نکات طلایی برای ورود به دنیای برنامه نویسی

رشدانا

آموزشی جامع برای ورود به دنیای برنامه نویسی

Introduction to Programming

آموزش اصول اولیه ورود به دنیای برنامه نویسی زیر نظر یکی از بهترین برنامه نویسان کشور برای افرادی که به این حوزه علاقه دارند ولی اطلاعات زیادی درباره دنیای برنامه نویسی ندارند و یا نمی دانند که از کجا و چگونه این کار را شروع کنند.

توضیحات کارگاه آموزشی

بسیاری از کسانی که قصد ورود به دنیای برنامه نویسی و طراحی وب را دارند، نمی‌دانند دقیقا از کجا باید شروع کرد؟! مهمترین کاری که یک برنامه نویس در ابتدای کار باید انجام دهد، این است که با تکیه بر حس کنجکاوی و قدرت خلاقیت، بتواند به صورت کامل با مبانی برنامه نویسی آشنا شود تا هنگام کار به خوبی مسائل و چالش های موجود در پروژه های خود را حل نماید. اما سوال اینجاست که مبانی برنامه نویسی چه چیز هایی هستند؟

 

مبانی برنامه نویسی چیست؟

برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که قصد برقراری ارتباط با یک فرد ایتالیایی را دارید. تنها راه برقراری ارتباط شما زبان است و یا باید شما هم ایتالیایی بلد باشید و یا هردوی شما به زبان انگلیسی مسلط باشید. برای ارتباط با کامپیوتر نیز باید بتوانید زبان آن را یاد گرفته و دستورات خود را به زبان کامپیوتر وارد کنید. برنامه نویسی در واقع پل ارتباطی میان انسان و کامپیوتر است و شما به وسیله آشنایی با برنامه نویسی، می‌توانید به خوبی این ارتباط را ایجاد کنید.

 

چرا آموزش مبانی برنامه نویسی؟

برخلاف تصور اکثر افراد، یادگیری برنامه نویسی علاوه بر رشد مهارت در تخصصی خاص، باعث پیشرفت افراد در زندگی شخصی آن ها نیز می‌شود. از آنجایی که برنامه نویسی و خلق یک برنامه کاربردی یا وبسایت به رفع یک مشکل کمک می‌کند، به مرور زمان می‌آموزید که چگونه ذهنی پرسشگر و ارائه دهنده راه حل داشته باشید و در واقع توانایی حل مسئله برای شما به وجود می‌آید.

در تخصص برنامه نویسی، شما به یک فرد تولید کننده تبدیل می‌شوید و با به وجود آوردن یک برنامه که راه حلی برای رفع مشکل است، خلق کننده یک اثر ارزشمند می‌شوید و این حس فوق العاده ای را برای شما به ارمغان خواهد داشت.

مهارت برنامه نویسی علاوه بر اینکه یک ورزش ذهنی است، از بسیاری از بیماری های ذهنی جلوگیری می‌کند و در کنار تمام مزیت های فردی ای که به ارمغان می‌آورد، آینده شغلی بسیار خوبی نیز خوهد داشت. اگر به دنبال یک شغل با آینده ای تضمین شده هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به این عرصه وارد شوید و آموزش مبانی برنامه نویسی را شروع کنید.

 

مزایای کارگاه مبانی برنامه نویسی

 • ارائه جذاب (تدریس صفر تا صد مباحث)
 • پروژه محور بودن دوره (انجام پروژه جهت تسلط بیشتر به موضوع)
 • منتورینگ (پشتیبانی منتور در صورت بروز هرگونه ابهام یا مشکل برای انجام پروژه)
 • کیفیت بالا، قیمت مناسب

 

دستاورد های رشدآموز در انتهای کارگاه

در کارگاه حرفه ای مبانی برنامه نویسی رشدانا، ابتدا انواع زبان های برنامه نویسی، کاربرد آن ها آموزش داده می‌شود. همچنین در این ادامه این کارگاه نکات زیر را فرا خواهید گرفت:

 • آشنایی با مبانی برنامه نویسی
 • آشنایی با کامپایلر ها، کتابخانه ها و فریمورک ها
 • انواع داده و ساختار های مدیریت و ذخیره سازی اطلاعات
 • انواع دستور ها و بخش های سازنده یک برنامه

در انتهای این کارگاه شما برای ورود به دنیای برنامه نویسی آماده شده اید و با کسب سایر مهارت های لازم، می‌توانید به عنوان یک فرد حرفه ای به بازار کار وارد شوید.

انتخاب نوع ثبت نام

شهریه در حالت عادی : 230000 تومان
انتخاب و ثبت نام

زمان، قیمت، جزئیات

covid19 کارگاه ها به علت COVID-19 فعلا به صورت مجازی برگزار می شود
 • مدت زمان کارگاه : یک جلسه سه ساعته
 • تاریخ برگزاری : 16 بهمن ماه 1399‌
 • ساعت : 16:30 تا 19:30 الی 20:00
 • اشتراک گذاری :
 • شهریه کارگاه : 230000 تومان‌
  انتخاب و ثبت نام

مدرس و رشدآفرین

 • صادق علوی زاده https://www.roshdana.com/wp-content/uploads/2019/03/241.jpg مدرس و توسعه دهنده ارشد موبایل و بک اند ساکن در مشهد. از سال ۱۳۷۵ کار برنامه نویسی رو شروع کرده و تا همین اواخر در این زمینه مشغول بوده است

مکان برگزاری

 • آموزش مجازی
بستر آنلاین اسکای روم

پلتفرم بومی برگزاری وبینار و وب کنفرانس اسکای روم  

اسکای روم آموزش آنلاین

کلیات آنچه می آموزید

 • مبانی برنامه نویسی و انواع زبان های برنامه نویسی
 • کاربرد انواع زبان های برنامه نویسی
 • آشنایی با منطق برنامه نویسی
 • آشنایی با کامپایلر ها، کتابخانه ها و فریم ورک ها
 • انواع داده و ساختارهای مدیریت و ذخیره سازی اطلاعات
 • انواع دستورها و بخش های سازنده یک برنامه

کارگاه آموزشی نکات طلایی برای ورود به دنیای برنامه نویسی - Introduction to Programming

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

چگونه آموزش برنامه نویسی را اصولی آغاز کنیم؟

امروزه با توجه به گسترش فناوری و نفوذ تکنولوژی در عرصه های مختلف کسب و کار، برنامه نویسی ارزش و اهمیت بالایی پیدا کرده و نیاز به برنامه نویسان حرفه ای بیش از پیش احساس می‌شود.

در نتیجه آموزش برنامه نویسی به اکثر افراد توصیه می‌شود. اما برنامه نویسی چیست و چطور می‌توان به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شد؟

چگونه باید برنامه نویسی را شروع کرد؟ اگر شما هم در این حوزه تازه کار و اصطلاحا صفر کیلومتر هستید، با رشدانا همراه باشید.

برنامه نویسی چیست؟

اجازه دهید با یک مثال این موضوع را ساده تر بیان کنیم. فرض کنید شما میخواهید با یک عرب زبان ارتباط برقرار کنید.

بدیهی است که برای داشتن ارتباط و تعامل با آن فرد، یا باید زبان عربی بلد باشید و یا حداقل زبانی که آن فرد هم آن را بلد باشد، مثل انگلیسی.

برنامه نویسی هم به همین صورت هست. برای اینکه بتوانید با کامپیوتر ، موبایل و یا هر دستگاه دیگری ارتباط برقرار کنید، باید زبان آن را بلد باشید.

زبان برنامه نویسی زبان برقراری ارتباط انسان با ماشین است، به این صورت که شما با نوشتن یک سری دستورات در قالب کد یا الگوریتم، ماشین یا دستگاه مورد نظر را متوجه دستورات خود می‌کنید.

آموزش برنامه نویسی برای چه کسانی مناسب است؟

معمولا برنامه نویسان به لحاظ تیپ شخصیتی، فردی درون گرا هستند. این مهم است که تیپ شخصیتی خود را بشناسید و بعد سراغ برنامه نویسی بروید.

چرا که با توجه به تیپ های شخصیتی مختلف و متفاوت، برنامه نویسی می‌تواند برای برخی خسته کننده و کسل کننده و برای برخی دیگر بسیار مهیج و جذاب باشد.

افرادی که برنامه نویسی را به عنوان حرفه ی خود انتخاب می‌کنند، افرادی کنجکاو هستند که به دنبال چرایی مسائل می‌گردند.

به دنبال اینکه فلان چیز چطور طراحی و ساخته شده و یا چرا طراحی و ساخته شده. درواقع کشف روابط و چرایی حس خوبی به آنها القا می‌کند. ضمن اینکه این افراد بسیار خلاق هستند و از خلق کردن بسیار لذت می‌برند.

اهمیت برنامه نویسی

مهم ترین کاری که یک برنامه نویس باید انجام دهد این است که با تکیه بر حس کنجکاوی و خلاقیت خود و تخصصی که دارد، مسائل و چالش های موجود را حل کند.

البته جدا از این ها یادگیری برنامه نویسی به همه افراد توصیه می‌شود. برنامه نویسی به شما کمک می‌کند که از یک دید متفاوت به مسائل نگاه کنید و در شرایط و لحظات بحرانی، تفکری خلاقانه داشته باشید.

یاد می‌گیرید مسائل خود را به بخش های کوچک تری تقسیم کنید و بهترین راه حل موجود را به کار ببرید.

 

کارگاه آموزش برنامه نویسی، مقدمه ای برای ورود به دنیای فرانت اند، بک اند، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در رشدانا

در این کارگاه ارزشمند، شما با مبانی برنامه نویسی و انواع آن یعنی برنامه نویسی فرانت اند و برنامه نویسی بک اند آشنا می‌شوید و انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد های آن را می‌آموزید.

همچنین شما با منطق برنامه نویسی و انواع دستور ها و بخش های سازنده یک برنامه، انواع داده و ساختار های مدیریت و ذخیره سازی اطلاعات، کتاب خانه ها و فریم ورک ها و کلی مباحث جذاب دیگر آشنا می‌شوید.

قطعا این کارگاه کاربردی و جذاب رشدانا، مقدمه ی خوبی است برای شروع یادگیری برنامه نویسی 🙂

امروزه بسیاری از دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر و یا افرادی که به حوزه برنامه‌نویسی علاقه‌مند شده‌اند به دنبال سایت‌ها و یا شرکت‌های معتبر برای آموزش برنامه‌نویسی  می‌باشند. ما در این مقاله از کالج رشدانا قصد داریم با زبانی ساده پیرامون آنچه که شما برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی نیاز دارید بپردازیم؛ تا از این طریق اطلاعات شما در این مورد افزایش یابد و با بکارگیری دانش و تلاش خود بتوانید راه برنامه‌نویسی را در پیش بگیرید.

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

مراحل اساسی برای شروع برنامه‌نویسی

برای ورود به دنیای پر رمز‌ و راز کدها و شروع کار برنامه‌نویسی باید مراحل زیر را طی کنید:

 

الف) انتخاب حوزه برنامه‌ نویسی

در اولین گام برای شروع کار آموزش برنامه‌نویسی باید بدانید در چه حوزه‎‌ای از برنامه‌ نویسی علاقه‌مندید که وارد شوید و در آن به یادگیری پرداخته و برنامه نویسی را آغاز کنید. چراکه دنیای برنامه‌ نویسی گسترده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. پس بهتر است هر کسی برای شروع، یک حوزه خاص را انتخاب کرده و در آن متخصص شود نه اینکه در هر زمینه‌ای وارد شده و از هر کدام یکسری اطلاعات اولیه را بدست آورد.

از انواع مختلف حوزه‌های برنامه‌نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

برنامه‌نویسی وب

برنامه‌نویسی وب یکی از پرکاربردترین و در عین حال لذت‌بخش‌ترین حوزه‌های برنامه‌نویسی است؛ چراکه در این حوزه، هر کاری که شما به عنوان برنامه‌نویس انجام دهید در معرض دید مخاطبین قرار گرفته و آن‌ها از ثمره کار شما استفاده‌های فراوان خواهند کرد. در این زمینه شما با داشتن مهارت‌های کافی و با استفاده از توانمندی و خلاقیت‌های خود ‌به راحتی می‌توانید برای خودتان و یا شرکت‌های بسیاری کار کنید.

 

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

برنامه‌نویسی موبایل

برنامه نویسی موبایل شامل برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها می‌باشد.
با توجه به پیشرفته‌تر شدن هرچه بیشتر گوشی‌های موبایل و امکانات آن‌ها در چند سال اخیر انتخاب حوزه برنامه‌نویسی موبایل و افزایش توانمندی‌های خود در این زمینه باعث می‌شود در آینده‌ای نزدیک برنامه‌نویسان موبایل به پیشرفت قابل توجهی برسند؛ چراکه با ادامه این روند در چند سال آینده دنیا به سمت استفاده بیشتر از موبایل و بهره‌مندی بیشتر از امکانات آن پیش خواهد رفت. در این حوزه شما می‌توانید به صورت مستقل کار کنید و یا در شرکت‌های مربوطه استخدام شوید.

 

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

برنامه‌نویسی دسکتاپ

هرآنچه در برنامه‌های کاربردی کامپیوترتان که با آن‌ها کار می‌کنید از نرم‌افزارهای حسابداری گرفته تا دیگر نرم‌افزارها کار یک برنامه‌نویس دسکتاپ می‌باشد. در این زمینه شما می‌توانید به عنوان یک برنامه‌نویس در شرکت‌ها مشغول به کار شوید یا خودتان با بهره‌گیری از خلاقیت و تخصص به طراحی پروژه‌های کوچک بپردازید.

 

آموزش برنامه نویسی رشدانا

آموزش برنامه نویسی رشدانا

ب) انتخاب زبان برنامه‌نویسی

هر برنامه‌نویس برای نوشتن کدهای دستورالعمل در یک برنامه کامپیوتری به یک زبان برنامه‌نویسی نیاز دارد. هر زبان برنامه‌نویسی با توجه به ساختار خود یکسری دستورالعمل‌های متفاوت دارد تا در نهایت برای رسیدن به هدف مد نظر آماده شود.

از انواع مختلف زبان‌های برنامه‌نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاکنون آموزش‌های فراوانی در مورد برنامه‌نویسی و انواع زبان‌های کدنویسی منتشر شده است. اما در این بین جای یک آموزش برنامه‌نویسی  که در عین حال کامل و جامع بودن به صورت پروژه محور نیز پیش رود، احساس می‌شد. ما در کالج رشدانا در راستای برآورده کردن این نیاز برآمدیم و با برگزاری این دوره‌های آموزشی مسیر آموزش شما را فراهم کرده‌ایم. پس شما می‌توانید همین حالا برنامه‌نویسی را شروع کنید…

دنیای طراحی وب و برنامه نویسی

 

طراحان وب به دو دسته تقسیم میشوند:Front end Developer-Back end Developer

 

یک طراح وب (Front end developer) مشخص میکند که المان های مختلف یک وب سایت مثل متن ها -عکس ها -لینک  ها و …به چه شکلی نمایش داده شوند و محل هر کدام از بخش های سایت مثل لگو مقالات – منو و ….در کجای صفحه وب قرار گیرد.

طراح وب با طراحی مواردی سرو کار دارد که مشتری یا کاربر به صورت مستقیم انرا از صفحه مانیتور خود میبیند و به طور کلی هنر طراح است که صفحات وب را برای کاربر جذاب تر کند اگر به هنر و بازی رنگ ها علاقه دارین این بخش مناسب شماست اما برنامه نویس وب فردی است که ذ

هن منطقی دارد و علاقه مند به تحلیل و بررسی صفرو یک ها می باشد .

طراح وب با برنامه هایی از جمله (JAVASCRIPT-CSS-HTML-JQUERY….) به ظاهر وب رسیدگی میکند.HTML , CSS به طور واضح زبان های نشانه گذاری هستند نه زبان برنامه نویسی .

 

برای طراحی صفحات اینترنت به یک محیط نیازمندیم که بتوانیم کدها را در ان بنویسیم مانند Notepad ویندوز و همچنین به یک مرورگر اینترنتی مانند Chrome که بتوانیم کدها را از طریق ان اجرا کنیم .

 

Back end Developer افرادی هستند که با نام های برنامه نویس بک اند یا برنامه نویس سمت سرور شناخته می شوند. وظیفه برنامه نویس بک اند نوشتن کدهایی است که مربوط به پردازش داده ها در سایت میباشد . این کدها میتوانند به یک پایگاه داده وصل شوند و اطلاعات را وارد data base  کنند سپس اطلاعات پایگاه داده را بخوانند ودر نهایت به کاربر نشان دهند . بکند کارها باید به یکی از زبان های برنامه نویسی نظیرPHP-Python-Net-Asp …مسلط باشند.

 

برنامه نویس:

برنامه نویس براساس نیاز کاربر و یا هر شرکت در خواست کننده ای دستور العمل های یک برنامه کامپیوتری را مینویسد.پیش نیاز هایی برای شروع برنامه نویسی وجود دارد که به پیشرفت Programmer کمک به سزایی میکند نظیر تایپ سریع زبان انگلیسی و تسلط بر کامپیوتر و اینترنت .

 

ابزارهای طراحی صفحات وب :

 

از جمله مواردی که باید اشاره کرد :

Dream weaver ابزاری است جهت ارتقا در برنامه نویسی وب سایت

Firebug ابزاری است که بر روی مرور گر فایرفاکس نصب میشود و توسط ان میتوان خطاهای وب سایت را تشخیص داد.

Adobe photo shop نرم افزاری ست جهت ویرایش تصاویر و عکس ها

Adobe Fireworks نرم افزاریست جهت ایجاد طرح گرافیک به صورت وکتور

دیگر مواردی که میتوان به ان اشاره کردW3C Validator-adobe brackets-code Anywhere-JQUERY UI و…میبلشد.

 

شناخت اصطلاحات طراحی وب:

 

Web page به صفحه ای که شامل تصاویر و متن ها میباشد و از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند.

Web Site به پایگاهی از اطلاعات که بر روی فضای اینترنت هستند که شامل مجموعه ای از وب سایت ها هستند.

Domain نام بین المللی است که برای هر وب سایت در نظر گرفته میشود.

Web Host یا میزبان وب به فضایی از اینترنت گفته میشود که اطلاعات یک یا چند وب سایت بر روی ان قرار میگیرد.

Static page یا صفحه ثابت به صفحه وبی گفته میشود که مطالب و اطلاعات ان برای تمام کاربران به یک صورت نمایش داده میشود.

Ranker-Page Rank-Keywords …از دیگر اصطلاحات میباشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما