آموزش دیتاژورنالیسم و خبرنویسی

رشدانا

هر برند یک رسانه

Data Journalism Course

روزنامه نگاری داده محور شکلی از ارائه اخبار با کمک اینفوگرافی‌ها و نمودارها می‌باشد.

توضیحات کارگاه آموزشی

داده نگاری یا دیتاژورنالیسم (Data Journalism) شکل جدیدی از خبرنویسی مدرن است که در آن خبرنگار سعی می‌کند، اخبار مبتنی بر داده‌ها را به کاربران خود ارائه کند. روزنامه نگاری داده محور شکلی از ارائه اخبار با کمک اینفوگرافی‌ها و نمودارها می‌باشد. افراد حاضر در جامعه انتظار دارند، سایت‌ها و مجلات خبری اطلاعاتی دقیق و مستدل را به آن‌ها ارائه دهند. آنالیز اطلاعات می‌تواند به کاربران دانش کافی درباره موضوعات مختلف را ارائه کند.

سرفصلها و کلیات

 • اهمیت تولیدات رسانه‌ای در برندسازی و بازاریابی
 • تکنیک های تولید محتوای رسانه‌ای
 • رسانه شناسی و شناخت پرسونای مخاطب
 • شگردهای سوژه‌یابی
 • خبرنویسی و سبک های ارائه به مخاطب
 • دیتا ژورنالیسم و پردازش اطلاعات
 • شناسایی ترندهای روز در خبر نویسی
 • سبک های ارائه اطلاعات به مخاطبان
ثبت نام این کارگاه به اتمام رسیده است

course calendar جزئیات، ثبت نام

اتمام کارگاه
این کارگاه برگزار شده و مهلت حضور در آن به اتمام رسیده است. می توانید کارگاه های مشابه را دنبال کنید

location pin مکان : دوره آنلاین – بستر آنلاین اسکای روم

 • مشهد
اسکای روم آموزش آنلاین

کارگاه آموزشی آموزش دیتاژورنالیسم و خبرنویسی - Data Journalism Course

پیش نیاز: آشنایی با بازاریابی محتوا

 

ديتاژورناليسم و خبرنويسي

علم ارتباطات، از جمله علوم نیازمند جامعه است که از آن به عنوان پل ارتباطی با سایر علوم نیز استفاده می شود. یکی از روش های این علم برای انتقال اطلاعات و مباحث، علم خبرنویسی و دانش خبرنگاری است.

اصول خبرنویسی

خبرنویسی مانند هر حرفه ی دیگری از اصول مشخصی تشکیل شده است. این اصول دارای 6 عنصر است. یک خبر خوب باید به گونه ای باشد که در آن به سوالات این عناصر پاسخ داده شود. این اصول شامل:

 • کجا؟ مکان خبر را نشان می دهد.
 • چه چیزی؟ ماهیت خبر را نشان میدهد.
 • چه کسی؟ هویت فاعل را مشخص می کند.
 • چه وقت؟ زمان به وقع پیوستن رخداد را مشخص می کند.
 • چگونه؟ چگونگی رویداد را روایت می کند.
 • چرا؟ دلیل خبر را توضیح می دهد.

حداقل 4 عنصر از موارد فوق، باید در خبر رعایت شود. هرچه کاربرد این 6 عنصر بیشتر باشد، به این معناست که خبر در برگیرنده ی اطلاعات کافی و معتبر است و در صورت مفقودی هر کدام از عناصر نامبرده، نشان دهنده ی ضعف در انتقال اطلاعات به مخاطب است.

آموزش خبرنویسی

تفسیم بندی و منابع خبری

خبرنویسی منابع مختلفی دارد که مهم ترین آن ها از 3 کانال: شخص خبرنگار، مسئولین سازمان و مردم تهیه می شود. خبر معمولا به دو دسته تقسیم می شود. دسته ی اول خبرهایی که باید به سرعت منتشر شود و نباید آن را منتظر گذاشت، یا به بیان ساده تر، خبری که فوری و در حال وقوع است، مانند اخبار سقوط هواپیما. دسته ی دوم اخباری امکان منتظر نگه داشتن خبر دارد  و خبر در حال ادامه است، مانند سیلاب های عظیم.

مشخصه های ارزش خبر

مشهور بودن اول شخصی که خبر درباره ی آن است و دارای ارزش خبری است، مانند خبری که در مورد رهبر یا پادشاه یک کشور منتظر می شود. عمومیت فراگیری خبری که در حال وقوع است مانند آلودگی هوای تهران که تاثیر بسزایی بر روی تعداد زیادی از افراد جامعه دارد. شگفت انگیز بودن خبر باعث متعجب مخاطبان می شود مانند به دنیا آمدن گوسفندی با دو عدد سر. عظیم یا مهیب بودن خبری که به وقوع پیوسته است، مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو و از بین رفتن سرمایه های فراوان است. نزدیکی خبر به مخاطبان نیز ازرش خبری بیشتر برای مخاطبان آن خبر دارد. تازه بودن خبر هم دارای بیشتر ارزش خبری است و مانند یه مسابقه خبرنگاری یا رسانه ای برنده است که خبر را زودتر منتشر کنند.

آموزش خبرنویسی

برای موفقیت در خبرنویسی باید برای آموزش و یادگیری آن هرچه سریع تر اقدام کرد و با ابعاد و انواع آن آشنا شد. دیتاژورنالیسم شکل جدید از روزنامه نگاری است. برای آگاهی بیشتر در خصوص خبرنویسی و اصول آن و آشنایی و چگونگی و استفاده ی دیتاژورنالیسم، می توانید با مراجعه و جستجو در صفحات وب سایت های مربوطه، در مورد آن اطلاعات کسب کرد. پیشنهاد ما به شما مراجعه به وب سایت رشدانا و استفاده از امکانات آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin