شرایط کارآموزی و کارورزی دانشگاه های دولتی و آزاد ایران


توسط : روابط عمومی رشدانا در 14 سپتامبر 2019

هدف کارآموزی برای دانشجویان ترکیب آموخته های آنان با تجارب محیط کار و دست یابی به ترکیبی مطلوب از علم و مهارت برای ورود به عرصه های کاری می باشد.

برگزاری مطلوب این دوره ها نیازمند شرایط و مصوباتی است که در ذیل به اختصار به شراط دانشجویان کارآموز می پردازیم.

نحوه تعیین محل کارآموزی به دو صورت است که یا دانشجو محل مورد نظر را خودش انتخاب و به استاد یا مسئولین مربوطه پیشنهاد داده و توسط آنها بررسی و دانشجو به آنجا اعزام می شود .و یا اینکه دانشگاه واحدهای صنعتی که درخواست کارآموز دارند را شناسایی و بررسی کرده و دانشجویان را به آنها معرفی می کند.

 • مقررات اخذ واحد کارآموزی برای دانشجویان

۱٫در صورت مشخص نبودن زمان اجرای کارآموزی در سرفصل ها برای گذراندن دوره کارآموزی ۱ و کارآموزی۲ حداقل تغداد واحد گذرانده شده مورد نیاز به ترتیب ۸۰ و ۱۰۰ واحد می باشد.

لازم به ذکر است که حداقل دروس تخصصی مورد نیاز در دوره های کارآموزی با توجه به مکان مورد نظر نیز باید گذرانده شده باشند و در رشته هایی که تنها یک دوره کارآموزی دارند نیز حداقل واحد گذرانده شده مورد نیاز نیز ۱۰۰ واحد می باشد. دانشجویان دارای شرایط ذکر شده با تایید مسئولین مرتبط با صنعت و مسئول مربوطه در گروه می توانند این واحد را اخذ کنند.(برای اخذ واحد کارآموزی در دوره های کاردانی نیز حداقل واحد گذرانده شده مورد نیاز ۶۰ واحد می باشد.)

۲٫در ترمهای عادی دانشجویان به غیر از دوره های کارآموزی درصورتیکه در ترم گذشته معدل الف شده باشند(معدل بالای ۱۶ در گروه های فنی و مهندسی و معدل بالای ۱۷ در سایر گروه ها)مجاز به اخذ ۱۶ واحد درسی و در غیر اینصورت مجاز به اخذ ۱۴ واحد درسی می باشند.

۳٫در ترم تابستان کل واحدهای اخذ شده(شامل کارآموزی) ۶ واحد و برای دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی ۷ واحد می باشد.

۴٫دانشجو پس از معرفی به واحدهای صنعتی توسط دانشگاه موظف است تا حداکثر ۱۰ روز به واحد صنعتی مراجعه کرده و در غیر اینصورت تمام مسئولیت های بعدی از جمله عدم ثبت نام مجدد در همان دوره به عهده ی دانشجو می باشد.

۵٫تنظیم بازه های تعطیلی واحد صنعتی با دوره کارآموزی وی به عهده ی دانشجو می باشد و در صورت بروز اختلال دانشجو موظف است با ارایه نامه معتبر، از واحد صنعتی اقدام به حذف یا تغییر محل کارآموزی کند.

 •  مقررات انضباطی کارآموزی

 1. رعایت دقیق کلیه قوانین، مقررات وضوابط محیط کار
 2. استفاده از وسایل ایمنی وبهداشتی واحد صنعتی / شرکت مربوطه
 3. حضور مرتب درمحل کار

۴٫ در صورت وجود هرگونه نظر و انتقاد دانشجو می بایست نظرات خود را کتبا به مسئول مرتبط در واحد صنعتی ارجاع داده و از هرگونه اقدام مستقیم خودداری کند.

 1. حفظ اطلاعات محرمانه درزمینه تولید ویا تکنولوژی وسایر امور واحد صنعتی

۶٫ انجام کارآموزی درتاریخی زودتر از موعد قید شده در نامه ای که با تایید دفتر ارتباط با صنعت رسیده، برخلاف مقررات آموزشی بوده ودرصورت انجام آن دفتر هیچ گونه مسئولیتی دربرابر عواقب متوجه دانشجو نخواهد داشت

 

نکاتی که باید در مورد استخدام کارآموز بدانید

 

استخدام یک کارآموز باانگیزه، می تواند تاثیر مثبت و بسزایی در روند کاری شرکتها داشته باشد. با توجه به اینکه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به استخدام شدن در یک شرکت نیازمند هستند ، استخدام کارآموز در شرکت ها می تواند این زمینه را برای دانشجویان فارغ التحصیل فراهم آورد که در رشته خاص خود به کسب مهارت های بیشتر بپردازند.

همچنین با استخدام یک کارآموز سخت کوش و تلاشگر و بااستعداد وخلاق  می توانید شخصی را تا پایان پروژه در کنار خود داشته باشید که به شما در انجام کارها کمک کند. و همینطور ممکن است ایده های خوبی برای روند کاری شرکت داشته باشد که در راستای ایده کارآموز شرکت به بازدهی خوبی در نهایت برسد.

علاوه برآن کارآموز می تواند…

و علاوه برآن فرد کارآموز، می تواند درکنار افراد متخصص و زیر نظرآنها به پروژه ها و ایده های بزرگ خود بپردازد واز تجربیات آنها در راستای دانش خود استفاده کند.وهمچنین این قابلیت را به کارفرما می دهد که علاوه برعنوان کارفرما، به عنوان راهبر و راهنما و مربی به مهارت های مدیریتی خود ارتقا بخشد.

سوالاتی که ممکن است در این مورد به وجود آید

اما ممکن است  که این سوال به وجود بیاید که چگونه می شود یک کارآموز خوب را از بد تشخیص داد و یک کارآموز هدفمند و باانگیزه را استخدام کرد .زیرا همانطور که یک کارآموز وظیفه شناس، بسیار می تواند به عملکرد یک شرکت بهبود بخشد، همانطور هم یک کارآموز بی مسئولیت می تواند روند کاری شرکت کار را دچار مشکل سازد .

 

 

سوال اینجاست که استخدام کارآموز باید به چه صورت انجام گیرد و با طرح چه سوالاتی در جلسه مصاحبه می توانیم استعداد ها و پتانسیل های کارآموزان را شناسایی کنیم ؟

در ادامه پرسش هایی که می توانید در زمان مصاحبه از فرد متقاضی کارآموز بپرسید را فهرست کرده ایم :

 • از شرکت ما و اهدافی که دنبال می کند تا چه اندازه مطلع هستید؟
 • پس از ۳ سال از فارغ التحصیلی، خود را درچه جایگاهی می بینید؟
 • پس از فارغ التحصیلی چه برنامه ای برای آینده ی شغلی خود دارید؟
 • چرا شرکت مارا برای کارآموزی انتخاب کردید؟
 • هدف شما از کارآموزی چیست؟
 • آیا تجربه کار به صورت داوطلبانه را دارید؟

دانستن از فعالیت های داوطلبانه فرد متقاضی کارآموزی بسیارمی تواند به روند مصاحبه و انتخاب آن فرد به عنوان کارآموزکمک کند .زیرا ممکن است فرد کارآموز، تجربه کار واقعی که به ازای انجام آن کار حقوقی دریافت کند را نداشته باشد اما رزومه ی او شامل انجام کارهای داوطلبانه ی بسیاری بوده باشد که انجام اینگونه کارها نشان دهنده توانایی فرد در مدیریت یک تیم و همینطور گویا بودن مسئولیت پذیری فرد می باشد.

کارآموزها بایدبدانند…

شرکت ها می توانند کارآموز استخدام کنند و در بازه ی زمانی که برای دوره کارآموزی در نظر گرفتند از فرد بعنوان نیروی کارآموزی کمک بگیرند و در مقابل به او آموزش های لازم را برای کسب مهارت در حوزه ی مربوط را بدهند.

اما فرد باید بداند به ازای کاری که انجام می دهد هیچ مبلغی را دریافت نخواهد کرد اما این امکان وجود دارد که شرکت مربوطه در مقابل زحمات فرد پاداشی را به او بدهند.

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها