آموزش کاربرپژوهی و طراحی پرسونا

رشدانا

تجربه بهتر با شناخت قوی تر کاربر

User Research

کاربرپژوهی یا User Research در این کارگاه سعی کردم متداول‌ترین متد‌های کاربرپژوهی (User Research) رو به صورت خلاصه بیان کنم.

توضیحات کارگاه آموزشی

کاربر پژوهی که به User Research معروف می‌باشد، اولین گام برای طراحی تجربه کاربری UX است. هر یو ایکس دیزاینری به خوبی می‎داند که برای طراحی یک محصول یا Product، پس از دریافت ایده از صاحب آن باید تحقیقات اولیه خود را بر روی آینده محصول انجام دهد.

برای رسیدن به این نتیجه یک طراح تجربه کاربری، از کاربران چه به صورت آنلاین و یا حضوری پرسش هایی برای درک نیازهای او طراحی می‎کند و حتی گاهی خودش را در جای کاربر (User) قرار می‌دهد. فرآیند شناخت نیازهای کاربر، قبل از طراحی محصول دید گسترده ای به طراح خواهد داد. از این رو آموزش طراحی پرسونا، امری ضروری است که به بیان جزئیات آن می‎پردازیم.

 

طراحی پرسونا چیست؟

طرحی پرسونا یا Persona یکی از متدهای کاربر پژوهی و از مراحل اولیه کار هر یو ایکس دیزاینر است که با دقت و حساسیت بسیار باید به آن پرداخته شود. پرسونای مخاطب شامل کلیه اطلاعات راجع به کاربر مانند: سن، جنسیت، تحصیلات، علائق، مشکلات و… هر نوع اطلاعات مفید راجع به او است که باعث می‎شود شناختی همه جانبه در مورد کاربر به دست آورده و از این طریق، به صورت کاملا شفاف پی می‌برید که کاربر دقیقا چه چیزی می‎خواهد و چقدر سواد استفاده از محصول یا خدمات طراحی شده را دارد.

 

چرا یادگیری طراحی پرسونا ضروری است؟

واقعا چرا باید وقت بسیاری برای طراحی پرسونا و اشخاص خیالی ذهن مان صرف کنیم؟ پرسونای مخاطب و شناخت او در کسب و کارهای سنتی به شیوه ای دیگر وجود داشت، بازاریان و کاسبان قدیمی تر به خوبی می‎دانستند از میان افرادی که وارد مغازه آن ها می‎شود کدام یک تبدیل به  مشتری شان خواهد شد.

در دنیای پیشرفته امروزی و با روی کار آمدن مشاغل دیجیتال که مانند گذشته رویارویی با مشتری وجود ندارد، شناخت پرسونای کاربر اهمیت چندین برابری پیدا کرده است.

پرسونا به صاحبان کسب و کارها، طراحان تجربه کاربری، تولید کنندگان محتوا و بسیاری از حرفه های دیگر کمک می‎کند تا مشتری واقعی را شناخته و برای جذب آن تلاش کنند. همچنین مشتریان وفادار و طلایی که درصد بالایی از سود را نصیب مشاغل می‎کنند، تنها با پرسونای مخاطب قابل تشخیص هستند.

در نتیجه، پرسونای مخاطب و طراحی صحیح آن می‌تواند عامل مهمی در موفقیت برند و فروش پروداکت باشد و از طرفی با وجود هزینه های هنگفت تبلیغات و بازاریابی منجر به شکست خواهید شد اگر نتوانید به درستی، خود را به گروه مخاطبان هدف تان عرضه کنید.

 

مزایای ارزشمند کارگاه طراحی پرسونا

 • ارائه جذاب (تدریس صفر تا صد مباحث)
 • پروژه محور بودن دوره (انجام پروژه جهت تسلط بیشتر به موضوع)
 • منتورینگ (پشتیبانی منتور در صورت بروز هرگونه ابهام یا مشکل برای انجام پروژه)
 • کیفیت بالا، قیمت مناسب


دستاوردهای رشدآموز در انتهای کارگاه

در انتهای این کارگاه آموزشی در کنار اساتید مطرح کشوری و منتورهای فردی، با تسلط بر مباحث کاربر پژوهی همچون دستیابی به داده های واقعی از کاربران محصول، آشنایی به عوامل عدم صداقت کاربر، راهکارهای افزایش شفافیت ذهنی کاربر، به خوبی می‎توانید در بیزینس یا پروژه طراحی تجربه کاری خود بهره وری بالاتری را تجربه کرده و به بخش پنهان رفتار کاربران نفوذ خواهید کرد.

سرفصلها و کلیات

 • چرا به انجام تحقیقات از کاربران نیاز داریم؟
 • کاربرپژوهی یا تحقیقات کاربران چه منافعی برای ما دارد؟
 • برای دستیابی به داده‌های واقعی از کاربران چه راهکاری وجود دارد؟
 • چگونه به بخش پنهان رفتار کاربران نفوذ کنیم
 • چه تفاوتی است بین داده‌هایی که از کاربران میگیریم و آنهایی که در سازمان وجود دارد
 • سراغ کدام برویم؟ کاربر - مصرف‌کننده - مشتری - مخاطب
 • چه چیزهایی باعث میشود که کاربران با ما صادقانه رفتار نکنند
 • چه راههایی برای از بین بردن پیش‌فرضهای ذهنی کاربران وجود دارد؟
 • در یک پروژه یا بیزینس کوچک چگونه از تحقیقات کاربر استفاده کنیم؟

انتخاب نوع ثبت نام

course calendar جزئیات، ثبت نام

cube مدرس و رشدآفرین

 • سعید قمری / طراح تجربه کاربری
  توسعه دهنده تجربه کاربر، مشاور دیجیتال مارکتینگ، ارزیاب کسب وکار در Joomla org، مشاور پارک علم و فناوری خراسان، علاقه مند به نو ارزش آفرینی و کسب و کارهای نوپا

location pin مکان : دوره آنلاین – بستر آنلاین اسکای روم

 • آموزش مجازی
اسکای روم آموزش آنلاین

کارگاه آموزشی آموزش کاربرپژوهی و طراحی پرسونا - User Research

پیش نیاز: اینترنت و لپ‌تاپ

 کاربرپژوهی یا  در این کارگاه سعی کردم متداول‌ترین متد‌های کاربرپژوهی رو به صورت خلاصه بیان کنم. شما میتونید محصول دیجیتالی بسازید که خودتون دوست دارید یا مدیرتون. یا با این متد‌ها محصولی بسازید که کاربرتون دوست داره (همونکه قراره پول بده). تحقیقات کاربری یا کاربرپژوهی بر درک رفتارها، نیازها و های کاربر از طریق تکنیک های مشاهده، تجزیه و تحلیل کار و سایر روشهای بازخورد تمرکز می‌کنه. در مراحل اولیه کاربرپژوهی ما داده‌ها رو جمع‌آوری و در مراحل بعدی به تدریج داده‌های بدست اومده رو تحلیل می‌کنیم تا به تصمیم گیری و بینش منتهی بشه. کاربرپژوهی پیش از فرآیند دیزاین انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin