گزارش نویسی و مکاتبات اداری

رشدانا

ارائه گزارش و مکاتبات اداری را به بهترین نحو انجام دهید

Official Correspondence

هنگامی که در محیط کار یا دانشگاه، صحبت از گزارش نویسی می‌شود، ناگهان دچار نگرانی می‌شوید؟ نمی‎دانید که دقیقا باید چه چیزی بنویسید؟ با چه هدفی و به چه شخصی بنویسید؟ چقدر بنویسید؟ یک صفحه؟…

توضیحات کارگاه آموزشی

هنگامی که در محیط کار یا دانشگاه، صحبت از گزارش نویسی می‌شود، ناگهان دچار نگرانی می‌شوید؟ نمی‎دانید که دقیقا باید چه چیزی بنویسید؟ با چه هدفی و به چه شخصی بنویسید؟ چقدر بنویسید؟ یک صفحه؟ ده صفحه یا چند خط؟ چگونه بنویسید؟ قالب های استانداردی که برای نوشتن گزارش وجود دارد را نمی‌شناسید؟

آموزش گزارش نویسی، از جمله ضروری ترین مهارت هایی است که پیش از استخدام و یا راه اندازی کسب و کار، باید نسبت به یادگیری آن اقدام کنید، زیرا نوشتن یک گزارش دقیق، شفاف و طبق ساختار؛ نقشی کلیدی در موفقیت و پیشرفت در فضای کاری و محیط تحصیلی تان دارد.

 

گزارش چیست؟

به اطلاعاتی که راجع به یک موضوع معین، به فرد یا سازمانی مشخص، ارائه می‌شود گزارش گفته می‌شود. نحوه ارائه گزارش به دو صورت کتبی و شفاهی است، که به علت حجم زیاد کارهای روزانه در سازمان ها، دانشگاه ها و… اکثر گزارشات به صورت مکتوب ارائه می‌شوند.

ساختار گزارش ها بسته به نوع سازمان، اداره، دانشگاه و محلی که باید گزارش را به آنجا ارائه دهید، متفاوت است. بنابراین حتما پیش از اقدام به گزارش نویسی، دستورالعمل های مربوط به این کار را با دقت مطالعه کنید. البته قالب و ساختاری واحد وجود دارد که کلیه سازمان ها از آن پیروی می‎کنند؛ به این صورت که یک گزارش کامل را دارای بخش های زیر می‌دانند:

 • چکیده یا خلاصه گزارش
 • مقدمه
 • متن اصلی گزارش
 • نتیجه گیری، پیشنهادات و راهکارها

به یاد داشته باشید که رعایت ساختار گزارش، تنها قسمتی از یک گزارش کامل است. برای ارائه یک گزارش دقیق و بی نقص، نیاز به وجود ویژگی های یک گزارش خوب، شامل: مستند بودن، هدفمندی، دور از ابهام و تردید بودن و رعایت قواعد نگارشی است.

 

چرا یادگیری گزارش نویسی ضروری است؟

بخش اعظم تصمیم گیری های مدیران بر اساس گزارش های دریافتی از سوی کارکنان شان انجام می‌شود، در نتیجه هر گزارش به تنهایی قادر است بر میزان هزینه ها و مخارج، عملیات و پروژه ها، توبیخ و تشویق ها، استخدامی های پیش رو و حتی اخراج افراد از بدنه سازمان؛ تأثیر گذارد.

از سوی دیگر، مدیران دارای مشغله های فراوانی هستند و هر روزه تعداد زیادی گزارش دریافت می‎کنند، بنابراین دقت در نوشتن یک گزارش جامع و توجه به ویژگی هایی همچون: رعایت قالب مورد نظر مدیر، تحلیل اطلاعات، جمع بندی و ارائه راهکار می‎تواند موجب پیشرفت سازمان و نظم دهی به امور و در نهایت ارتقاء جایگاه تحصیلی و یا شغلی شما ‌شود.

 

مزایای ارزشمند کارگاه آموزش گزارش نویسی

 • ارائه جذاب (تدریس صفر تا صد مباحث)
 • پروژه محور بودن دوره (انجام پروژه جهت تسلط بیشتر به موضوع)
 • منتورینگ (پشتیبانی منتور در صورت بروز هرگونه ابهام یا مشکل برای انجام پروژه)
 • کیفیت بالا، قیمت مناسب

 

دستاوردهای رشدآموز در پایان کارگاه

در انتهای این دوره آموزشی، پس از آشنایی با کلیات گزارش نویسی، نحوه نوشتن نامه های اداری، انواع گزارش و ویژگی های یک گزارش کامل؛ تبدیل به یک گزارش نویس حرفه ای خواهید شد که بسیاری از موفقیت های سازمان با ارائه صحیح اطلاعات ارائه شده از سوی شما رقم خواهد خورد.

سرفصلها و کلیات

 • آشنایی با کلیات گزارش نویسی
 • مراحل تهيه گزارش به اختصار
 • ویژگی های گزارش خوب
 • گزارش نویسی از دیدگاه حقوقی
 • انواع گزارش
 • نگارش نامه های اداری
 • انواع ارتباط
 • انواع نامه های اداری از نظر ماهیت
 • مراحل تنظیم یک نامه اداری
 • تعریف و ویژگی های مهم نامه های اداری
ثبت نام این کارگاه به اتمام رسیده است

course calendar جزئیات، ثبت نام

اتمام کارگاه
این کارگاه برگزار شده و مهلت حضور در آن به اتمام رسیده است. می توانید کارگاه های مشابه را دنبال کنید

location pin مکان : دوره آنلاین – بستر آنلاین اسکای روم

 • آموزش مجازی
اسکای روم آموزش آنلاین

کارگاه آموزشی گزارش نویسی و مکاتبات اداری - Official Correspondence

گزارش نویسی و مکاتبات اداری یکی از مهارت های مهم برای همه افراد می باشد، شما در هر سمت شغلی که باشید باید با نحوه نگارش و ارائه اصولی گزارش آشنا باشید. اهمیت گزارش نویسی به اندازه است که می تواند سرنوشت یک فعالیت را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اگر شما هر چقدر در حوزه کاری خود موفق باشید در صورتی که قادر به نوشتن و ارائه گزارش در مورد شغل خود نباشید نشان دهنده ضعف شماست. پس می توانید متوجه اهمیت و اطلاع از نحوه گزارش نویسی را درک کنید.

این روزها بسیاری از مدیران از نحوه عملکرد پرسنل خود در گزارش نویسی یا مکاتبات اداری ناراضی هستند و بدنبال راهکارهایی برای تغییر این شرایط هستند. لذا در این دوره آموزشی شما با بسیاری از موارد مهم در این زمینه آشنا خواهید شد و می توانید با این توانایی مدیران خود را راضی نگه دارید.

2 دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. faeze

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 2. اصغرپور

  با سلام و احترام
  لطفا در صورت امکان گزارش نویسی از دیدگاه حقوقی را برای اینجانب ارسال نمائید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin