سامانه ملی کارآموزی و کارورزی چیست – معرفی و توضیحات


تاریخ انتشار: 20 شهریور 1398 | 424 بازدید

در ابتدا به این پرسش می پردازیم که سامانه ملی کارآموزی و کارورزی چیست ( یا معرفی سامانه ملی کاراموزی و کارورزی )

سامانه ملی کاراموزی و کارورزی در راستای خدمت رسانی به کلیه دانشگاه ها و دانشجویان را اندازی شد. در سامانه ملی کاراموزی و کارورزی مشخص می شو که به چه دانشجویانی و در چه رشته هایی و با چه خصوصیاتی نیاز دارند و بعد دانشگاه هایی که این دانشجویان را با مشخصات مورد نظر را دارند ثبت نام و به ارگان های مختلف معرفی می کنند.

معرفی سامانه ملی کارآموزی طرحی دولتی است که هدف آن ترکیب تجربه و مهارت برای رسیدن به شغل است. معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی تلاشی برای پیوند بین محیط علمی و عملی (محیط دانشگاهی و محیط کار) است. در واقع معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی ابزاری برای تبدیل تئوری به عمل است.
طرح معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی باعث افزایش قابلیت های کارآموزان برای اشتغال در آینده می شود و به آنان کمک می کند تا در انجام وظایف ارائه شده بتوانند بهتر به علاقمندی های خود در زمینه های مختلف پی برده و نقاط ضعف و قوت کار خود را ارزیابی کنند. معرفی سامانه ملی کارآموزی یک تجربه عملی است که دانش آموختگان دانشگاهی مهارت های شغلی لازم برای ورود به عرصه کاری را همانند برقراری ارتباط، مسولیت پذیری، وقت شناسی، قدرت حل مساله، انجام کار گروهی، خودمدیریتی، برنامه‌ریزی و سازماندهی و … بیاموزد.

 

 

پیشینه معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی 

آئین نامه معرفی سامانه ملی کارآموزی تحت عنوان “معرفی سامانه ملی کارورزی و افزایش مهارت” در سال ۱۳۳۹ به تصویب شورای عالی کار رسید. دوره هایی به نام کارآموزی(کارورزی1 و کارورزی2 و کارورزی علمی کاربردی و …) برای دانشجویان تازه فارغ التحصیل ایجاد شد تا طی آن فرد یا همان کارآموز برحسب توانمندی های خود و با برخورداری از دانش مقدماتی برای کسب مهارت در آن شرکت کند
دوره کارورزی سالهاست در کشورهای مختلف برگزار می شود که طول این دوره ها وابسته به رشته و در کشور های مختلف عموما بین 4 تا 6 ماه متغیر است. در طی این دوره ها نکته قابل توجه این است که کارورز شناخت جامع تر و آگاهانه تری نسبت به رشته خود و مسیر آینده خود پیدا کند و بتواند با کاهش استرس و نگرانی از نقاط قوت و ضعف خود در زمان مناسب اگاه شده و در صدد بهبود آنها برآید.

مزایای معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی 

• کسب مهارت هایی فراتر از حوزه ی مورد نظر• آشنایی با افراد حرفه ای
• کسب تجربه با یک روش کم ریسک
• پیش زمینه یک شغل
• آشنایی با محیط شغل دلخواه

مشکلات معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی دانشجویان دانشگاه‌های ایران
• عدم توجه به پیشرفت های عملی دانشجویان و ارزیابی تیوری
• خودداری واحدهای صنعتی بزرگ از پذیرش دانشجویان
• عدم آشنایی دانشجویان و یا مدیران سازمان ها با اهمیت کارآموزی
• نبود برنامه مصوب کلی

 

اهمیت معرفی سامانه ملی کارآموزی و کارورزی 

یکی از مشکلاتی که همواره دانشجویان مقطع کارشناسی تمامی دانشگاه ها با آن روبه رو می شوند، نداشتن تجربه عملی کافی در زمینه رشته تحصیلی آنها می باشد، که پیامد های نامطلوبی را بر آینده شغلی افراد می گذارد.

دوره های کارآموزی فرصت مناسبی برای دانشجویانی که علاقه مند به کسب تجارب ارزشمند و مفید می باشند، است. این دوره ها به کاراموزان امکان این را می دهد تا بدون دغدغه و نگرانی مسئولیت های کاری بتوانند رزومه خود را پربار تر کنند.

درابتدا باید به تعریفی از کارآموزی و کارورزی بپردازیم که هریک چه هدفی را دنبال می کنند و فرق آنها درچیست ؟

درواقع کارورزی محیطی رابرای فرد متقاضی کارورزی فراهم می کند که در کنار دانش ومعلوماتش آنها رابصورت عملی بیاموزد و فرد متقاضی فضای کاری راتجربه کند وبعد ازگذراندن دوره کارورزیش به صورت حرفه ای وارد محیط کارشود.
کارآموزان درراستای فعالیت ها ومهارت های خود محیطی را تجربه خواهند کردکه بتواند به کسب مهارت درآن حرفه بپردازند ودرکنارآموزش مهارتی خود فضای آکادمیک را هم تجربه می کنند و درنهایت دررشته ای خاص مهارت های لازم راکسب می کنند .
کارآموز توسط کارفرما راهبری می شود وکار را بصورت عملی می آموزد اما کارورز مفاهیم رابصورت تئوری می آموزد.
کارورز درواقع روش انجام کار رابصورت تئوری ودر فضای آکادمیک راتجربه می کند و علاوه بر آشنایی با روش های انجام کار به معلومات خود می افزاید در همین راستا.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که کارورزی برای دنیای امروز مزیت بیشتری دارد زیرا کارورز تنها فضای آکادمیک را تجربه می کند و مفاهیم رابصورت تئوری فرامی گیرد ومحتوایش بیشتر بصورت تئوری آموختن است تا کارعملی.

 

کارورزی و شرایط آن

کارورزی در اصل به همان واژه(کارورز) برمی گردد و کارورز هم به فردی گفته می شود که در طول تحصیل خود در دانشگاه و یا پس از اتمام آن، با هدف به دست آوردن تجربه و همچنین کسب مهارت کاری در موسسه و یا شرکتی مشغول به کار شوند. امروزه هر فعالیت تحصیلی را که با شغل همراه شود، می توان کارورزی نامید.

 

کارورزی اختیاری یا اجباری؟

برای بعضی افراد کارورزی امری اجباری و خسته کننده است و اما برای بعضی دیگر کارورزی اختیاری است و این افراد با آگاهی کامل از فواید خوب کارورزی دنبال آن می روند.اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که کارورزی را به چشم یک فعالیت اجباری نگاه می کنید؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به سراغ ویژگی ها و مزایای کارورزی بروید. شاید شما اولین نفری باشید که فرم درخواست کارورزی ماه بعد را پر می کند!

 

فواید کارورزی

دوره کارورزی فرصت مناسبی برای آشنایی دانشجویان با محیط کار می باشد.

این دوره ها به کارورزان، قدرت انتخاب بیشتری در انجام وظایف ارائه شده می دهد به این ترتیب کارورزان می توانند بیشتر به علاقه مندی های خود و مهارت های خود در زمینه های مختلف پی ببرند و با نقاظ ضعف و قوت خود آشنا شوند.

در طول دوره کارورزی، افراد دستمزدی را برای انجام فعالیت های خود از موسسه یا سازمان مربوطه دریافت نمی کنند، اما ممکن است در طول کارورزی شما همانطور که موسسه و سازمان شما را ارزیابی می کنند؛ به شما موقعیت های کاری خوب و فوق العاده ای نیز پیشنهاد دهند، چرا که این پیشنهاد های کاری بسته به نوع و میزان زمان و پشتکاری دارد که شما برای کار خود می گذارید.

کارورزی در ایران

کارورزی یکی از فعالیت های بسیار مهم در حوزه تحصیلات اموزش عالی می باشد. دانشگاه باید علاوه بر توجه به آموزش دانشجویان به فعالیت های عملی دانشجویان هم توجه ویژه ای داشته باشد چرا که دوره های کارورزی و یا کاراموزی باعث تربیت نیروی انسانی در حوزه تحصیلات عالی می شود.

متاسفانه،در دانشگاه های ایران تمرکز بیشتر بر روی انقال دانش تئوری می باشد نه عملی. بنابراین اگر دانشجویی به طور خودکار و فعال خودش به دنبال کسب مهارت های عملی نباشد، می تواند آینده شغلی وی را به خطر بیاندازد.

کارورزی می تواند ابزار بسیار مهم و قابل توجهی در به دست آوردن دانش عملی باشد اما به دلائل مختلفی در دانشگاه های ایران تمرکز بیشتر بر روی دانش های تئوری می باشد.

 

اگر شما هم شرایط شرکت در کارورزی  را دارید، عجله کنید!

شرایط متقاضیان شرکت در طرح کارورزی برای افراد جویای کار به شرح زیر است:

 1. فارغ التحصیلانی که تاکنون وارد حوزه کار نشدند.
 2. فارغ التحصیلان همه مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در کارورزی شرکت کنند.
 3. وضعیت نظام وظیفه داوطلبان کارورزی مرد باید مشخص شده باشد.
 4. گروه سنی افراد باید بین۲۳ تا ۳۵ سال باشد.

 

 

مطالب مرتبط

درخواست اشتغال و استخدام
برو به کارآموزی

آمارهایی از کالج کارآموزی رشدانا

 • تعداد دوره های برگزار شده : 18
 • تعداد درخواست ها : 5000 درخواست
 • تعداد پذیرفته شدگان مرحله اول : 800
 • تعداد پذیرفته شدگان نهایی : 500
 • درصد اشتغال بکار (شخصی/استخدام): 82%

فرصت های شغلی مختص کارآموزان رشدانا

 • کارشناس دیجیتال مارکتینگ
 • طراح رابط کاربری
 • گرافیست و طراح
 • کارشناس سئو
 • برنامه نویس و کدنویس
 • کارشناس روابط عمومی
 • متخصص تولید محتوا
 • مدیر وبسایت و وبمستر
 • کارشناس شبکه های اجتماعی
 • برنامه نویس موبایل
 • و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما