آموزش و معرفی تکنیک های هک رشد


تاریخ انتشار: 2 آبان 1397 | 43 بازدید

هک رشد بیشتر یک ذهنیت است تا یک روش و تکنینک، که بسیاری از شرکت ها به صورت نامنظم و شاید ناخواسته از هک رشد استفاده می کنند.
اگر بخوایم راحت تر و صریح تر بگوییم: هک رشد، بازاریابی و فروش پیشرفته و منظم تر است.
هک رشد به هکر های رشد می آموزد تا همه چیز را آزمون کنند و بهترین راه حل را پیش بگیرند. یعنی پیش از اینکه نظر مدیران کسب و کار را به عنوان یک اصل صحیح به آزمایش بگذارند، باید آنها را از دید مشتری ها بیازمایند.

یک نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که در سال گذشته متوسط زمانی که کاربران برای شناسایی کسب و کارتان زمان می گذاشتند به 8 ثانیه رسیده بود. در سال 2008 این عدد در ایران حدود 15 ثانیه بوده است. پس شما تنها 8 ثانیه زمان دارید تا کاربران جدید را جذب کنید.

هک رشد سعی دارد از مشتریان فعلی، درآمدزایی بیشتری کند تا هزینه جذب آنها کم شود. یعنی به جای اینکه سیستم کلیشه ای تبلیغات را ارائه کند از سیستم PUSH(ارائه تبلیغ به کاربر و فروش تهاجمی ) استفاده می کند. راهکار PULL (ایجاد اشتیاق برای کاربران به منظور درگیر شدن با برند) را ارائه می دهد.

تفاوت هک رشد و بازاریابی

آموزش و معرفی تکنیک های هک رشد

هکر رشد تنها یک هدف مهم و اصلی دارد که آن رشد است. یک هکر رشد جایگزینی برای یک بازاریاب نیست و همچنین یک هکر رشد بهتر از بازاریاب هم نیست. پس در واقع یک هکر رشد با یک بازاریاب فرق دارد.
هر تصمیمی، هر استراتژی یا هر تاکتیکی که یک هکر رشد می گیرد بر  اساس رشد است. پس این فرد هر ابتکار عملی را به امید رشد انجام می دهد.
درست است که یک بازاریاب هم به رشد اهمیت می دهد اما قطعا با یک هکر رشد قابل مقایسه نیست. هک رشد تمرکز جدی بر روی یک هدف مشخص دارد که باعث به وجود آمدن تعدادی روش، ابزار و الگو شده است که قبلا در اصول بازاریابی سنتی وجود نداشته است. هرچه زمان می گذرد و جلوتر می رویم شکاف بین هک رشد و بازاریابی بیشتر مشخص می شود.

چند نکته از موفقیت Airbnb (نمونه مشهوری از کاربرد هک رشد) می توان برداشت کرد:
این شرکت کاری کرد که به هیچ وجه از یک بازاریاب سنتی ساخته نیست، زیرا تکنیک آن ها علاوه بر خلاقیت نیازمند دانش برنامه نویسی است. شرکت Airbnb متوجه شد که مخاطبان هدفی که به دنبالش است، قبلا در سایت craigslist وجود دارد. پس استراتژی افزایش کاربران خود را اینگونه تعریف کرد.

یکی از رمز های موفقیت این شرکت این بود که ابتکار زیادی به خرج داد. آن ها روش خود را از روی کسی کپی نکردند و در واقع آن ها ریسک بالایی کردند و جرات امتحان روشی را داشتند که معلوم نبود موفقیت آمیز باشد.

شرکت Airbnb با داشتن دانش تخصصی برنامه نویسی و استفاده از روش های مهندسی معکوس موفق به چنین کاری شد. آن ها برای افزایش کاربران سیستمش از حفره های موجود در بازار استفاده کرد. آن ها به API سایت Craigslist دسترسی نداشتند و به طور رسمی نمی توانستند با آن همکاری کنند، پس مرزهای تکنولوژی موجود را شکستند و به جلو حرکت کردند.

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


    
    دوره های پیشنهادی:
    سایر دوره ها
    ×

    سرویسهای سایت ما