آموزش بوم مدل کسب و کار

رشدانا

نقشه ی راه کسب و کار خود را ترسیم کنید

Business Model Canvas

بوم مدل کسب کار یک زبان مشترک برای ارتباط افراد و ترسیم افکار و جمع بندی نظرات می باشد

توضیحات کارگاه آموزشی

آیا برای کسب موفقیت در کسب و کارتان طرح و نقشه ای قابل اجرا دارید؟ بسیاری از صاحبان ایده، مدیران و مشاورین استارتاپ ها، به اشتباه تصور می‎کنند صرف داشتن یک ایده عالی و بی رقیب، عامل موفقیت آن ها خواهد بود، در حالیکه طراحی یک نقشه جامع برای کسب و کار، از مهم ترین عوامل به موفقیت رسیدن یک ایده است. آموزش بوم مدل کسب و کار، این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید طرحی جامع برای جذب و ارتباط با مشتریان داشته باشید، شرکاء قدرتمند برای همکاری داشته باشید، ساختار مناسبی برای هزینه ها انتخاب کنید و سرانجام به هدف طلایی کسب و کار خود دست یابید.

 

بوم مدل کسب و کار چیست؟

Business Model Canvas یک نوع ابزار مدیریتی در قالب نمودارتصویری است که برای جهت دهی به کسب و کارها طراحی می‌شود. این نمودار تصویری دارای بخش های مختلفی است که به طور کاملا شفاف، مشخص می‎کند که یک استارتاپ یا شرکت چطور محصول یا پروداکت خود را تولید کرده، به دست مشتریان برساند و سرانجام به درآمد موردنظر دست یابد.

هر بوم مدل کسب و کار دارای 9 بخش یا عنصر اصلی زیر می‌باشد:

 1. بخش مشتریان Customer Segments
 2. ارزش پیشنهادی Value Proposition
 3. کانال های ارتباطی Channels
 4. ارتباط با مشتریان Customer Relationships
 5. جریان درآمدزایی Revenue Streams
 6. شرکای کلیدی Key Partners
 7. منابع کلیدی Key Resources
 8. ساختار هزینه ها Cost Structure
 9. فعالیت های کلیدی Key Activities

 

چرا یادگیری بوم مدل و کسب و کار ضروری است؟

بوم مدل کسب و کار، نقشه راه کسب و کارها برای اجرای پروژه های کوچک و بزرگی است که با هدف سوددهی و درآمدزایی، شروع به فعالیت می‌کنند. هرچند بسیاری از کسب و کارها، با صرف ساعات زیادی برای تحلیل ایده ها و مفاهیم کسب و کارشان، به این دلیل که نمی‎دانند در کدام مرحله و کجای مسیر فعالیت خود قرار دارند، زمینه ساز شکست  کسب و کار و ایده شان می‎شوند.

این نمودار، تصویری واضح و جامع، از نحوه عملکرد درونی و بیرونی شرکت ارائه می‎کند، نحوه رفتار مشتریان و خواسته های آنان را آنالیز می‎کند و استراتژی های کارآمد کسب و کار را نشان می‌دهد.

 

مزایای ارزشمند کارگاه آموزش بوم مدل کسب و کار

 • ارائه جذاب (تدریس صفر تا صد مباحث)
 • پروژه محور بودن دوره (انجام پروژه جهت تسلط بیشتر به موضوع)
 • منتورینگ (پشتیبانی منتور در صورت بروز هرگونه ابهام یا مشکل برای انجام پروژه)
 • کیفیت بالا، قیمت مناسب

 

دستاوردهای رشدآموز در پایان کارگاه

در انتهای این دوره آموزشی، در صورتی که به عنوان مدیر یا بنیانگذار یک استارتاپ قصد راه اندازی ایده اولیه خود را داشته باشید یا به عنوان مشاور در تیم استارتاپی مشغول به فعالیت باشید، می‎توانید یک بوم مدل کسب و کار جامع را با تمامی اجزاء آن طراحی کنید. اگر تیم شما به مرحله اعتبار سنجی اولیه ایده نرسیده باشد و به دنبال تحلیل تطبیق ایده با مشکل Problem Solution FIT؛ باشد با یادگیری ابزاری به نام بوم ناب به هدف خود می‌رسید و از این طریق بستر تفکر و برنامه ریزی دقیق مبتنی بر نوآوری را، فراهم می‎کنید.

سرفصلها و کلیات

 • بوم مدل کسب و کار چیست؟
 • آشنایی با اجزا سازنده‏ ی بوم مدل کسب و کار
 • بوم مدل کسب و کار شامل چه اجزایی است؟
 • توضیح درباره‏ ی چگونگی جمع‏ آوری اطلاعات برای بوم
 • چرا باید بوم کسب وکار داشته باشیم؟
 • تمرین طراحی بوم مدل کسب و کار هم ‏زمان با تدریس
 • بوم مدل کسب و کار چه نقشی در کسب و کار ها دارد؟
 • بوم ناب چیست ؟
 • تفاوت بوم ناب با بوم مدل کسب و کار چیست؟
ثبت نام این کارگاه به اتمام رسیده است

course calendar جزئیات، ثبت نام

اتمام کارگاه
این کارگاه برگزار شده و مهلت حضور در آن به اتمام رسیده است. می توانید کارگاه های مشابه را دنبال کنید

cube مدرس و رشدآفرین

 • مصطفی پورعلی / مدیر عامل رشدانا
  مشاور کسب و کار دیجیتال، هکر رشد و مدیرعامل رشدانا،
  کارآفرین دیجیتال، هکر رشد و سرویس دیزاینر، 19 سال سابقه فعالیت تخصصی در فضای دیجیتال، 10 سال سابقه راهبری کسب و کارهای جدید، 9 سال سابقه مشاوره تخصصی کسب و کارهای جدید، 6 سال مشاور رسمی نظام صنفی رایانه‌ای کشور، 5 سال عضو هیئت مدیره نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی، 4 سال عضو هیئت مدیره هلدینگ گرین وب

location pin مکان : دوره آنلاین – بستر آنلاین اسکای روم

 • آموزش مجازی
اسکای روم آموزش آنلاین

آموزش هایی در همین مسیر مهارت آموزی

کارگاه آموزشی آموزش بوم مدل کسب و کار - Business Model Canvas

پیش نیاز: اینترنت و لپ‌تاپ

بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب کار یک زبان مشترک برای ارتباط افراد و ترسیم افکار و جمع بندی نظرات می باشد ؛ بوم مدل کسب و کار یا  Business Model Canvas  ابزار مدیریتی و کارآفرینانه استراتژیک است که به شما اجازه می‌دهد مدل کسب و کار خود را توصیف، طراحی و اختراع کرده یا آن‌ را به چالش کشیده و یا تغییر دهید. این بوم یک جدول است که بخش‌های مختلف یک محصول یا ایده شامل ارزش پیشنهادی، زیرساخت‌ها، مشتری‌ها و منابع درآمد را مشخص می‌‌کند. همچنین ، بوم مدل کسب و کار ابزار ساده تصویری و در عین حال بسیار قدرتمند است که نه بخش سازنده مدل کسب و کار را توصیف می کند.

بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار یکی از پیش نیازهای راه اندازی هر استارتاپ یا کسب و کاری هستند. مهم نیست که شما یک شرکت را اداره می‌کنید و یا یک کسب و کار، شما نیاز به بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار برای استارتاپی عمل کردن دارید. استارتاپی عمل کردن با استارتاپ بودن خیلی متفاوت است.

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

استارتاپی عمل کردن

شرکت های بزرگ دنیا نظیر اپل، مایکروسافت، کوکاکولا، بنز، بی ام دبلیو و … را همه می شناسند. این شرکت‌ها استارتاپ نیستند اما به روش های استارتاپی عمل می کنند! استارتاپی عمل کردن روشی است که شما را قوی تر از رقیبانتان می‌کند و شما را مسلط تر از همیشه می‌کند. اولین پیش نیاز استارتاپی عمل کردن بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار است که باید کاملا به آن مسلط باشد. کارگاه بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار رشدانا نیاز شما و همه کسانی است که می‌خواهند کسب و کار خود را مانند شرکت های بزرگ دنیا اداره کنند.

در کارگاه بیزینس مدل و بوم مدل کسب و کار چه چیزی یاد می گیرید؟

در این کارگاه بصورت عملی یک پروژه را همراه با استاد و یک پروژه را بصورت گروهی در کلاس تحلیل می‌کنید و برای آن بیزینس مدل می‌نویسید. این کارگاه عملی به شما کمک می‌کند که به راحتی بیزینس مدل هر کسب و کاری را که خواستید بنویسید. در ادامه بخش های بیزینس مدل و بوم کسب و کار که سرفصل های این کارگاه 4 ساعته هستند را با هم بررسی می کنیم.

مشتریان

مشتری سوخت هر کسب و کاری است. هر کسب و کاری که مشتری نداشته باشد، محکوم به شکست است. شما یاد می گیرید که مشتریان خود را شناسایی کنید و می‌فهمید که آن ها چه ویژگی‌هایی دارند.

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

ارزش پیشنهادی

چرا باید مشتریان از شما خرید کنند؟ به طور کامل راهکارهایی را یادخواهید گرفت که در کسب و کار خود باید به کار ببندید تا مشتریان شما را از بین رقابانتان انتخاب کنند.

کانال های ارتباطی

چه راه هایی برای ارتباط با مشتری وجود دارد؟ بهترین راه ارتباط با مشتری برای کسب و کار شما چیست؟ این ها سوالاتی هستند که در این بخش از کارگاه جواب آن ها را پیدا خواهید کرد.

ارتباط با مشتریان

هزینه نگهداری مشتری از بدست آوردن آن بسیار کم تر است. چگونه باید بعد از جذب مشتریان خود، آن ها را نگه دارید؟ ارتباط با مشتریان همین بخش کلیدی است که باید در قلب مشتریان خود ورود پیدا کنید!

جربان های درآمدری

چگونه باید پول درآورید؟ چه مدل ها و الگوهای درآمدی وجود دارد؟ این ها بخشی از سوالاتی هستند که می‌توانید آن ها در بخش جریان های درآمدی به دست آورید؟

فعالیت های کلیدی

مهم ترین فعالیت هایی که بدون انجام آن‌ها کسب و کار شما لنگ است چیست؟ چطور این فعالیت ها را می شناسید؟ بصورت عملی این فعالیت‌ها را یاد خواهید گرفت.

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

بیزنس مدل و بوم مدل کسب و کار

شرکای کلیدی

بدون چه شرکت یا کسب و کارهایی کسب و کار شما نمی‌تواند کار کند؟ شرکای کلیدی خود را بهتر از همیشه بشناسید.

منابع کلیدی

به چه چیزهایی برای راه اندازی کسب و کار خود نیاز دارید؟ چه نیروهای کاری حرف اصلی را در کسب و کار شما می‌زنند؟ با شناختن منابع کلیدی و تامین آن‌ها کسب و کار خود را ارتقا دهید.

هزینه ها و جریان های خروجی

چه هزینه هایی باید انجام دهید؟ دفتر؟ کارمندان؟ اینترنت؟ و …  با شناسایی دقیق این بخش به راحتی بر روی هزینه های کسب و کار خود سوار شوید.

2 دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. نرگس

  سلام روزتون بخیر من چی کلاسهای خصوصی طراحی بوم کسب و کار شرکت کردم اما زیاد از روند و کیفیت کلاسم راضی نبودم برای همین می خواستم از دوره‌های مجازی شما کمک بگیرم. فعلاً چند تا بوم کسب و کار رو نوشتم و فرضیات همراه مطرح کردم فقط می خوام بوم و فرضیات به واقعیت کارم نزدیک تر بشه و اصلاح بشه و سوالات رو برای نظرسنجی و بازاریابی مشتریان قبل از شروع تولید محصول م طراحی کنم برای این کار چند جلسه مشاوره نیاز دارم و هزینه ها چطوری لطفاً.
  خیلی ممنون

  • amir

   سلام و عرض ادب
   برای ارسال درخواست مشاوره، فرم موجود در لینک زیر را پر کنید
   https://www.roshdana.com/consult/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مشاوره بگیرید 09301302890 9:00 تا 16:00

×
roshdana aparat roshdana instagram roshdana twitter roshdana telegram roshdana linkedin