طراحی کاربری سایت چرا و چگونه؟


تاریخ انتشار: 9 تیر 1398 | 19 بازدید

 

همانطور که میدانیم رسالت رشدانا همیشه توسعه ی کارآفرینی و کسب و کار آنلاین بوده است. زین روی بر آن شدیم تا در چندین جلسه هر چند کوتاه به بیان اصول آموزش طراحی کاربری یا آموزش ux بپردازیم.

برای بررسی مراحل تجربه ی کاربری خوب همراه باشید:

 

آموزش طراحی کاربری یا آموزشux  چیست؟

 

 از ux غافل نشوید حتی اگر این تصویر برای شما لود نشد:))

صرف نظر از اینکه کسب و کار شما با it مرتبط است یا خیر بی شک برای معرفی خدمات یا محصولات خود به یک سایت نیازمندید . حتما می دانید که اگر محتوای و یا ظاهر سایت به حد کفایت جذاب و گیرا نباشد به سرعت تعداد زیادی از مشتریان بالقوه و بالفعل خود را از دست می دهید و این اتفاق بی توجه به کیفیت خدمات شما روی می دهد. دقیقا به مانند مرگ تدریجی یک رویا.

باید بدانید شما کمتر از  1 دقیقه فرصت دارید  کاربرانی که وارد سایت شما می شوند را جذب کنید و آنها تصمیم بگیرند که در وبسایت شما بمانند یا آن را ترک کنند. و این همان اصولی است که در ux یا تجربه ی کاربری به آن پرداخته می شود.

حال که به اهمیت بهبود تجربه ی کاربر از سایت خود پی بردید به توضیح این فرایند می پردازیم

ux یا تجربه ی کاربری به معنای آنچه که کاربر در برخورد با محصول شما تجربه می کند است که غالبا در برخورد با محصولات فناوری مانند تلفهای هوشمند، کامپیوتر، نرم افزار و وب سایت ها استفاده می شود.

برگترین هدف طراحی تجربه ی کاربری افزایش سطح رضایت و بهبود عملکرد و سهولت دسترسی به خدمات و محصولات یک مجموعه است.مباحثی که در این حوزه مطرح می شود شامل موارد زیر است:

طراحی تعاملی

طراحی تعاملی به مجموعه تعاملات بین کاربر و محصول می گویند مانند پرداختهای الکترونیکی از آنجا که این تعاملات بیشتر مالی هستند از اهمیت زیادی برخوردارند.

طراحی بصری

از اهمیت طراحی بصری قطعا هر چه بگوییم حق مطلب ادا نشده است!

در این طراحی به زیبایی شناسی سایت می پردازیم و غالبا طراحان گرافیک به کمک ما می آیند. تصویر سازی، عکاسی، تایپوگرافی، طرح بندی انتخاب رنگها توازن، تعادل رنگ ها و شکل ها از عناصر بی نهایت مهم در بهبود طراحی بصری است.

تحقیقات کاربر

تصور کنید به یک سفر فضایی می روید قاعدتا برای تمام این مسیر به یک تلسکوپ و نقشه ی راه نیازمندید. تحقیقات کاربری دقیقا همان تلسکوپ برای درک نیازها و خواسته های مشتریان است که اگر انجام نشود تمامی مراحل بر اساس حدس و گمان پیش می رود به این صورت که در این گام مهم دقیقا نیاز مشتریان راتشخیص و تمامی تصمیمات بر این اساس اخذ می شود.

اصول طراحی ux

همیشه باید توجه داشت آموزش طراحی کاربری دقیقا مانند یک شمشیر 2 لبه عمل می کند از طرفی باید رضایت مدیر پروژه را جلب کند از طرف دیگر توازن بصری و زیبایی و قابلیت درک شدن توسط کاربران را در نظر گرفت.(کلا همیشه زمانی که کارفرما دارید شرایط مانند شمشیر دو لبه تیز است!!)  در این راستا چند اصل را جهت  بهبود تجربه ی کاربری مطرح می کنیم

 

 1. داشتن نگاه انسانی: به یاد داشتید حس تعامل با یک ربات برای هیچ کس جذاب نیست! اگر کاربران حس کنند که شخصیت و برند شما در دسترس است اعتماد آنها را به دست اوردید. پنجره های راهنمایی و گفتگوی آنلاین، همگام شدن با اتفاقات روز مثل تخفیفات به ماسبتهای مختلف، صحبت از دغدغه های کاربران همچینین گاهی عامیانه صحبت کردن از نمودهای پیاده سازی این راهکار است.
 2. قابلیتِ پیدا کردن:در این زمان پر از مشغله و هجوم افکار و اخبار و دغدغه های بی حد قطعا نباید انتظار داشت کاربران زمان زیادی صرف جستجو برای یک مورد خاص در سایت شما کنند. به یاد داشته باشید که در یک سایت با ux مناسب همه چیز خیلی ساده پیدا شده و در دسترس است.
 3. طراحی سبک و ساده:سعی کنید همیشه رک و مستقیم و بی پرده با مشتریان همراه شوید با فراهم کردن تجربه های لذت بخش رابطه ی خوبی با کاربران برقرار کنید.
 4. دوری از حواشی:از لایه های متعدد و اضافی سایت دالانهای پیچ در پیچ دوری کنید باور کنید انسان نسل امروز اعصاب خودش را هم خیلی ندارد چه برسد به مطالب غیر ضروری!

سخن پایانی

و در پایان این مطلب لازم است بدانیم که در هر حوزه ای که فعالیت دارید باید بدانید ux می تواند در رشد شما کمک کند چرا که به هر حال برای توسعه ی کسب و کار خود به مشتریان راضی نیازمندید و همین کاربران راضی و خشنود عامل موفقیت و رشد یک مجموعه می شوند

در مطالب بعدی ابزارهای تحقیقات، ارزیابی رقبا و طراحی تعاملی را بررسی خواهیم کرد.. با ما تا وایر آل شدن اسم و برند خود همراه باشید………..

 

 

مطالب مرتبط

دوره آموزشی پیشنهادی

معمار طراحی تجربه کاربری (یو ایکس دیزاینر)

UX Design Architect

طراحی تجربه کاربری را زندگی کنید و وارد دنیای بزرگ یو ایکس شوید

دوره جامع آموزش طراحی تجربه کاربری

 • چرا به انجام تحقیقات از کاربران نیاز داریم؟
 • چگونه به بخش پنهان رفتار کاربران نفوذ کنیم
 • معرفی تفکر طراحی
 • ضرورت تفکر طراحی در طراحی و توسعه کسب و کار
 • آشنایی با تاثیر تجربه کاربری در طراحی محصول
 • طراحی وایرفریم
 • آشنایی با مفاهیم و ساختار هویت دیداری
 • روش‌های خلق برند
 • کاربردپذیری دکمه های call to action
 • بررسی معروف ترین چک لیست های کاربرد پذیری
 • کاربردهای گیمیفیکیشن و تاثیرات واقعی آن
 • طراحی و فاز بندی پروژه طراحی
 • نحوه تشخیص نیاز برای استفاده از گیمیفیکیشن در محصول یا سرویس
 • طبقه بندی رویکردهای طراحی گیمیفیکیشن
 • عوامل تاثیر گذار فرهنگی بر طراحی
 • طراحی و شناخت نیاز های مخاطب

 • زمان: 8 مهرماه 1399
 • مدت زمان دوره : 2 ماه
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مشاوره سریع با مادوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها