مسیر شغلی کاربلد انیمیشن


توانمندسازی مهارتی در حوزه .
آموزش انیمیشن
Animator Job Career Path

وارد دنیای انیمیشن شوید و در این حوزه متخصص شوید

برگزاری در آموزش مجازی

انیماتور یک هنرمند است که توانایی متحرک کردن تصاویر به منظور ایجاد انیمیشن را دارد و توانایی کار با انواع نرم افزار های انیمیشن سازی را داشته و به اصول انیمیت تسلط کافی دارد. یک انیماتور در زمینه های مختلفی از جمله فیلم های سینمایی ، تلوزیون و بازی های کامپیوتری می تواند فعالیت کند.

مشاوره رایگان

شروع مسیر رشد به زودی اعلام می شود

زمان حدودی مسیر حدود حدود 4 ماه

تعداد مدرسین 1 مدرس با تجربه

امکان اشتغال معرفی، به محض اتمام مسیر

نیاز به کارآموزی نیاز دارد، 1 تا 3 ماه

کوچینگ فرد به فرد دارد، همزمان و بعد از مسیر

مشاوره پس از مسیر دارد، همزمان و پس از اتمام

شرایط اقامت دارد، داخل هتل آپارتمان

gathering جلسات دورهمی و تیم سازی پس از مسیر رشد : دورهمی های ماهانه موشن و انیمیشن مشهد

مسیر رشد شغلی کاربلد انیمیشن مناسب کیست؟

مسیر رشد شغلی مهارتی

در مسیر رشد انیمیشن شما با مهارت های لازم برای ورود به دنیای فوق العاده زیبا و جذاب انیمیشن سازی وارد می شوید و در صورت تلاش و پشتکار کافی به راحتی می توانید جذب شرکت های مختلف شوید چرا که مهارت انیمیشن سازی در صنایع تبلیغاتی، سینما ، تلوزیون و بازی های ویدئویی کاربرد زیادی دارد و در تمامی این صنایع نیاز به یک فرد با مهارت انیمیشن سازی به خوبی حس می شود.

پرداخت و شروع مسیر رشد
انتخاب و ثبت نام
چگونه شهریه را بورسیه شوم؟

شرکت هایی که به کاربلد انیمیشن نیاز دارند

موضوعات مهارتی این مسیر

در این مسیر شما با اصول انیمیت، ریگ 2d، انیمیشن 3d و بازیگری در انیمیشن به طور کامل آشنا می شوید و همچنین کار با نرم افزار ها مطرح در این حوزه را هم به طور کامل فرا خواهید گرفت و در صورت پشتکار و تلاش مستمر بعد از اتمام این مسیر رشد می توانید به صورت حرفه ای وارد حوزه ی انیمیشن سازی شوید.

کارگاه های این مسیر

مدرسین کاربلد انیمیشن

 • محسن چوبدار :

  بیش از ۱۰ سال فعال در زمینه انیمیشن. کارم را با انیماتوری انیمیشن و سوپروایزری انیمیت شروع کردم و بعد از انجام چندین پروژه در قالب سریال و تیزرهای تلویزیونی از سال ۹۵ به عنوان کارگردان و نویسنده نیز در دو پروژه بین‌المللی مشغول به فعالیت میباشم
پرداخت و شروع مسیر رشد
انتخاب و ثبت نام
چگونه شهریه را بورسیه شوم؟

موضوعات تدریس این مسیر

 • آموزش قوانین بنیادی انیمیت
 • ریگینگ و مفصل گذاری
 • آموزش انواع حرکت در انیمیشن
 • افکت های ویژه در صحنه و سیستم های شبیه سازی حرفه ای
 • اموزش حرکت انسان ( دست، پا، صورت و ...)
 • تنظیم و کانفیگ صحنه
 • آموزش مقدماتی نرم افزار تون بوم
 • حرکت ترکیبی
 • آموزش انیمیت فریم بای فریم
 • تنظیم کردن Keyframe ها در Graph Editor
 • آموزش آناتومی سر و صورت در انیمیشن
 • کلیدهای میانبر برای اجرای یک انیمیشن
 • تنظیمات Time Slider
 • آشنایی با Tangent های Clamped و Spline
 • انواع حرکت دایره له چپ و راست و حرکت پاندولی
 • اجرای صدا

توضیحات تفصیلی مسیر رشد شغلی

مسیر رشد انیمیشن:

مسیر رشد انیمیشن Animation Specialist Growth Path

قطعا این یکی از جذاب ترین مسیر رشد های رشداناست که البته محبوبیتی جهانی دارد 🙂

امروزه انیمیشن صرفا محدود به فیلم – انیمیشن ها نمی‌شود بلکه می‌توان از آن برای تولید محتوای آموزشی و همچنین محتوای تبلیغاتی و.. استفاده کرد.

با این حساب اینکه می‌گویند انیمیشن صرفا برای کودکان است حرف اشتباهی است. چه بسا فیلم انیمیشن هایی که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان را نیز مجذوب خود می‌کنند.

انیمیشن و انواع سبک ها و تکنیک های آن

در تقسیم بندی محتوایی، احتمالا بتوان به طور کلی انیمیشن را جز محتوا های ویدیویی یا Video Marketing قرار داد هرچند که حوزه اختصاصی خود را دارد و با عنوان Animation Marketing شناخته می‌شود.

اما انیمیشن یا پویانمایی واقعا چیست؟ ما در رشدانا سعی کرده‌ایم اصولی ترین و درست ترین تعریف از انیمیشن را به شما ارائه دهیم.

تعریف متداول تر و قدیمی تر انیمیشن

به طور کلی انیمیشن نمایش تند و پیوسته تصاویر و آثار هنری دو بعدی یا سه بعدی است که توهم حرکت را برای شما ایجاد میکند.

دقت کنید.. نمایش تند و سریع تصاویر به صورت فریم بای فریم که توهم حرکت را برای شما می‌سازد. پس آنها از خود حرکتی ندارند. وقتی به صورت روان و سریع و پویا در کنار هم به اجرا در می آیند، توهم حرکت برای مخاطب ایجاد می‌شود که البته این توهم حرکت تصاویر پویا ناشی از خطای دید است.

حالا این عمل (توهم حرکت) هم می‌تواند به صورت رسانه آنالوگ ( نوار فیلم آنالوگ ) صورت بگیرد و هم در رسانه های دیجیتال. یعنی هم می‌تواند به شیوه سنتی انجام شود و هم به شیوه امروزی تر آن یعنی با بهره گیری از ابزار های دیجیتال.

تعریف امروزی تر انیمیشن 

انیمیشن مجموعه ای از عناصر تصویری و صوتی است که با بهره گیری از شخصیت ها یا تصاویر گرافیکی و متن های متحرک سعی دارد به درک ساده تر مفاهیم پیچیده کمک کند.

در ادامه با رشدانا همراه باشید تا به طور مفصل در این باره توضیح دهیم.

به طور کلی سبک های تحت پوشش انیمیشن، به 5 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • انیمیشن سنتی
 • انیمیشن های دو بعدی یا 2D
 • انیمیشن های کامپیوتری سه بعدی یا 3D
 • موشن گرافیک ها
 • استاپ موشن ها

انیمیشن سنتی (Traditional Animation)
انیمیشن سنتی یا تردیشنال انیمیشن که گاهی به آن Animation Cel گفته می‌شود، یکی از قدیمی ترین سبک های انیمیشن است. انیماتور ها در این سبک برای ایجاد توالی انیمیشن، به صورت فریم بای فریم پیش می‌روند و هر فریم را جداگانه طراحی می‌کنند. سپس فریم ها را یکی پس از دیگری و با سرعت نمایش می‌دهند و توهم حرکت را ایجاد می‌کنند.
به این صورت که انیماتور ها (روی کاغذ های کالک و میز نوری که نوعی کاغذ مات و کدر است) شروع به اتود زدن می‌کنند و بعد از اتمام طرح های اولیه، کاغذ دیگری روی کاغذ کالک قرار داده و با طراحی مجدد سعی در بهبود طرح اولیه دارند. در ادامه روی طرح نهایی celluloid که ورقه ای شفاف است و تقریبا مانند طلق است قرار داده و با رنگ آمیزی به تکمیل روند کار میپرداختند. (به همین دلیل به انیمیشن تردیشنال ، انیمیشن سل یا Animation celluloid هم گفته میشود.)
در آخر بعد از انجام اصلاحات نهایی تصاویر را در یک قاب در کنار هم قرار داده و با دوربین آنالوگ شروع به عکس برداری از تصاویر می‌کردند. در نهایت این فریم ها را در کنار هم قرار داده و با سرعت ب حرکت در می‌آوردند. تصورش را بکنید..انیمیشن ها با این سختی ساخته می‌شند!

حتما تا الان متوجه شدید که این شیوه واقعا طولانی پر زحمت و البته پر هزینه است و امکان خطای دستی هم در هنگام طراحی آن وجود دارد. اما نگران نباشید!
امروزه انیمینشن سنتی (فریم بای فریم) بیشتر با استفاده از ابزار های دیجیتال یعنی تبلت و قلم نوری انجام می‌شود و دیگر نیاز به عکس گرفتن از هر فریم به صورت جداگانه نیست.
مثلا به نمونه زیر دقت کنید. این نمونه به صورت دستی و در 200 فریم به صورت جداگانه با استفاده از قلم نوری کشیده شده و در نهایت فریم ها با سرعت بالا در کنار هم قرار گرفته اند و به نمایش درآمده اند.

انیمیشن دو بعدی یا 2D
از آنجا که انیمیشن های سنتی به صورت دو بعدی و مبتنی بر بردار ساخته می‌شوند، اصطلاح دو بعدی یا 2D غالبا در همین سبک یعنی تردیشنال انیمیشن به کار می‌رود. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزار های دیجیتال، ساختن انیمیشن 2D با رایانه میسر است. در نتیجه این اصطلاح به انیمیشن هایی وکتوری که با رایانه ساخته می‌شوند نیز گفته میشود.
با اینکه در سبک امروزی آن، این عملکرد با استفاده از رایانه صورت می‌گیرد، اما کاملا از تکنیک های مشابه در ساخت انیمیشن سنتی استفاده می‌شود و Base کار یکی است.

اما چه چیزی باعث می‌شود انیمیشن های دو بعدی را در یک رده ی جداگانه از سبک سنتی آن قرار دهیم؟ درواقع این وجه تمایز مربوط به انعطاف پذیری انیمیشن های رایانه ای می‌شود که با ارائه امکانات ویژه دست کاربران را در این امر آزاد گذاشته اند.

به طور مثال در هنگام ساختن انیمیشن سنتی یک کاراکتر بار ها و بار ها باید در یک یا چند حالت مختلف کشیده شود و در فریم های متعدد به صورت متحرک مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که انیمیشن های رایانه ای با انعطافی که از خود نشان داده اند راه را برای مبتدیان باز گذاشته و تنها با استفاده Rigging می‌توان عمل توهم حرکت را با سهولت بیشتری انجام داد و احتیاجی به طراحی های مجدد آن نیست. مورد دیگر مهارت نقاشی ست که انیماتور ها نیاز دارند برای تکمیل روند کار خود از مهارت بسیار قوی در نقاشی بهره‌مند باشند که به لطف انیمیشن های رایانه ای، این چالش نیز برای مبتدیان این حوزه رفع شد.
انیمیشن سه بعدی یا 3D
انیمیشن سه بعدی قطعاً انقلابی در ظاهر صنعت انیمیشن امروز ایجاد کرده است و این تحول شگفت انگیز از سال 1995 با داستان اسباب بازی به کارگردانی جان لاستر (John Lasseter) آغاز شده است.
با اینکه اصل کار یکی است و انیمیشن سه بعدی نیز مانند انیمیشن سنتی نیاز به درک از اصول یکسان حرکت و ترکیب دارد، اما به لحظی مهارت های فنی، روش و مسیر کار انیمیشن سه بعدی از انیمیشن سنتی جدا می‌شود.
حتی در این روش هم اصول فریم بای فریم حفظ می‌شود اما به دلیل استفاده از ابزار ها و فضای دیجیتال، دقت کار بالا تر می‌رود و قابل کنترل تر است. شاید بگویید خب در این روش هم که از ابزار دیجیتال استفاده می‌کنیم. پس فرقش با انیمیشن دو بعدی چیست؟
همانطور که از اسم آن مشخص است، در این سبک کاراکتر را به صورت سه بعدی و به راحتی از زوایای و موقعیت های مختلف بدون ترسیم مجدد بررسی می‌کنیم. درحالی که در انیمیشن دو بعدی که مبتنی بر بردار و وکتور است، فقط بخشی از کاراکتر که در مقابل ما قرار دارد را میبینیم و عملا بخشی که قابل مشاهده نیست، حذف می‌شود.
در نتیجه برای دیدن کاراکتر از موقعیت های مختلف، نیاز است که کاراکتر در همان موقعیت ها دوباره طراحی شود. درست است که این روش نسبت به انیمیشن سنتی راحت تر و با استفاده از رایانه صورت می‌گیرد، اما در هر حال طراحی مجدد باز هم انجام می‌شود.
اما در انیمیشن سه بعدی، ابتدا مدل کاراکتر طراحی شده، سپس برای آن یک اسکلت در نظر گرفته می‌شود و بعد از آن ما این امکان را داریم که کاراکتر را در موقعیت های مختلف جابه جاکنیم.
دقت کنید که در این سبک ما بر منحنی ها و جزئیات کاراکتر بسیار متمرکز هستیم و احتمالا همین بخش است که نیازمند دقت و زحمت خاصی است اما خروجی کار آنقدر به واقعیت نزدیک است و دلپذیر که به تمام سختی هایش می ارزد.
موشن گرافیک
درست است که ما این را جز دسته بندی انیمیشن ها در نظر گرفته‌ایم، اما گرافیک های متحرک مستقل از انیمیشن عمل میکنند. اما صرفا چون تحرک دارند، آنها را وارد خانواده‌ی بزرگ انیمیشن کرده‌ایم.
موشن گرافیک یا گرافیک متحرک بر خلاف سه مورد بالا لزوما مبتنی بر داستان و شخصیت نیست. موشن گرافیک درواقع هنر متحرک سازی عناصر و متون گرافیکی با شیوه ای کاملا خلاقانه است که برای اهداف تجاری و تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شود.
در موشن گرافیک ما نیازی به دانش مکانیکی بدن و بازیگری نداریم اما ویژگی مشترک آن با انیمیشن این است که احتیاج به درک درست از ترکیب عناصر بصری و همچنین حرکت دوربین داریم.
اجازه دهید به همین توضیحات درمورد موشن گرافیک بسنده کنیم و آن را به طور مفصل در بخش خودش یعنی مسیر رشد موشن گرافیک توضیح دهیم 🙂
استاپ موشن Stop Motion
استاپ موشن به توالی عکس ها از سوژه گفته می‌شود که قرار است توهم حرکت را به وجود بیاورند. به این صورت است که ابتدا از سوژه عکسی گرفته میشود. بعد سوژه کمی حرکت میکند و بعد عکس دیگری گرفته میشود.
این روند آنقدر تکرار میشود که عکس ها یکی پس از دیگری در کنار هم قرار بگیرند توهم حرکت را برای شما به وجود آورند (دقیقا به همان صورت فریم بای فریم).

استاپ موشن عملکردی مشابه انیمیشن سنتی دارد با این تفاوت که به جای نقاشی از مواد زندگی واقعی استفاده میکند و همین امر، استاپ موشن را خاص و متمایز می‌کند.
البته این کار سختی های خود را هم دارد به این دلیل که در این سبک، انیمیشن روند بسیاار طولانی را طی میکند؛ زیرا هر شیء باید به صورت اینچ به اینچ حرکت کند در حالی که در هر فریم از آن عکس گرفته می‌شود. این یعنی ته دقت و ظرافت که باید با صبر و حوصله صورت بگیرد.
اگر بخواهیم یک نمونه بسیار زیبا از استاپ موشن را مثال بزنیم باید به انیمیشن جذااب والاس و گرومیت(Vallas and Gromit) اشاره کنیم که از تکنیک استاپ موشن بهره برده است.
مسیر رشد انیمیشن سازی یا Animation Specialist رشدانا
حالا که با کلیت انیمیشن آشنا شدید، بهتر است برویم سراغ دوره ی انیمیشن رشدانا 🙂
ما در این مسیر رشد سعی کردیم با چینش درست کارگاه های لازم و ضروری، به صورت فریم بای فریم و استپ بای استپ شما رو وارد دنیای شیرین انیمیشن سازی یا پویا نمایی کنیم 🙂
کارگاه های مسیر رشد انیمیشن سازی یا Animation Specialist به شرح زیر هستند:

 • آموزش نرم افزار Moho Anime Studio
 •  آموزش Rig 2D
 • آموزش اصول انیمیت
 • آموزش انیمیت مقدماتی انسان
 •  آموزش اصول طراحی
 • آموزش نرم افزار Toon Boom
 • آموزش انیمیت فریم بای فریم
 • آموزش نرم افزار Maya برای انیمیشن
 • آموزش انیمیشن 3D
 • کارگاه بازیگری در انیمیشن

کارگاه هایی که می‌بیند با دقت و حساسیت خاصی چیده شده اند تا کاملا با مسیر رشد Animation Specialist تطبیق داشته و برای شما کارآمد باشند.
کارگاه های این دوره
خب طبق توضیحات داده شده درباره ی اصل و اساس انیمیشن، بهتر است برای درک بهتر انیمیشن، کار را با ساده ترین سبک آن یعنی انیمیشن دو بعدی یا 2D شروع کرده و وکتور محور حرکت کنیم.
محبوب ترین و کاربردی ترین نرم افزار برای شروع کار Moho Anime Studio میباشد که در این دوره قصد داریم ضمن آشنا کردن شما با این نرم افزار حرفه ای و جذاب، شما رو با اصول انیمیت در نرم افزار Moho آشنا کرده و به آموزش طراحی کارکتر و rigging آن بپردازیم.
بعد از آن به سراغ انواع حرکت ها نظیر حرکت چپ به راست یا حرکت پاندولی و.. میرویم و در نهایت شما را با آموزش انیمیت مقدماتی انسان شگفت زده میکنیم. این متحرک سازی، شامل حرکت های کامل انسان نظیر راه رفتن، دویدن، پریدن، حرکت دست و بازو، حرکت صورت و انواع حرکت های ترکیبی میشود.
بعد از آنکه در بخش انیمیشن دو بعدی تسلط لازم را پیدا کردید، وقت آن است تا شما را وارد قسمت هیجان انگیز آن یعنی انیمیشن سه بعدی یا 3D کنیم.
در ابتدا کارگاه آموزش اصول طراحی برای انیمیت را برای شما درنظر گرفته ایم که در این کارگاه به طور کامل شما را با آناتومی سر و آناتومی پوز یا تی پوز که لازمه طراحی کاراکتر به صورت سه بعدی است، آشنا خواهیم کرد.
بعد از آن با یک نرم افزار حرفه ای دیگر با نام Toon Boom کار خواهید کرد و به صورت فریم بای فریم متحرک سازی را تجربه خواهید کرد. زمانی که اصول طراحی را به طور کامل فرا گرفتید، زمان آن فرا می‌رسد که سراغ نرم افزار فوق حرفه ای مایا بروید و لذت متحرک سازی واقعی را با مایا تجربه کنید.
مشاوره رایگان
طبق روال همیشه ، یک تایم مشاوره رایگان برای شما قرار داده‌ایم که در این تایم یک ساعته، کارشناسان ما به درستی شما را راهنمایی کرده و آماده پاسخگویی به سئوالات و رفع ابهامات شما عزیزان هستند.

عناوین شغلی این مسیر

 • انیماتور

  انیماتور یک هنرمند است که توانایی متحرک کردن تصاویر به منظور ایجاد انیمیشن را دارد و توانایی کار با انواع نرم افزار های انیمیشن سازی را داشته و به اصول انیمیت تسلط

 • تصویر ساز

  تصویر ساز کسی است که با استفاده از ابزار ها و تکنولوژی ها اقدام به ساخت تصاویر با کیفیت به منظور استفاده در موارد تبلیفاتی مانند تولید پوستر و بیلبورد های تبلیغاتی،

 • طراح کاراکتر و شخصیت دیجیتال

  این جایگاه شغلی می تواند در شرکت های انیمیشن سازی، سینما و تلوزیون، صنعت تبلیغات و استودیو های بازی سازی وجود داشته باشد. یک طراح کاراکتر و شخصیت باید با تیپ های

 • طراح موشن و انیمیشن های دیجیتالی

  یک طراح موشن به نرم افزار ها و اصول موشن و انیمیت مسلط است و مسئولیت ساخت موشن گرافی و انیمیشن های با کیفیت برای موارد تبلیغاتی بر عهده طراح انیمیشن های دیجیتال می

برخی از افرادی که کاربلد انیمیشن را گذرانده اند

مشاوره سریع با ما

مشاوره رایگان

مشاوره
با متخصصین با تجربه ما مشورت کنید

برای اینکه بدانید هر مسیر رشد چه کاربردی دارد و چه مسیر رشدی برای شما می تواند بهترین انتخاب باشد، ما به شما مشاوره می دهیم.

دریافت وقت مشاوره

چه مسیری بروم؟

مشاوره
خودتان را برای تصمیمی بهتر بشناسید

با کسب آگاهی در مورد خودتان و تایپ شخصیتی خودتان، تا 50% راه را برای یک انتخاب آگاهانه طی کرده اید. کافیست خودتان را بهتر بشناسید

انجام تست خودشناسی

سوالات متداول

مشاوره
سوالات متداول و شرایط تسهیلات

پاسخ به سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد به همراه شرایط و تسهیلاتی که برای دانشجویان و سازمان ها در نظر گفته ایم

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها