تاثیر خودشناسی و کشف مهارت ها در آینده شغلی


تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 1398 | 915 بازدید

آیا هیچ وقت به درک صحیح از اهمیت خودشناسی و کشف مهارت ها پی برده اید؟ اینکه چه تاثیری می تواند روی زندگی حال و آینده تان داشته باشد؟ یا اینکه چه تاثیری بر روی تصمیمات شما برای داشتن زندگی بهتر دارد؟

همه این ها سوالاتی هستند که اگر در مورد استعداد ها یا مهارت های خود کنجکاو شده باشید از خودتان می پرسید و این نمود خودشناسی و کشف مهارت ها در شما می باشد. هر انسانی به طور منحصر به فرد خلق شده و استعداد و مهارت هایی را دارد که منحصرا به خودش تعلق دارد و با کشف آنها و خودشناسی و کشف مهارت ها به طور صحیح می تواند بهترین خودش باشد.

در این مقاله اقداماتی قابل اجرا برای شناسایی مهارت های منحصر به فرد شما را بررسی می کنیم:

انجام تست های خود شناسی نظیر  MBTI

اولین روش، تست های خودشناسی و کشف مهارت ها و شخصیت شناسی معتبر هستند که پس از انجام آنها به طور نسبی میتوانید برخی از ویژگی های درونی و شخصیتی خود را کشف کنید. یکی از این تست های خودشناسی و کشف مهارت ها، تست MBTI می باشد که در دنیا بسیار رایج و معتبر هست و مسائلی از قبیل درون گرا بودن یا برون گرایی، شهودی بودن یا تصمیم گیرنده بودن فرد بر اساس احساسات و برخی نکات دیگر را برایتان توصیف می کند و طبق آن می توانید جایگاه های شغلی مناسب خود را پیدا کنید، نقاط ضعف و قدرت خود را بیابید و مسائلی از این قبیل. تست های مشابهی نیز برای خودشناسی و کشف مهارت ها وجود دارند مثل تست DISK که پروفایل شخصیتی شما را مشخص می کند. هیجانات، احساسات و …که عامل شناخت شخصیت خود و اطرافیانتان می باشد و می توانید پس از شناخت روحیه آنها رفتار بهتر و شایسته تری با آنها داشته باشید و یا تست DMSI که سبک انگیزشی غالب در شما را بررسی می کند که چه مسائلی برای شما انگیزه ایجاد میکند و دلیلی برای ادامه کارهایتان می شود؟ و تست هایی از این قبیل. اکثر این تست ها را می توانید به صورت آنلاین پاسخ دهید و نتیجه آن را ببینید، اما برای درک بهتر نتیجه و بررسی نکات اصلی، بهتر است در کلاس ها، همایش ها و یا کارگاه های خودشناسی و کشف مهارت ها شرکت کنید و یا با مشاوران مربوطه صحبت کنید.

به طور کلی مهارت های هر فردی به دو حالت مهارت های شهودی (قابل لمس)  و مهارت های غیر شهودی (قابل درک) تقسیم می شوند. مهارت های شهودی مثل هنر نقاشی، ورزش و یا از این دست مهارت ها و حالت دوم مهارت هایی هستند که قابل لمس نیستند و فقط احساس می شوند مثل مهارت های شخصیتی، توانایی خوب سخن گفتن یا شنونده خوبی بودن هستند.

و در صورتی که فرد بتواند هر دو این مهارت ها را با هم ادغام کند، می تواند از حداکثر استعداد خود استفاده کند.

از دیگران نظر بخواهید

روش دوم که می توانید از آن کمک بگیرید، درخواست از دوستان و نزدیکانتان برای توصیف شخصصیت شما می باشد.

از کسانی که با آنها در ارتباط هستید و شما را به خوبی می شناسند بخواهید که سه ویژگی خوب و سه ویژگی بد از شما را بگویند. این ویژگی ها هر چیزی می تواند باشد. مثلا این که شما با احساس هستید یا زود عصبانی می شوید و یا اینکه همیشه به موقع سر کار حاضر می شوید و غیره. این افراد می توانند همکاران، دوستان صمیمی یا خانواده شما باشند و دیدگاه آن ها نسبت به خودتان را ببینید.

پس از آن با بررسی نقاط مشترک پاسخ آنها می توانید متوجه رفتار اجتماعی و شخصیتی خود شوید.

مهارت چیست ؟

مهارت یعنی توانایی انجام دادن کار هایی که هر فردی قابلیت انجام آن را ندارد. مهارت ها اکتسابی هستند و با توجه به استعداد ذاتی هر فردی می توانند بهتر یا ضعیف تر باشند. مثلا فردی که استعداد و علاقه کار با کامپیوتر را دارد خیلی بهتر و سریع تر می تواند مهارت برنامه نویسی را فرا گیرد. اما این مهارت می تواند برای افراد دیگر هم با توجه به تلاش آنها به وجود بیاید.

در ادامه به بررسی اهمیت خودشناسی وکشف مهارت ها در انتخاب شغل مناسب می پردازیم.

مرحله 1: مهارت های پنهان خود را کشف کنید

شغل قبلی، کار های داوطلبانه ای که انجام دادید، پیشینه تحصیلی، سرگرمی ها و مهارت هایی که برای انجام این وظایف نیاز دارید را بررسی کنید. همچنین، ویژگی هایی که مردم از شما انتظار دارند، در داخل و خارج از کار و دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، هم دانشگاهی های شما ممکن است شما را به خاطر مهارت های سازمانی خود در هنگام اجرای یک پروژه گروهی مورد تشویق قرار دهند، دوستان شما ممکن است بگویند شما بسیار منطقی و عالی در ارائه مشاوره رفتار می کنید، یا خیلی از مسائل دیگر که خود شما به تنهایی توانایی کشف آنها را ندارید.

بنابراین برای خودشناسی و کشف مهارت ها نیاز به ارتباطات و پیگیری گذشته خود دارید. لیستی از این مهارت ها را بیابید، ببینید که کدامیک از مهارت های شما بیشترین نمایش را داشتند و شما فکر می کنید که می توانید در یک محیط حرفه ای از آن ها استفاده کنید و آن مهارت را توسعه دهید.

مرحله 2: بررسی کنید که چه شغل هایی می توانند مهارت های پنهان شما را کشف کنند

ارزیابی کنید که چه صنایع، شرکت ها و شغل هایی به مهارت های شما نیاز دارند. شما می توانید با مرور وب سایت های استخدام، با استفاده از فیلتر های جستجو بررسی کنید که چه جایگاه های شغلی به مهارت های شما نیاز دارندهمچنین توصیه می کنم با یک فرد متخصص در جذب نیرو  و یا مدیر منابع انسانی صحبت کنید، تا شما را در جهت پیدا کردن شغل مناسب راهنمایی کند.

مرحله 3: جستجوی شغلی خود را آغاز کنید

هنگامی که مهارت های پنهان خود را کشف کردید، و مهمتر از همه، می دانید که در انجام کدام مهارت ها استعداد بیشتری دارید، وقت آن است که برای درخواست شغل مورد نظر خود آماده شوید و رزومه خود را به روز کنید. هنگام صحبت با استخدام کنندگان، مدیران و نوشتن نامه های معرفی خود، دقیقا مشخص کنید چگونه این مهارت ها می توانند در نقش مورد نظر شما موثر باشند

یکی از چیزهایی که باید در نظر داشته باشید این است که تمام مهارت ها قابل فرا گیری هستند، اما بستگی به موقعیتی دارد که شما به دنبال آن هستید، همچنین استعدادهایی هستند که شما از انجام دادن آنها لذت می برید . ایمان داشته باشید که با خودشناسی و کشف مهارت ها می توانید جایگاه شغلی و اجتماعی مناسب خود را پیدا کنید. دوره ی خودشناسی و کشف مهارت ها در رشدانا می تواند به شما در شناخت خودتان کمک کند

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

کاپیتان مهارت های نرم

Soft Skills Expert

مهارتهای نرم، مقدمه و لازمه ورود به دنیای توسعه فردی و کسب و کار

آموزش مهارت های نرم

 • ویژگی های یک تیم خوب
 • معرفی الگوها و منابع کاربردی کار تیمی
 • اصول کاربردی مذاکره و متقاعدسازی بر مبنی روانشناسی
 • ساخت شخصیت اثرگذار
 • آشنایی با شش تیپ تفکری انسان‌های مختلف
 • تشخیص سبک‌های تفکر در صحبت‌ها و مذاکرات
 • رابطه خودشناسی و دوره های زندگی
 • خودشناسی و انتخاب صحیح شغل
 • استعدادیابی و پرورش استعدادهای شخصی
 • روش‌های تاثیرگذاری کلامی و غیرکلامی
 • ساختار درک پیام های غریزی
 • زبان بدن تقلبی
 • اصول مذاکره حرفه ای
 • اصول شبکه سازی

 • زمان: از ۱ شهریور ۱۴۰۰
 • مدت زمان دوره : 39 ساعت در 11 جلسه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
رشدانا
مشاوره سریع با ما


  
  دوره های پیشنهادی:
  سایر دوره ها
  ×

  سرویسهای سایت ما