چگونه مدیر برند شویم؟

Digital Brand Manager

این شغل، معمولا زیرمجموعه دپارتمان فروش و بازاریابی شرکت ها است

مدیر برند، از آن دسته مشاغلی است که طی چند سال اخیر در دنیا مورد استقبال فراوان قرار گرفته است. ورود این عنوان شغلی به کشور، باعث شده تا افراد زیادی از جمله جوانان علاقمند به حوزه برندینگ و تبلیغات، با این پرسش مواجه شوند که چگونه می‎توانیم مدیر برند شویم؟

بهتر است بدانید به علت جدید بودن عنوان شغلی مدیر برند که به آن برند منیجر (Brand Manager) نیز گفته می‎شود، انتظارات شفافی از آن وجود ندارد. برخی، مدیر برند را مدیر فروش می‎دانند و برخی دیگر، او را مدیر مارکتینگ یا بازاریابی به شمار می‌آورند.

در هر صورت، مدیریت برند دارای وظایف و مسئولیت‌های سنگین متعددی است که باعث می‎شود تا مزیت‌های رقابتی یک کسب و کار به مشتریان نشان داده شود، اهداف تجاری کسب و کار‏ها از طریق تبلیغات به نمایش در آمده و بازار هدف، ارزش‌های برند را به درستی بشناسد.

علیرغم تمام این اختلافات، ما در این مقاله از رشدانا تلاش کردیم تا حد امکان راجع به وظایف، بازار کار، درآمد، تحصیلات، مهارت‌ها و مسیر شغلی مدیر برند در ایران صحبت کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

چگونه مدیر برند شویم

مدیر برند کیست؟ چه وظایفی دارد؟

برند منبجر، فردی است که مسئولیت کلیدی‌‎ترین سرمایه یک کسب و کار یعنی “برند” را بر دوش دارد. در واقع، تلاش برای موفقیت برند باعث کسب سود بیشتر و دستیابی به مشتریان وفادار خواهد شد. از این رو، پشت یک برند موفق، یک مدیر برند موفق و باهوش است که مسئول تحقق مدیریت استراتژیک برند می‌باشد.

این فرد باید در زمینه‌هایی همچون آگاه نموندن جامعه هدف از برند، افزایش سطح وفادارای مشتریان نسبت به برند، بالا بردن سهم برند از بازار و امور بازاریابی، تبحر داشته باشد. علاوه بر آن، مشاور برندینگ باید در زمینه بازاریابی و مارکتینگ نیز دارای دانش تخصصی باشد تا بتواند براساس تجزیه و تحلیل برند، راه‎ حل‌‏های مناسب و کارآمد را جهت افزایش فروش و دستیابی به سایر اهداف تجاری، به کسب و کارها ارائه دهد.

این مدیران، معمولا با کسب و کارهای بزرگ، آژانس‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی، به صورت مستقل و یا به عنوان یکی از نیروهای انسانی شرکت، همکاری می‎کنند.

 

وظایف مدیر برندینگ

همانطور که اشاره کردیم، این شغل دارای مسئولیت‌های سنگین و متعددی است که در ادامه به مهم‎ترین آن‎ها اشاره می‌کنیم.

 • مشورت با مشتریان جهت شناخت نیازها و خواسته‌هایشان
 • مدیریت برنامه‌های استراتژیک کسب و کار بر مبنای جامعه هدف
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات بازار با هدف ارائه بهترین تکنیک‌های تبلیغاتی و برآورد هزینه‏ کمپین‌های تبلیغاتی
 • همکاری و تعامل بسیار نزدیک با سایر تیم‌های شرکت به‌ویژه تیم مارکتنیگ
 • کمک به افزایش نرخ نفوذ برند
 • همکاری با شرکت‌های تحقیقاتی و مارکتینگ برای شناخت فرصت‌های موجود در بازار
 • تحلیل برند در زمینه‌های همچون قیمت گذاری محصول، جذب و حفظ مشتریان، دستیابی به بازارهای هدف جدید، گسترش تعداد کانال‌های توزیع و بهبود بخشیدن ارتباط با مشتریان داخلی و خارجی

 

مهارت‌های مورد نیاز مدیر برند

به دلیل گستردگی وظایف یک مدیر برندینگ، تعداد مهارت‌های لازم برای موفقیت در این شغل نیز افزایش می‌یابد. از این رو، برای تبدیل شدن به یک Brand Manager موفق باید مجموعه‌ای از مهارت‌های زیر فرا گرفته و در خود تقویت کنید:

 • تفکر خلاق
 • کار تیمی
 • توانایی حل مسأله
 • طراحی و توسعه استراتژیک جهت پیاده کردن در کسب و کار و تأثیرگذاری بر مشتریان
 • برخورداری از دانش مدیریتی در سطح بالا
 • توجه به جزئیات و توانمندی در تحلیل رویدادها
 • پاسخگویی و همچنین ارتباط با مشتریان
 • مهارت ارتباط مؤثر
 • مذاکره و فن بیان عالی
 • مهارت تفکر استراتژیک
 • شنیدن مؤثر
 • مدیریت زمان و انجام کار همزمان روی چند پروژه
 • کسب دانش و افزایش مهارت در زمینه‌هایی همچون آمار، اقتصاد، دیجیتال مارکتنیگ، حسابداری و حتی IT
 • توانایی در کار با بودجه‌های محدود و دراختیار گرفتن ابتکار عمل
 • مهارت متقاعدسازی

مسیر یادگیری و اشتغال در مدیریت یا مشاوره برند

برای مدیر برند شدن، چه باید کرد؟ چه آموزش‌هایی باید دید و خلاصه چه مسیری را برای رسیدن به این هدف باید طی نمود؟

به طور کلی، برای رسیدن به این موقعیت شغلی جذاب باید در یکی از گرایش‌های رشته تحصیلی بازاریابی یا رشته‌های مرتبط با آن همچون MBA، مدیریت کسب و کار و… فارغ التحصیل شوید. بنابراین، به دانش خوبی راجع به استراتژی‌های بازاریابی و ابعاد علمی برند نیاز دارید.

البته، بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر نیز در حال حاضر اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت برند کرده‌اند که در صورت ثبت نام و پشت سرگذاشتن این دوره‌ها می‎توانید توانمندی و دانش لازم را برای ورود به این عرصه، بدست آورید.

پس از کسب مدرک از دانشگاه یا یک مؤسسه آموزشی معتبر، کسب تجربه مهم‏ترین عامل موفقیت‎تان خواهد بود. هرچند کارفرماها به استخدام مشاورانی روی می‌آورند که تجربه کاری بالایی در مارکتینگ و مشاوره کسب و کار داشته باشند اما این به این معنی نیست که بدون سابقه کار در هیچ شرکتی نمی‎توانید استخدام شوید.

پشت سر گذاشتن دوران کارآموزی و یا شروع کار در حوزه‌های مرتبط همچون دیجیتال مارکتنیگ، می‎تواند کمک فراوانی برای همکاری‌های بزرگتر و کسب درآمد بیشتر به شما باشد.

 

وضعیت بازار کار و درآمد مشاور برندینگ چگونه است؟

همانطور که گفتیم برای اشتغال در جایگاه شغلی برند منیجر، باید بتوانید با تیم‌ها و افراد مختلفی همچون مدیر بازاریابی، بخش تحقیقات، آژانس‌های تبلیغاتی و مدیر محصول ارتباط نزدیکی داشته باشید. علاوه بر آن، منطقه جغرافیایی و حتی بزرگ یا کوچک بودن کسب و کار نیز بر میزان مسئولیت‌های شغلی این افراد تأثیرگذار است. از این رو، این موقعیت شغلی علیرغم جذابیت‌های فراوان، چالش‌های بسیاری هم دارد، چالش بزرگی مانند فرصت‌های شغلی محدود!

یکی از دلایل کم بودن تعداد فرصت‌های شغلی در حرفه مدیریت برند آن هم در کشور ایران این است که استخدام مدیر برند یک فعالیت توسعه‌ای محسوب می‎شود و این امر با شرایط نامناسب اقتصادی کاملا در تعارض می‌باشد. بنابراین، ضروری است که پیش از ورود به این شغل، به فرصت‌های شغلی محدود آن نیز بیندیشید.

در مورد ساعات کاری مدیران برند باید بگوییم که اغلب همان 8 ساعت کار در روز را دارند که در برخی موارد این تعداد ساعات، افزایش می‌یابد. البته اگر با یک شرکت خاص همکاری داشته باشید، اضافه کاری در زمان‏ رویدادها، همایش‌ها و یا فعالیت‌های خارج از شرکت مانند مسافرت‌های کاری نیز حتما محاسبه خواهد شد.

میزان درآمد مشاوران برندینگ، همانطور که توضیح دادیم به عوامل متعددی مثل سابقه کاری، بزرگی یا کوچکی کسب و کار و حتی منطقه جغرافیایی که شرکت در آن قرار گرفته، بستگی  خواهد داشت. اما به طور کلی در ایران، حقوق دریافتی یک مدیر برند به طور میانگین 2 تا 3 میلیون تومان بیشتر از حقوق دریافتی مدیر بازاریابی است. بنابراین، با توجه به شرکتی که در آن همکاری می‎کنید و همینطور برند آن شرکت، درآمد متفاوتی خواهید داشت.

 

برخی از آموزشهای مورد نیاز

کارآموزی

دوره جامع پیشنهادی

دوره جامع آموزش دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی

Digital Marketing Course

یک دیجیتال مارکتر حرفه ای شوید و کسب درآمد از این راه داشته باشید


 • زمان: 23 آذر 1401
 • مدت زمان دوره : 23 جلسه 3 ساعته آموزش تخصصی + 9 جلسه 3 ساعته آموزش مهارت‌های نرم
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin