شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی از نقطه صفر


/
تاریخ انتشار: 19 تیر 1398 | 45 بازدید

قبل از هرچیز باید با مفهوم کسب و کار آنلاین آشنا شوید.

به طور خلاصه به هر فعالیتی تجاری که از طریق اینترنت منجر به کسب در آمد شود ، کسب و کار اینترنتی میگویند، که میتواند فروش کالا یا خدمات باشد.

به عنوان مثال: فرض کنید شما سایتی دارید که در آن محصولات خودتان یا شرکت دیگری را به صورت مستقیم یا واسطه ای میفروشید و از طریق آن کسب در آمد میکنید.

 

کسب و کار آنلاین

کسب و کار آنلاین

این روزها قوانین وضع شده و محدودیت های قانونی و غیر قانونی دست و پا گیر تجارت های اینترنتی هستند، پس توانمندی و تدبیر شماست که بتوانید در این حوزه کار آفرینی کنید. برای شروع کار بهتر است با یک وکیل و یا حسابدار مشورت کنید و با آگاهی کامل کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنید.

از مزیت های مهم مشاغل اینترنتی این است که برای موفقیت در این زمینه نیازی به سرمایه زیادی ندارید.

قبل از شروع آموزش به بررسی انواع این کسب و کار می پردازیم.

انواع کسب و کار اینترنتی:

1- فروش محصول:

با توجه به رشد اینترنت و گوشی های هوشمند افراد میل بیشتری به خرید آنلاین محصولات دارند تا در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنند.
فروش محصول به دو روش مستقیم و با واسطه صورت میگیرد:

الف) روش مستقیم: شما محصول خود را به فروش میگذارید. به عنوان مثال اگر شما شخصی هستید که در حیطه ی نقاشی استعداد یا حرفی برای گفتن دارید میتوانید سایتی راه اندازی کنید که در آن نقاشی هایتان را به فروش بگذارید.

ب) روش واسطه ای: در این روش نیازی نیست محصول متعلق به خود شما باشد؛ میتوانید مانند مغازه ها محصول دیگر برند ها را بفروشید. با توجه به نیاز مشتری محصول را برای آنها تهیه کنید.

2- فروش خدمات:

شما میتوانید خدماتی را در اختیار مخاطبان قرار دهید. این خدمات می تواند شامل مشاوره و آموزش و … باشد.

3- فروش محتوا:

در میان روش های گفته شده این روش آسان تر از بقیه مورد ها است.

الف) مستقیم: در این روش شما مطالب آموزشی در قالب کلیپ یا فایل در سایت قرار می دهید تا مشتریان آنها را خریداری کنند.

ب) غیر مستقیم: در این روش شما با توجه به موضوع سایت محتوا سازی می کنید و بازدید سایت را افزایش می دهید، سپس می توانید با گرفتن تبلیغات از دیگران درآمد زیادی کسب  کنید.

 

و اما سوال مهم این است که چگونه کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنیم؟؟

برای راه اندازی کسب و کار آنلاین گام هایی وجود دارد که در ادامه توضیح داده می شود:

گام اول: توانایی و مهارت های خود را پیدا کنید

قبل از شروع یک استارتاپ ابتدا باید توانمندی های خود را بشناسید تا بتوانید حوزه کاری خود را انتخاب کنید و یا حداقل کارهایی که یک مدیر سایت (وبمستر) انجام میدهد را یاد بگیرید.

گام دوم: حوزه کاریتان را انتخاب کنید

انتخاب حوزه میتواند بر اساس توانایی و مهارتتان باشد یا اگر چندین ایده در ذهن دارید ببینید هرکدام چقدر طرفدار و کارایی دارد و مهم تر اینکه تا چه اندازه میتواند نیاز مشتری را رفع کند. سپس ایده ها را با استفاده از ابزار های آنلاین مانند google trends بررس کنید. google trends به شما روند دیده شدن کلید واژه ی ایده ی مد نظرتان را نشان میدهد تا متوجه شوید در بازه های زمانی مختلف چقدر صعود یا نزول داشته است.

یا میتوانید کلید واژه ی ایده ی مورد نظرتان را در گوگل سرچ کنید تا به شما نشان دهد چقدر درباره این کلید واژه صحبت شده و صفحه و سایت ثبت شده است.

البته اگر ایده و تخصصی ندارید و میخواهید محصولی را به فروش برسانید باز هم میتوانید از این ابزار های آنلاین برای مقایسه ی چندین محصول مختلف استفاده کنید تا ازین طریق محصولات پر فروش تر را بشناسید.

گام سوم: شناسایی سایت های رقیبان

این گام یکی از مهمترین گام ها قبل از شروع کسب و کار اینترنتی تان می باشد. شما باید بدانید با چه کسانی رقیب میشوید آنها را بررسی، شناسایی و تحلیل کنید (برای اینکار باید کیفیت سایت ، قدمت سایت، محتوای سایت و خدماتی که ارائه میدهند را مورد بررسی قرار دهید) تا بتوانید خدمات بیشتر و بهتری نسبت به آنها ارائه کنید و سهم بازار بیشتری را از آن خود کنید.

گام چهارم: ساخت و راه اندازی سایت برای کسب و کار

بهتر است خودتان وارد عمل شوید و وب سایت خودتان را بسازید تا با کمترین هزینه کسب و کارتان را راه اندازی کنید به این دلیل که اگر طراحی سایتتان را به شرکت دیگری بدهید باید هزینه های هنگفتی را متقبل شوید ؛ همچنین اگر برای سایتتان مشکلی بوجود بیاید یا بخواهید تغییراتی را اعمال کنید دوباره باید به همان شرکت مراجعه هزینه ای پرداخت کنید. ولی اگر خودتان اقدام کنید در هزینه ها صرفه جویی کرده اید و هر زمان که بخواهید قادر به تغییر و به اصطلاح آپدیت کردن سایتتان هستید.

اولین کار در این گام انتخاب دومین (domain) و هاست (host) است، نام domain باید با توجه به حوزه کسب و کارتان یا برندی که میخواهید راه اندازی کنید، انتخاب شود.

چند نکته ی مهم در رابطه با انتخاب هاست و شرکتی که میزبان سایت شماست:

 • از خرید هاست های ارزان قیمت خودداری کنید
 • پشتیبانی (مهمترین چیزی است که باید مد نظر داشته باشید)
 • کیفیت هاست
 • سرعت هاست (از پرسرعت بودن هاست اطمینان حاصل کنید)
 • آپ تایم بودن سایت (سایت همیشه در دسترس مخاطبان باشد)

گام پنجم: بالابردن بازدید سایت

روش های زیادی در رابطه با بالابردن ترافیک یا بازدید سایت وجود دارد که اولین چیزی که به ذهن هرکسی میرسد تبلیغات و باز هم پرداخت هزینه است. ولی این روش برای شروع کار توصیه نمی شود (صرفه جویی در هزینه ) و بهتر است روش های دیگر را انتخاب کنید.

یکی از بهترین روش ها برای جذب ترافیک، سئو سایت است. هرچه محتوای سایت شما مرتبط تر با حوزه ی کسب و کارتان باشد و کلمات کلیدی مربوط به کسب و کارتان را بهتر انتخاب کرده باشید میتوانید ترافیک زیادی را از طریق جستجو هایی که در گوگل میشود جذب کنید.

برای اینکه سایتتان محبوب گوگل باشد و آن را در صفحه اول نتایج جستجو نشان دهد موارد زیادی وجود دارد که باید رعایت شود از جمله سرعت بالای سایت و عدم انتشار محتواهای کپی شده. (پیشنهاد می شود برای درک بهتر موضوع درباره سئو سایت به طور مفصل سایت های آموزشی را مطالعه کنید.)

استفاده از شبکه های اجتماعی مانند اینساتگرام با هدف رشد کسب و کار و برند سازی مانند راه اندازی کمپین های تبلیغاتی هم یکی از بهترین راه ها برای جذب ترافیک است.

نکته ی بسیار مهم در رابطه با تبلیغات به خصوص در اینستاگرام این است که هرگز به دنبال جمع کردن دنبال کننده های غیر واقعی نباشید و اجازه دهید مخاطبانتان خودشان شما را انتخاب و دنبال کنند.

 گام ششم (گام آخر ): ساخت و نگهداری مشتری های وفادار

برای موفقیت در کسب و کار باید به مشتریان خود اهمیت بدهید و همیشه آنها را راضی نگه دارید ؛ چراکه اگر مشتریان از شما و خدماتتان راضی باشند، خودشان برایتان تبلیغ میکنند؛ و به خاطر داشته باشید تبلیغاتی که دهان به دهان توسط مشتریان بچرخد، یکی از بهترین راه های تبلیغ و دیده شدن برای کسب و کار های آنلاین است.

به عنوان سخن آخر پیشنهاد میشود تمامی مباحثی که در اینجا به طور خلاصه بیان شد را به طور کامل مطالعه کنید.

 

دنیای کسب و کار اینترنتی و وب سایت

با توجه به فراگیر شدن استفاده از اینترنت در بین افراد و رشد صعودی کاربران در فضای مجازی به راحتی میتوان دریافت که یکی از پیشرفته ترین و اصلی ترین نوع کسب و کار ، کسب و کار اینترنتی است . اگر بخواهیم تعریف مختصری از کسب و کار اینترنتی داشته باشیم میتوان گفت به طور کلی به هر فعالیت اینترنتی که برای افراد منجر به کسب درآمد شود کسب و کار اینترنتی گفته میشود . ورود به دنیای بازاریابی اینترنتی با اینکه آسان و ساده بنظر میرسد میتواند یکی از پیچیده ترین کارها باشد و برای موفق شدن در آن به هوشیاری،دانش،ابزار ها و استراتژی نیاز است که کمبود هر یک از این ها میتواند شما را چند گام از دیگر رقبا عقب بیندازد . اما با این وجود به دلیل مزایایی که این نوع کسب و کارها نسبت به کسب و کارهای سنتی دارند از اولین گزینه های انتخابی افراد هستند.

راه اندازی کسب و کار های اینترنتی بدون نیاز به سرمایه ی آنچنانی یکی از عمده ترین مزایای این نوع کارهاست که افراد را برای ورود به دنیای بازاریابی اینترنتی راغب میکند.هر چند زمانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه اندک را داریم نباید توقع داشتن یک فروشگاه اینترنتی بزرگ با محصولات و سود زیاد داشته باشیم . از دیگر علل افراد برای شروع کسب وکار اینترنتی امکان انجام دورکاری و کار در منزل است و این ویژگی به معنای این است که نیاز به دفتر و محل کار برای انجام کار ندارند و میتوانند در هر جایی و بدون هیچ محدودیت زمانی و در هر لحظه از شبانه روز کسب درآمد اینترنتی را تجربه کنند.

برای شروع کسب و کار اینترنتی از ابزار های گوناگونی میتوان استفاده کرد که یکی از اصلی ترین و مهم ترین آنها طراحی وب سایت است . روزانه هزاران وب سایت راه اندازی میشود که بسیاری از این وب سایت ها میتوانند رقیب شما باشند و یافتن جایگاه ثابت و محکم در بین این بازار وسیع کار آسانی نیست و مبتنی بر طراحی صفحات اینترنتی کاربردی و منحصر به فرد می باشد.

اولین گام برای داشتن یک وب سایت حرفه ای آموزش طراحی سایت است تا با رعایت و فراگیری نکات اصولی بتوانیم جایگاه خودمان را بهبود ببخشیم.آموزش طراحی سایت یکی از تخصص هایی تقریبا نو ظهور است که سیستم های گوناگونی برای آن وجود دارد.

در بحث آموزش طراحی وب دو گزینه در پیش روی علاقمندان به یادگیری قرار دارد:

سایت ساز ها طراحی وب با استفاده از 1-

2ـ طراحی وب با استفاده از کدنویسی

همانطور که مشخص است وب سایت ترکیبی از رنگ ها ، گزینه ها ، اشکال و … میباشد که چیدمان صحیح و نحوه به کارگیری این موارد در کنار یکدیگر میتواند عامل جلب توجه برای کاربر و ماندگاری در ذهن مشتریان و در نتیجه ایجاد مشتری وفادار باشد . زیرا وب سایت هر کسب و کار اولین تصویری است که برای مخاطبان ایجاد میشود و با توجه به تعداد بی شمار کاربران اینترنتی میتوان به این نتیجه رسید نحوه طراحی وب سایت یکی از مهم ترین عواملی است که به کسب و کار رونق میبخشد. سادگی  و قابل فهم بودن مراحل انجام کاری که کاربر قصد انجام آن را دارد از دیگر عواملی است که نیاز به آموزش طراحی وب سایت و آشنایی با اصول آن را برای افراد که خواهان کسب و کار اینترنتی از صفر هستند را ضروری میکند.

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی از 0 تا 100

Online Business Starter Guide

کسب درآمد اینترنتی و دیجیتالی با رویکرد بازار ایران


 • نحوه ایده‌یابی، شناخت فردی، هدف گذاری و شناخت راه صحیح قبل از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی
 • بررسی افزونه‌های مورد نیاز کسب و کار و فعال‌سازی آنها
 • شناخت بوم ناب و طراحی بیرینس پلن
 • فعال کردن تنظیمات فروشگاه ساز آنلاین برای شروع
 • شناخت هاست و دامنه و آشنایی با وردپرس و تنظیمات اولیه
 • اد کردن محصولات و گالری عکس
 • راه‌اندازی قدم به قدم سایت وردپرس
 • آشنایی با درگاه پرداخت ها و فعال سازی آن روی کسب و کار خود
 • پیاده‌سازی سیستم ساز فروشگاهی
 • آشنایی به سئو و بهینه سازی سایت و اجرای آن در کسب و کارخود
 • آشنایی با تولید محتوا و انواع محتواها
 • آشنایی با اینستاگرام و تولید محتوا در آن
 • آشنایی با بازاریابی و فروش(دیجیتال مارکتینگ)
 • روابط عمومی در کسب و کار
 • وفادارسازی مشتری و ارتباط با مشتری
 • آشنایی با مجوزهای قانونی

 • زمان: از 25 تا 31 اردیبهشت 1400
 • مدت زمان دوره : هفت جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما