راه اندازی استارت آپ با بوم استارت آپ ناب


تاریخ انتشار: 9 آبان 1397 | 37 بازدید

در مورد کسب و کار ها مدل های مختلفی ارائه شده است. و هر کدام هم نحوه و کسب و کار مخصوص خود را دارند. اما نسخه ای از آن ها به نام Lean Canvas یا بوم استارت آپ ناب است که مخصوص استارت آپ ها طراحی و بهینه سازی شده است.

هدف بوم استارت آپ ناب به وجود آوردن مدلی کسب و کاری است که بر کار آفرینی تمرکز دارد. در این مدل راه حل مشکلات و مسائل و برتری های رقابتی مورد بررسی قرار می گیرد. این بوم همانند سایر مدل های کسب و کار است ولی نکته ای که آن را مخصوص استارت آپ ها کرده است، تمرکز بر روی یکی از اصلی ترین شاخصه های استارت آپ ها یعنی عدم قطعیت و ریسک پذیری است. با رشدانا همراه باشید تا توضیحات بیشتری در مورد بخش های مختلف بوم استارت آپ ناب بدهیم.

تصویری از یک لپ تاپ و تجهیزات لازم برای طراحی بوم استارت آپ ناب

صورت مسئله

اولین مسئله ای را که باید به هنگام راه اندازی استارت آپ در نظر بگیرید این است که خدمت یا محصولی را که قصد دارید آن را عرضه کنید، مشکلی را برای دیگران حل خواهد کرد یا نه. پس اولین کاری را که باید انجام دهید این است که سعی کنید سه مشکل یا مسئله ای که استارت آپ شما قرار است روی آن ها تمرکز کند را بنویسید

ایجاد راه حل

به سوالاتی نظیر این که برای حل چه مشکلی آغاز به فعالیت کرده اید و یا چه ویژگی است که استارت آپ را از سایر رقبا جدا می کند، پاسخ های مناسبی بنویسید.

معیار های کلیدی

فعالیت ها و معیار های خود برای طی کردن مسیر موفقیت را معلوم کنید. این معیار ها می تواند بسته به نوع استارت آپی که دارید متفاوت باشد ولی تعداد مشتریان جدید، ابعاد بازار، و درآمد حاصل از هر مشتری می تواند از این معیار ها باشد.

برنامه ریزی برای هزینه ها

بوم استارت آپ ناب پیشنهاد می دهد که در ابتدای کار خود سعی کنید هزینه های خود ا پیش بینی کنید و و آن ها را ببنویسی. این هزینه ها می تواند مربوط به بخش جذب مشتری و مارکتینگ و یا هزینه ی حقوق کارکنان باشد.

ارزش منحصر به فرد

یعنی این که آن چیزی را که باعث می شود شما نسبت به بقیه متفاوت باشید و باعث می شود تا مشتری به آن جذب شود و باعث پیشرفتتان خواهد شد را بنویسید. مهم است که آن چیزی را که باعث تمایز شما از مشتریانتان می شود معلوم باشد.

جریان درآمدی

مهم ترین بحث یک استارت آپ این است که برای اجرای ایده و انجام پروژه هایش از کجا در آمد کسب کند. باید معلوم باشد که قرار است از کجا درآمد داشته باشید و بدون این که روی آن برنامه ریزی کنید، کاری را هرگز انجام ندهید. اگر از روی هیجانات خود تصمصم گیری کنید، امکان این که شکست بخورید بسیار زیادخواهد بود.

کانال های ارتباطی با مشتریان

کانال های ارتباطی با مشتریان و نحوه دسترسی شما به آن ها و معرفی خدمات خود بسیار مهم است. چرا که باعث می شود تا افراد بهتر شما را بشناسند و توانایی گسترش کسب و کار خود را داشته باشید.

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

آموزش بوم ناب استارتاپ

Lean Canvas Workshop

نقشه گنج استارتاپ خود را بسازید!


 • بوم مدل کسب و کار چیست
 • بوم مدل کسب و کار شامل چه اجزایی است
 • چرا باید بوم کسب و کار داشته باشیم
 • بوم مدل کسب و کار چه نقشی در کسب و کار ها دارد
 • تفاوت بوم ناب با بوم مدل کسب و کار چیست

 • زمان: 10 اسفند 1399
 • مدت زمان دوره : یک جلسه سه ساعته
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما