مشکلات کسب و کار اینترنتی در ایران


توسط : روابط عمومی رشدانا در 16 جولای 2019

پس از آشنایی با مفاهیم اولیه کسب و کار آنلاین در این مبحث سعی داریم تا مشکلات کسب و کار اینترنتی در ایران را بررسی کنیم.

قبل از شروع هر کاری بهتر است با مسائل و چالش های احتمالی آشنا شویم.

شکست در کسب و کار اینترنتی

موضوع کسب و کار اینترنتی درجهان یک موضوع جدید به حساب می آید. برای شروع مهم ترین اصل افزایش آگاهی است؛ تا درصد احتمالی شکست را کاهش دهد.

 

آگاهی اندک مدیران

بسیاری از مدیران و یا کسانی که علاقه به راه اندازی کسب و کار آنلاین دارند، مطالب اندکی در فضای وب مرور می کنند؛ و با همین اطلاعات کم کسب و کار خود را راه اندازی می کنند. بدیهی است که فعالیت اینترنتی آنها با شکست رو به رو میشود.

 

استفاده از خدمات رایگان و ارزان در اینترنت

همه ی افراد به دنبال روشی برای کاهش هزینه های خود در زمینه های مختلف هستند، کارآفرینان کسب و کار اینترنتی نیز از این موضوع مستثنا نیستند؛ آنها با مشاهده تعدادی خدمات رایگان در فضای اینترنت به این باور می رسند همه ی خدمات باید رایگان و با ارزان باشد، پس تصمیم می گیرند به دنبال شرکت هایی باشند که وب سایتی با هزینه اندک برای آنها راه اندازی کند.

 

سرعت کم و امکان قطعی اینترنت، هک شدن سایت، اختلال در سرور

 • سرعت پایین اینترنت: در ایران یک مشکل جدی برای کسب و کار های اینترنتی به حساب می آید. خیلی اوقات کاربران اینترنتی در طی خرید خود دچار قطعی اینترنت می شوند و این موضوع در روند خرید آنها اختلال ایجادمی کند.
 • هک شدن توسط افراد سودجو : برای تمامی کسب و کار های آنلاین چه بزرگ و چه کوچک تهدید به حساب می آید.
 • اختلال در سرور: یکی دیگر از مشکلات پیش رو تجارت آنلاین است که در سرور های بی کیفیت بیشتر اتفاق می افتد.

 

عدم اطلاع از جرایم رایانه ای و ایجاد مشکلات حقوقی

با افزایش فعالیت های اینترنتی، سازمان ها و نهاد های نظارتی همواره در حال بررسی فعالیت های غیر قانونی وبسایت ها هستند و قوانین مقرراتی در این زمینه وضع کرده اند. مدیران قبل از راه اندازی کسب و کار آنلاین خود برای جلوگیری از مشکلات این چنینی بهتر است متن قوانین جرایم اینترنتی  را مطالعه کنند.

 

نا امیدی از این نوع کسب و کار

در بسیاری از موارد کسب و کار اینترنتی بعد از مدت زمان حدودا یکسال با شکست رو به رو می شود. یکی از مهم ترین مسائل در کسب و کار آنلاین داشتن صبر و تلاش پیوسته در جهت موفقیت است. خیلی از مدیران این ریسک را قبول نمی کنند و از فعالیت خود دست می کشند.

شکست کسب و کار اینترنتی

تا به اینجا، مشکلات مطرح شده بیشتر سمت مدیران یا می توان گفت عوامل داخلی سازمان به حساب می آیند. حال به بررسی برخی دیگر از مشکلات کسب و کار آنلاین از سمت عوامل خارجی می پردازیم:

نظام مالیاتی

نبود دستورالعمل خاصی برای کسب و کارهای اینترنتی در سازمان امور مالیاتی کشور، سبب شده است تا از قوانین موجود تجارت های سنتی، برای کسب و کارهای آنلاین استفاده شود؛ که این امر موجب شده تا بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا اقدامی برای دریافت مجوز نکنند؛ زیرا برای اخذ مجوز تشکیل پرونده مالیاتی در سازمان امور مالیاتی نیاز است.

 

وجود تحریم های ظالمانه

با وجود تحریم هایی که این روزها کشور درگیر آنهاست، شرکت ها برای فعالیت هایی نظیر تبلیغات در سایت های خارجی دچار مشکل می شوند. چراکه با هویت ایرانی قادر به انجام اینکار نیستند، و مجبورند از شخص سومی در اینباره استفاده کنند که هزینه بسیار زیادی دارد.

 

نبود قانون حمایتی از کسب و کار آنلاین

قانون تجارت الکترونیک سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده ، و تا کنون هیچ تغییراتی در این قانون اعمال نشده است. با توجه به گسترش و پیشرفت فضای مجازی، این قانون نیاز به بازنگری و اصلاحاتی دارد.

 

 نوسانات نرخ ارز

یکی دیگر از مشکلاتی که این روزها دامن گیر کسب و کار هامی باشدتغییرات ارزی است. این تغییرات موجب تغییر قیمت می شود. اصلاح قیمت در فروش های اینترنتی به مراتب دشوارتر از تجارت های سنتی است.

کسب و کار آنلاین و نرخ ارز

بیمه اجباری

سازمان تامین اجتماعی، برای فعالان شاغل در حوزه کسب و کار مجازی اصرار دارد تا از سوی شرکت ها بیمه شوند. این موضوع برای کسب و کارهای آنلاین که معمولا افراد پروژه ای همکاری میکنند، مشکل ساز می شود. البته بیمه تامین اجتماعی در این زمینه مساعده هایی انجام داده که شاغلان این حوزه از بیمه خویش فرما استفاده کنند.

 

اینها بخشی از مشکلات و موانع موجود برای کسب و کار های آنلاین و تجارت های اینترنتی است. توصیه می شود قبل از ورود به فضای آنلاین، تمامی جوانب را در نظر بگیرید و بامتخصصان این حوزه مشورت کنید.

دوره آموزشی پیشنهادی

قدم به قدم آموزش راه اندازی استارتاپ

Lean Startup

آموزش راه اندازی استارتاپ از صفر تا صد

استارتاپ ناب

 • مفاهیم کسب و کار جدید
 • برای راه اندازی استارت آپ از کجا شروع کنم
 • چگونه شروع کنم
 • نقشه راه تخصصی راه اندازی استارتاپ
 • برای شروع کار از چه ابزارهایی استفاده کنم
 • از کسب و کار جدید چه انتظاراتی داشته باشم
 • کی به سراغ شتابدهنده ها بروم
 • کی به سراغ سرمایه گذار بروم
 • چگونه تیم استارتاپی تشکیل دهم

 • زمان: هم زمان با به حد نصاب رسیدن کارگاه
 • مدت زمان دوره : 3 ساعت در یک روز
توضیحات بیشتر و ثبت نام

ورود به دنیای حرفه‌ای کارآموزی

درخواست کارآموزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های پیشنهادی:
سایر دوره ها