 10000$ – 15000$ آماده می شود و پس از آن می توان با بررسی بازخورد مشتریان ، محصول را توسعه داد . می توانید تفاوت محصول حداقلی و محصولی که به طور کامل آماده و عرضه به بازار می گردد را ببینید.

اپلیکیشن ها و سایت هایی که با روش MVP اولیه خود، رشد کرده اند:

Foursquare– – MVP برای این شرکت به گونه ای بود که پس از ارزیابی واکنش های اولیه کاربران ، توسعه دهندگان شروع به گسترش محصول کردند ،سپس پیشنهادات کاربران و راهنمای شهر را به سیستم خود اضافه کردند. امروزه کاربران Foursquare بیش از 50 میلیون نفر هستند که حدود 8 میلیارد بار در روز از این سیستم استفاده می کنند.

Instagram –  -در ابتدا ، تمرکز MVP فقط روی فیلترهای عکس ها بود. کاربران می توانند عکس بگیرند، یکی از فیلترهای پیشنهاد شده را اعمال کنند و آنها را در یک آلبوم در دستگاه خود ذخیره کنند. ابن برنامه برای کاربران جذاب و دوست داشتنی بود و پس از آن ویدیوها، موقعیت جغرافیایی، برچسب زدن سایر کاربران، افزودن هشتگ ها و ادغام با سایر شبکه های اجتماعی نیز به این برنامه افزوده شده است .

Facebook ، Snapchat، Spotify، Airbnb ، Dropbox و بسیاری دیگر از برنامه های محبوب نیز در ابتدا به عنوان محصول حداقلی توسعه یافتند.

نکاتی برای رشد و توسعه در محصول حداقلی یا MVP

رشد و توسعه محصول با روش MVP به معنی یافتن تعادل صحیح بین طراحی حداقل و ارزش حداکثر می باشد . محصول حداقلی یا MVP باید اصلی ترین هدف و عملکرد محصول را نمایش دهد. محصول از لحاظ طراحی باید حداقل باشد، اما همچنان باید از امتیازات منحصر به فرد خود بهره ببرد .

همچنین اگر بیش از حد روی حداقلی کردن محصول تمرکز کنید ، ممکن هست که محصول نیاز های اولیه مشتریان را هم بر طرف نکند و در اصل، کارایی مورد نظر را نداشته باشد. اگر نمونه MVP برای کاربران تصویر صحیحی از محصول را نداشته باشد ممکن است باعث آسیب به تصویر برند شود.

پیشنهاد ما این است که ابتدا، تنها مهم ترین نکات مورد نیاز برای پروژه را به محصول حداقلی اضافه کنید . برخی از ویژگی ها باید در طول فرایند تست محصول اضافه گردد. زیرا عکس العمل کاربران بررسی می گردد و از این طریق محصول می تواند توسط کاربران اولیه به بازار معرفی شود. همچنین در صورتی که ویژگی های محصول پس از استفاده کاربران اولیه به آن اضافه شود ،از تطابق محصول با نیاز مشتریان و انتظاراتشان اطمینان حاصل می شود.

کار هایی که در ابتدا تولید  MVP انجامشان ضرورت دارد

حفظ حداقل قابلیت با کیفیت بالا.

به سمت بازار بزرگ تمرکز کنید.

یک مدل کسب درآمد مناسب را در ذهن خود داشته باشید.

بر رفتار کاربران نظارت داشته باشید.

در اسرع وقت به بازار دست یابید.

برای رقابت آماده باشید.

با یک برنامه بازاریابی و استراتژی وارد بازار شوید که تعداد زیادی از کاربران را جذب می کند.

کار هایی که باید از انجام داد ن آنها برای تولید MVP  اجتناب کنید

اضافه کردن قابلیت های غیر ضروری ؛

به تاخیر انداختن ورود به بازار محصول به دلیل اضافه کردن جزئیات؛

فراموش کردن کاربرد اصلی محصول؛

ترس از شروع دوباره در صورت نا مطلوب بودن نتایج  MVP؛

آیا محصول شما قابل اعتماد است؟

پایداری محصول یک ویژگی کلیدی برای توسعه MVP است. آنچه که محصول انجام می دهد اهمیت بیشتری نسبت به چگونگی انجام آن دارد. یک محصول قابل قبول ، با انجام یک عملکرد مناسب کاملا با نیاز کاربران تطابق دارد. تحقیقات نشان می دهد که 60 درصد از ویژگی های محصولات یا اپلیکیشن ها توسط کاربران مورد استفاده قرار نمی گیرد. جزئیات اضافه، دلیل اتلاف زمان و هدر رفتن منابع توسعه می باشد. پیشنهاد می کنیم جهت صرفه جویی در زمان ، هزینه و منابع خود برای ورود به بازار با ایده ای خوب ، حتما در ابتدا کار از محصول حداقلی یا MVP استفاده کنید .

برای درک بهتر محصول حداقلی یا mvp می توانید در کارگاه یک روزه mvp رشدانا شرکت کنید.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش محصول حداقلی یا MVP

Minimum Viable Product

تولید بهترین MVP برای بهترین کسب و کار


 • توانایی سنجش فرضیه های یک محصول
 • آزمایش و تست محصول برای فهمیدن بازخورد مخاطبان
 • ارائه هر چه سریع تر محصول به مشتری
 • نکات لازم برای ساخت MVP
 • ایجاد نمونه اولیه و توسعه ی ویژگی های آن در آینده
 • نکات لازم برای معرفی MVP به بازار
 • کاهش اتلاف زمان برای طراحی
 • اگر MVP پاسخ نداد چه کنیم؟

 • زمان: دوشنبه 13 مردادماه 99 ساعت 16:30 الی 20
 • مدت زمان دوره : یک جلسه 3 ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما