اسکرام مستر کیست؟ چگونه اسکرام مستر شویم؟

scrum master

این شغل، معمولا زیرمجموعه دپارتمان تحقیق و توسعه شرکت ها است

یکی از مشاغل جدیدی که این روزها نامش را زیاد می‌شنویم و ممکن است با مفهوم آن آشنا نباشیم، اسکرام مستر می‌باشد. کسانی که در این جایگاه شغلی کار می‌کنند، به نوعی مسئول موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک اسکرام مستر باید داشته باشد، روحیه رهبری است. چرا که این شغل، پیوند تنگاتنگی با مباحث مدیریتی دارد. اگر شما هم جزو علاقمندان این شغل هستید و یا کنجکاوید بدانید افراد شاغل در این جایگاه، دقیقا چه کاری انجام می‌دهند، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چگونه اسکرام مستر شویم

شرح وظایف اسکرام مستر چیست؟

به طور کلی، منظور از اسکرام، چارچوبی است که به تیم‌ها کمک می‌کند تا بتوانند پروژه‌های پیچیده را با موفقیت انجام دهند و با برطرف کردن موانعی که بر سر راهشان وجود دارد، در نهایت محصولی ارزشمند را ارائه دهند. به بیانی ساده‌تر، می‌توان اسکرام را یک روش برنامه‌ریزی برای مدیریت پروژه تعریف کرد. به کسانی که مسئولیت رهبری پروژه را با استفاده از چارچوب اسکرام انجام می‌دهند، اسکرام مستر گفته می‌شود.

مسئولیت اصلی این متخصصان، صرفا نظارت بر عملکرد اعضای تیم است و به طور مستقیم نقشی در انجام پروژه ندارند. این شغل، در محیط‌ های گوناگون کاری می‌تواند مفید واقع شود و ممکن است وظایف تمام کسانی که در این جایگاه هستند، با یکدیگر مشترک نباشد. به عنوان مثال، یک اسکرام مستر در یک شرکت ممکن است در نقش مربی باشد، در حالی که در یک صنعت دیگر به عنوان تسهیل‌گر و یا مدیر پروژه شناخته شود. در این بین، یک‌سری مسئولیت‌های مشترک وجود دارد که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد:

 • آپدیت اقدامات انجام شده در ابزارهای مدیریتی
 • فراهم کردن فرصت بحث آزاد و حل ابهامات در تیم
 • پشتیبانی اعضای تیم در پیشبرد کارها
 • مدیریت جلساتی که به صورت روزانه برگزار می‌شوند.
 • آموزش مباحث لازم به تیم برمبنای اصول اسکرام
 • برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در پروژه

یک اسکرام مستر به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

برای آن‌که بتوانید به شغل اسکرام مستر دست پیدا کنید و عملکرد موفقی در این عرصه داشته باشید، نیاز به مهارت‌های ویژه‌ای دارید. تفاوتی ندارد که در این شغل یک فرد تاز‌ه‌کار هستید و یا تجربه کافی کسب کرده‌اید. به هر حال وجود این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا به خوبی ازپس مسئولیتی که دارید، برآیید. این توانمندی‌ها عبارتند از:

 • مهارت‌های انگیزشی: این دسته از مهارت‌ها به شما این قدرت را می‌دهند تا تمام توان خود را برای انجام وظایفتان به کار بگیرید و بهترین عملکرد را داشته باشید.
 • مهارت‌های سازمانی: این مهارت زمینه مناسب برای مدیریت چندین مسئولیت، منابع و جلسات مختلف را فراهم می‌کند.
 • سازگاری: سازگاری سبب می‌شود تا بتوانید تغییرات لازم را برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن لحاظ کنید.
 • مهارت‌های ارتباطی: در شغل اسکرام مستر، توانایی برقراری ارتباط با اعضای تیم و ذی‌نفعان بسیار مهم است.

لازم به ذکر است، از بین مهارت‌هایی که تا این قسمت معرفی کردیم، بخشی از آن‌ها به صورت ذاتی در وجود انسان‌ها نهادینه شده و برخی دیگر نیاز به آموزش دارند.

scrum master

مسیر یادگیری و اشتغال در جایگاه شغلی اسکرام مستر چیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید کسانی که به حوزه اسکرام علاقمندند، اما نمی‌دانند راه‌های رسیدن به این شغل چگونه است، از رسیدن به هدفشان باز می‌مانند. ما در این بخش به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید در این جایگاه فعالیت کنید. در مرحله اول، شما باید به خوبی با حوزه کاری که قرار است اسکرام را در آن پیاده‌سازی کنید، آشنایی داشته باشید. معمولا استفاده از این چارچوب مدیریتی در کارهای عمرانی، مهندسی مکانیک، مهندسی نرم‌افزار یا IT رایج است.

پس از آن، لازم است به صورت تخصصی در زمینه اسکرام مطالعه کنید و آموزش ببینید. مجموعه رشدانا با برگزاری دوره‌های تخصصی در این حوزه، می‌تواند شما را جهت رسیدن به این هدف همراهی کند. پس از کسب دانش لازم، می‌توانید با کارآموزی در شرکت‌های مربوطه، تجربه لازم را کسب کرده و برای ورود به بازار کار آماده شوید.

 

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش اسکرام و اجایل مقدماتی

 

ابزارها و پیش‌نیازهای اسکرام مستر کدامند؟

در مدیریت با استفاده از اسکرام، یک‌سری ابزارها و روش‌ها وجود دارند که روند امور را تسریع کرده و سبب می‌شوند کارها با کیفیت بالاتری انجام شوند. در این بخش، به معرفی مهم‌ترین روش‌ها و ابزارهای موجود خواهیم پرداخت:

متدولوژی چابک

در این روش، پروژه به بخش‌های کوچکی تقسیم می‌شود. با این کار، زمان کم‌تری صرف انجام کارها شده و از پیچیدگی پروژه کاسته می‌شود.

فریمورک اسکرام

یکی از پرکاربردترین چارچوب‌های مدیریتی در ایران، اسکرام می‌باشد. البته به غیر از این مورد، انواع دیگری از فریمورک‌ها، مانند: کانبان، ایکس و… وجود دارند. از دیگر مواردی که در ایفای نقش یک اسکرام مستر موثر واقع می‌شوند، می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • ابزارهای مدیریت تسک
 • متدولوژی آبشاری

بازار کار و میانگین حقوق یک اسکرام مستر چگونه است؟

با توجه به اینکه در پروژه‌های امروزی، کارفرما هزینه‌های بسیار سنگینی را متحمل می‌شود، از اعضای تیم متخصص انتظار می‌رود که تا حد امکان با موفقیت به نتیجه نهایی برسند. بدون شک، زمانی یک تیم می‌تواند وظایف خود را منظم و به موقع انجام دهد که رهبر توانمند داشته باشد و به شکل علمی و اصولی مدیریت شود. بنابراین اسکرام می‌تواند در این حوزه بسیار کارآمد باشد و تاثیر بسزایی در بهبود روند کارها داشته باشد. باتوجه به آنچه که گفته شد، بازار کار کسانی که مسلط به اسکرام هستند نیز بسیار پرطرفدار است. با توجه به مسئولیت بزرگی که یک متخصص اسکرام بر عهده دارد، بدون شک به صورت ماهانه حقوق قابل توجهی دریافت می‌کنند. اما مقدار دقیق آن باتوجه به تخصص و تجربه فرد و حوزه کاری او مشخص می‌شود.

برخی از آموزشهای مورد نیاز

کارآموزی
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin